Analytici odkládají růžové brýle? Ani tak byste neměli prodávat!

| redakce

Není žádnou novinkou, že jsou analytici z Wall Street ve svých predikcích růstu zisků firem přehnaně optimističtí. Je běžnou praxí, že investiční stratégové (a managementy firem) začínají rok optimisticky a postupně své předpovědi upravují. Stratég Adam Parker z Morgan Stanley věří, že revize očekávání dolů nejsou překážkou pro dobrou výkonnost trhu, a nebojí se vystoupit před své klienty s nečekaně býčí predikcí pro index S&P 500.

"Od roku 1976 byla mediánová lednová celoroční předpověď růstu zisku na akcii 14 %, pak ale očekávání během roku klesala k zhruba 5 %," píše ve zprávě klientům Adam Parker. Ubývající optimismus analytiků během roku podle něj však není důvodem, proč by se trhu nemělo dařit dobře. Graf z Parkerovy zprávy klientům ukazuje, že v období mezi lety 1976 a 2012 zisková očekávání v průměru během roku neustále klesala.

S&P 500 - odhady zisků během roku neustále klesají
S&P 500 - odhady zisků během roku neustále klesají

S&P 500 na 1 840 bodech

Analytický tým Morgan Stanley v čele s Parkerem během následujících dvanácti měsíců očekává růst S&P 500 na 1 840 bodů, což představuje zhruba 10% potenciál (v době psaní zprávy dokonce 12%).

Na trhu v současnosti dochází k růstu P/E valuací – ceny akcií rostou, zatímco očekávání ohledně zisků klesají. Proto by od Parkera, který je jedním z opatrnějších stratégů z Wall Street (právě kvůli poklesu ziskových očekávání), takto optimistickou predikci nikdo nečekal. Parkerova cílová hodnota pro S&P 500 předpokládá P/E 15,6 při ziscích 118 USD (středu jeho predikce pro roky 2014 a 2015).

Stratég z Morgan Stanley zdůrazňuje, že analýza není založena jen na náhodném růstu valuací. Pro akcie prý hovoří i dobré fundamenty.

Chamtivost a dluhy

Minimálně jeden z těchto dvou neduhů stojí za každou krizí nebo splasknutím bubliny. Nyní se podle všeho nemusíme bát. Důvěra manažerů je průměrná, i když je trh poblíž rekordních maxim. Kapitálové výdaje zůstávají nízké, firmy to nepřehánějí s fúzemi a akvizicemi, nenabírají zaměstnance a zásoby pro očekávané ekonomické oživení jsou rovněž zatím slabé.

Také termíny splatnosti hrají, co se dluhů týče, větší roli než jejich velikost. Podle Parkera by během 2,5 roku mělo zkrachovat jen minimum firem. Rozvahy jsou v dobrém stavu, hotovostní rezervy na rekordních úrovních a finanční obligace byly omezeny. Podle těchto ukazatelů se nyní ještě nenacházíme na vrcholu cyklu. Parker radí nakupovat při korekcích a zachovat si konstruktivní přístup, dokonce i přes vyšší valuace trhu, než v Morgan Stanley očekávali od začátku roku.

Zdroj: Morgan Stanley

reklama
reklama