Burzovní kalendář 16. 9. - 20. 9. 2013

| redakce

Akciové trhy mají za sebou optimistický týden díky odvrácení bezprostřední hrozby ozbrojené intervence v Sýrii a dobrým čínským makrodatům. Hlavní události měsíce se ale poskládaly do následujícího, tedy třetího zářijového týdne. Zasedání FOMC v úterý a ve středu a německé parlamentní volby v neděli mohou předurčit náladu na vyspělých i rozvíjejících se trzích na zbytek roku.

USA

16/9 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State Manufacturing)

16/9 Průmyslová výroba

17-18/9 Zasedání FOMC s následnou tiskovou konferencí Bena Bernankeho o měnové politice a ekonomickém výhledu

17/9 Index spotřebitelských cen

17/9 Index cen domů NAHB

18/9 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

19/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

19/9 Saldo běžného účtu

19/9 Prodeje existujících domů

19/9 Index aktivity filadelfského Fedu

19/9 Předstihové ukazatele

20/9 Projevy guvernérů poboček Fedu (Esther George, Daniel Tarullo, James Bullard, Narayana Kocherlakota)

Za uplynulý týden index Dow připsal 3,04 %, což je nejvýraznější nárůst od prvního týdne roku. S&P 500 posílil za uplynulých pět dnů 1,98 % a Nasdaq 1,7 %. Index volatility VIX v týdnu odepsal téměř 11 % a je lehce nad 14 body. Od začátku roku udržují hlavní americké indexy impozantní růst (Dow +17,34 %, S&P 500 +18,36 %, Nasdaq +23,27 %). V týdnu oznámila IPO společnost Twitter, Apple představil dva nové (drahé) iPhony) a Verizon oznámil plán rekordní emise firemních dluhopisů (49 miliard USD). Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte v našem článku.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v srpnu nevzrostly tak, jak se předvídalo. Červencové hodnoty však byly revidovány výrazně výše. Podle předběžných údajů se navíc index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou v září nečekaně propadl na 76,8 bodu, ačkoli se předvídal mírnější pokles na 82 bodů ze srpnových 82,1 bodu.

Ani horší série dat ale podle Wall Street nepřiměje Fed k odsunutí očekávaného zahájení exitu z programu kvantitativního uvolňování. Podle průzkumu agentury Reuters mezi analytiky Fed příští týden pravděpodobně ohlásí snížení objemu nákupů dluhopisů o 10 miliard dolarů měsíčně. V současnosti banka podporuje ekonomiku nákupem dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně. "Řada investorů před zasedáním Fedu zaujala vyčkávací postoj," uvedl analytik Frank Davis z makléřské společnosti LEK Securities. "Čísla z maloobchodu a o spotřebitelské důvěře nebyla žádná sláva, ale nemyslím si, že by investoři věřili, že Fed nepřistoupí k omezení kvantitativního uvolňování," doplňuje Randy Warren z Warren Financial Service. "10miliardové snížení objemu je podle mě v cenách akcií i dluhopisů zahrnuto."

Reakce Wall Street na data z amerického trhu práce: Fed v září kohoutky navzdory horším číslům mírně utáhne Reakce Wall Street na data z amerického trhu práce: Fed v září kohoutky navzdory horším číslům mírně utáhne FOMC se podle stratégů z Wall Street v září rozhoupe k zahájení exitu.

Vedle rozhodnutí FOMC o měnové politice se trh může dočkat i nominace nového šéfa Fedu po Benu Bernankem, který končí ve funkci v lednu 2014. Trh mírně favorizoval Larryho Summerse, zastánce přísnějšího (jestřábího) pohledu, ten se ale v neděli kandidatury vzdal. Případná nominace druhé nejčastěji zmiňované kandidátky Janet Yellenové by trhem zřejmě byla přijata s větším nadšením, patří totiž k zastáncům uvolněné politiky a podpory ekonomiky.

