Zlaté září a zbytek roku: Potvrdí se sezónní vlivy na cenu drahého kovu?

| Martin Lembák

Jedním z nejvíce postižených aktiv v souvislosti s diskuzí o omezování programu odkupu vládních dluhopisů a hypotéčních zástavních listů (MBS) americkou centrální bankou je vedle těchto aktiv bezpochyby zlato. Je to dáno především jeho funkcí ochránce hodnoty před možnými neblahými důsledky nekontrolovatelného růstu cen a případné náhradní měny. Potenciální utahování měnových kohoutů má tendenci tuto jeho roli omezovat. Zářijové zasedání FOMC proto může mít rozhodující vliv na vývoj ceny zlata.

Cena zlata zatím letos během září příliš nenaplňuje to, co je pro ni charakteristické od roku 1987. Místo obvyklého růstu ceny je vývoj zatím na bodu mrazu, čeká se zřejmě na rozhodnutí banky.

Vývoj ceny zlata v jednotlivých měsících od roku 1987

Zlato z lásky

Když si odmyslíme geopolitické vlivy posledních dnů a očekávané rozhodnutí FOMC, sezónnost vývoje ceny zlata má fundamentální opodstatnění. Jedná se o něco, čemu se v investiční komunitě říká love trade, tedy nákupy z lásky. V říjnu totiž v Indii, která je stále světovou jedničkou ve spotřebě žlutého kovu, začíná svatební sezóna, jež je následována v listopadu hinduistickým svátkem světel Diwali. Ten symbolizuje vízězství dobra nad zlem. Pro zajímavost, je i začátkem roku pro některé indické finanční instituce.

Okolo Vánoc se poptávka po zlatě také obvykle zvyšuje, podobně jako lze očekávat její nárůst při příležitosti oslav nového roku v Číně na konci ledna 2014. Podle World Gold Council má poptávka Číny po zlatě v letošním roce dosáhnout 1 000 tun, čímž by země středu odsunula Indii na druhé místo. Poptávka v těchto zemích je převážně ze šperkařského průmyslu.

Pozitivním faktorem pro růst ceny zlata je i to, že Indie měla silné monzunové období. Deště, které začaly v červnu, zasáhly zemědělská území nejrychleji za posledních 50 let, což přispěje k vysoké úrodě a ziskům zemědělců. To historicky vede k růstu poptávky po zlatě. Zhruba polovina Indů žije v méně vyspělých územích a je zaměstnána v zemědělství. 60% poptávky po zlatě v zemi pochází z těchto farmářských oblastí. Z důvodu omezenějšího bankovnictví tam slouží zlato v mnoha případech jako uchovatel hodnoty.

Slabá rupie rizikem pro cenu zlata

Naopak negativně může na poptávku Indie koncem roku působit snaha vlády omezit dovoz v souvislosti s krizí platební bilance a oslabením rupie v uplynulých měsících. Cena zlata v amerických dolarech za poslední tři roky vzrostla o zhruba 12 %, v indické měně ale téměř o 60 %. Místo takto drahého kovu se farmáři mohou rozhodnout raději reinvestovat zisky a nakupovat další půdu.

Podle aktuálního zprávy americké komise pro komoditní trhy jsou nekomerční obchodníci situováni v kontraktech na zlato na newyorské burze COMEX v čistých nákupních pozicích ve výši 127 663 kontraktů (nárůst o 1 446 pozic za týden) a nereportující obchodníci v čistých nákupních pozicích 14 319 kontraktů (nárůst za týden o 4 382 pozic).

Další zářijové dny tedy budou velice zajímavé pro vývoj ceny zlata, zvláště druhá polovina měsíce bude zřejmě nadmíru volatilní. Závěrem se podívejme na vývoj cen současného aktivního kontraktu na zlato na burze COMEX v New Yorku, kontraktu s expirací v roce 2014 a jejich spread.

Ceny kontraktů na zlato
Ceny kontraktů na zlato
reklama
reklama