Dluhopisy pod tlakem? Už bylo mnohem hůře, upozorňuje Deutsche Bank

| redakce

Možnost omezení programu kvantitativního uvolňování americkou centrální bankou již na podzim byla poprvé naplno zmíněna někdy v dubnu nebo květnu. Od té doby se výnosy amerických dluhopisů takřka zdvojnásobily a z dluhopisových fondů v USA "odteklo" zhruba 140 miliard USD.

V historickém srovnání ovšem není objem 140 miliard USD, pokud jde o peníze, které odtekly z dluhopisových fondů, ničím výjimečným. Alespoň vztaženo k celkovému objemu aktiv, která tyto fondy spravují.

"Zmíněných 140 miliard představovalo zhruba 2,9 % spravovaného majetku," píše stratég z Deutsche Bank Binky Chadha. "V polovině 90. let z fondů odteklo 14 % peněz, na konci tisíciletí 8 % a v roce 2004 5 %. Dluhopisy navíc během býčího trhu v uplynulých letech naplnily portfolia fondů nebývalou měrou, celkově je objem peněz investovaných v dluhopisech stále zhruba bilion dolarů nad dlouhodobým trendem."

Odliv peněz z amerických dluhopisových fondů
Odliv peněz z amerických dluhopisových fondů

I proto Chadha zatím nedoporučuje vracet se s nákupními objednávkami na dluhopisový trh. Vedle očekávané menší poptávky po bondech ze strany Fedu považuje za riziko i další vývoj jednání o americkém dluhovém stropu.

Jeho doporučení jsou následující: Dluhopisy underweight, akcie long, americké akcie overweight, americký dolar long, komodity underweight.

Výnos 10letých státních dluhopisů USA
Výnos 10letých státních dluhopisů USAZdroj: Bloomberg

Zdroj: Deutsche Bank

reklama
reklama