Týden v USA bude také bohatý na makrodata. Hned v pondělí dorazí na trh výsledek průzkumu nálady v průmyslu v oblasti New Yorku a data o průmyslové výrobě, kde se čeká meziměsíční zlepšení o 0,4 %. Na úrovni inflace se čeká stagnace na +0,2 %. Sérii dat nabídne trh s nemovitostmi, podle některých expertů v posledních měsících minimálně zpomalující svůj růst. Někdo na trhu s realitami dokonce vidí hrozbu další bubliny (více zde: Čelíme nové bublině na trhu s nemovitostmi? Zdá se, že ano ).

Výhled na nový obchodní týden nabízí makléř z brokerjetu České spořitelny Aleš Jandejsek:

Pokračovat bude také řešení situace okolo Sýrie. Americko-ruské rozhovory o syrské krizi skončily v sobotu po třech dnech vyjednávání dohodou. Ta předpokládá, že by do poloviny roku 2014 v Sýrii neměly být žádné chemické zbraně. V Ženevě to v sobotu oznámil ministr zahraničí USA John Kerry. Jeho ruský protějšek Sergej Lavrov podotkl, že rozhodnutí je založeno na dohodě a kompromisu a počítá s mírovým řešením.

Kerry dohodu vymezil v bodech. Shoda se podle něj našla v otázce množství zbraní i v metodologii, jak tyto zbraně zničit. Sýrie má do týdne předložit seznam svého arzenálu a nejpozději v listopadu by měli být v Sýrii inspektoři OSN. Sýrie je musí pustit do všech míst, kde zbraně skladuje. Dohoda počítá s tím, že zbraně by měly být zničeny nebo odvezeny do poloviny příštího roku. "Není zde prostor pro manévrování a pro nic, co není plněním ze strany režimu Bašára Asada," řekl Kerry. Lavrov zdůraznil, že dohoda neobsahuje žádnou potenciální hrozbu silou. Řekl také, že se s Kerrym shodl na tom, že v případě syrské krize je potřeba "se držet mírového řešení". Syrský prezident Bašár Asad si ale v týdnu začal diktovat podmínky přistoupení na dohodu o odevzdání chemických zbraní.

V pondělí své výsledky zveřejní softwarová společnost Adobe Systems, ve středu pak například FedEx nebo Oracle. Ve stejný den bude přístupný nový operační systém iOS 7 od Applu. Ve čtvrtek se s analytiky sejde Microsoft a s akcionáři nový konstituent indexu Dow Nike.

Živěji než v běžné dny pak může být na trzích v pátek, kdy se na burzách "prohánějí čarodějnice" (quadruple witching). Dochází totiž k vypršení akciových a indexových futures a opcí. To s sebou přináší nejen větší aktivitu, ale někdy i volatilitu. V obchodech pak poprvé budou k dostání nové iPhony. Ty sice investory nepřesvědčily (i kvůli vysoké ceně levnější verze iPhone 5C), ale fronty se jistě budou stát před Apple Story celý týden.

Dluhopisy pod tlakem? Už bylo mnohem hůře, upozorňuje Deutsche Bank Dluhopisy pod tlakem? Už bylo mnohem hůře, upozorňuje Deutsche Bank Možnost omezení programu kvantitativního uvolňování americkou centrální bankou již na podzim byla poprvé naplno zmíněna ... Pět let poté: Lekce z krize Pět let poté: Lekce z krize Před pěti lety Wall Street zažila největší paniku od doby Velké deprese. Prudký propad cen ... Poučení z Lehman Brothers: Někteří investoři asi nejsou schopní přemýšlet. Ti trhu škodí, říká investiční bankéř Ondřej Jonáš Poučení z Lehman Brothers: Někteří investoři asi nejsou schopní přemýšlet. Ti trhu škodí, říká investiční bankéř Ondřej Jonáš Po pádu Lehman Brothers už svět nikdy nebude takový, jaký býval, zní oblíbená mantra. Ondřej ... Zlaté září a zbytek roku: Potvrdí se sezónní vlivy na cenu drahého kovu? Zlaté září a zbytek roku: Potvrdí se sezónní vlivy na cenu drahého kovu? Jedním z nejvíce postižených aktiv v souvislosti s diskuzí o omezování programu odkupu vládních dluhopisů ...
reklama
reklama