QE jednou skončí, ale dluhopisy budou pro investory stále zlatým dolem

| Tomáš Hart

Konec býčího trhu s americkými státními dluhopisy? Konce programu kvantitativního uvolňování se řada investorů obává, dlouhodobé výhledy těchto investic, podle mnohých jedněch z nejbezpečnějších na světě, jsou ale stále optimistické.

Je to jako v Japonsku – lidé, kteří se narodili po 2. světové válce a kteří se blíží nebo jsou již na prahu penze, se začínají připravovat na potřebu stabilního příjmu i po odchodu na penzi. Svá investiční portfolia proto naplňují vládními dluhopisy.

Ty sice nabízejí nižší, ovšem stabilní úroky, což je investiční strategie doporučována pro období před odchodem na penzi. Každý den dovrší 65 let věku 4 tisíce Američanů, což je 4krát více než před 10 lety. Podle amerických statistiků tak podíl lidí nad 65 let dosáhne v roce 2030 až 20 %.

Jejich poptávka má zvýšit ceny dluhopisů. Růst cen dluhopisů znamená pokles jejich výnosů, tedy i menší náklady na financování státního dluhu. Finanční zájmy rostoucí skupiny seniorů a vlády se tak dostávají do rozporu, který bude obtížně řešitelný.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama