Jakou hodnotu má jedno velké "ne"

| Jan Čermák

Člověk by ani neřekl, kolik se dá vydělat na jednom obyčejném "ne" jednoho ne tak docela obyčejného muže. Horký kandidát na post šéfa americké centrální banky Larry Summers v neděli jedno takové "ne" řekl, když vzdal souboj o vedení Fedu, a globální zisky aktiv se daly v pondělí počítat v desítkách miliard dolarů.

Fakt, že na informaci o tom, že v souboji o hlavu Fedu zůstala jen výrazná holubice v měnové politice, zareagovaly pozitivně trhy s rizikovými aktivy (především pak akcie), je vcelku pochopitelný. Nicméně to, že na stejnou informaci, z níž vyplývá pravděpodobně uvolněnější měnová politika, zareagovaly pozitivně i vládní dluhopisy s dlouhou splatností, již tak intuitivní není.

S&P 500 a DAX po oznámení, že Summers nekandiduje na post prezidenta Fedu
S&P 500 a DAX po oznámení, že Summers nekandiduje na post prezidenta Fedu

Uvolněnější měnová politika by podle makroekonomických učebnic měla v současnosti vyvolat vyšší míru inflace, což rozhodně nemůže být dobrá zpráva pro aktiva nesoucí pevné kupónové platby (úroky).

Uvažování investorů je však v kontextu současné praxe měnové politiky řady vyspělých zemí daleko pragmatičtější. Trhy v podstatě vůbec nevěří, že bychom se v horizontu pěti až deseti let mohli dočkat výraznější inflace, a tak se na ceny dlouhodobých dluhopisů dívají pouze skrze nabídku a poptávku.

Výnos 10letého státního dluhopisu USA po oznámení, že Summers nekandiduje na post prezidenta Fedu
Výnos 10letého státního dluhopisu USA po oznámení, že Summers nekandiduje na post prezidenta FeduZdroj: CNBC

A v rovině tohoto uvažování je perspektiva, že v čele Fedu usedne holubice, výbornou zprávou, neboť novou oblíbenou hračkou centrálních bankéřů jsou nákupy dluhopisů (financované faktickým tiskem peněz). Explicitním cílem je přitom podporovat prostřednictvím nákupů dluhopisů ceny aktiv a skrze to pomáhat celé ekonomice.

Tento model fungování měnové politiky bude účinný do té doby, dokud bude trh věřit, že inflace v dlouhém období zůstane nízká. Z pohledu současných cen dluhopisů je přitom zcela irelevantní, zda má trh ve svém odhadu budoucí inflace pravdu, nebo trpí klasickou peněžní iluzí.

reklama
reklama