Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko

Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko

| redakce

Dva bankovní tituly obchodované na pražské burze - defenzivnější Komerční banka a rizikovější Erste Group Bank. Stojí v současnosti tyto akcie za pozornost investorů?

Příležitosti a rizika pro banky v regionu CEE

Na světových trzích převládají rizika spojená s utahováním měnové politiky v USA, slabým ekonomickým růstem a nedořešenou dluhovou krizí v Evropě. "Rizikem mohou být legislativní a politické tlaky na banky ve formě různých speciálních daní, poplatků a regulací," varuje Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Obě bankovní akcie na pražské burze zažily růst cen a těžily ze svých fundamentů publikovaných v kvartálních výsledcích. "Růst ceny nebyl náhodný," myslí si Luboš Bedrník, Senior Security Dealer z LBBW Bank. "Obě banky čerpaly z vidiny očekávaných měnových injekcí centrálních bank a blížící se konjunktury."

Komerční banka

Komerční banka, která míří do indexu Stoxx Europe 600, působí pouze na území České republiky, na rozdíl od Erste Group Bank, jež je mezinárodní skupinou. "České banky jsou pod tlakem nízkých úrokových marží a klesajících příjmů z poplatků," upozorňuje Tomáš Menčík, analytik z CYRRUSu. "Naproti tomu jim klesají rezervy na krytí rizik. Nízké sazby vedou k relativně vyšší aktivitě na trhu s hypotékami."

Komerční banka v první polovině roku 2013 nedopadla dobře, když zaznamenala pokles čistého zisku o téměř 10 %. Z toho vyplynul také nižší návrh dividendy, a tím nižší výnos pro akcionáře. Banka i přes citelné zlepšení prochází poměrně těžkým obdobím. Nepomáhá ani lepší výhled a situace na světových finančních trzích. "I tak si ale navzdory recesi dokáže držet relativně silnou výkonnost a objemy nově sjednaných úvěrů pozvolna rostou," upozorňuje Luboš Bedrník z LBBW Bank.

Za zmínku stojí názor analytiků z Barclays, kteří ponechali investiční doporučení na stupni "equalweight", ale na základě výsledků snížili cílovou cenu na 4 390 Kč z původních 4 540 Kč.

Začátkem září začali pokrývat akcie Komerční banky také analytici s HSBC s úvodním doporučením "neutral" a cílovou cenou 4 600 Kč. U Komerční banky postrádají výraznější faktory, které by cenu akcií ovlivňovaly, hodnotí valuace jako vysoké a zisky pod tlakem. V současnosti mají podle nich větší potenciál k růstu banky z Ruska než ze zemí střední Evropy.

Komerční banka - přehled investičních doporučení
Komerční banka - přehled investičních doporučeníZdroj: Bloomberg

Luboš Bedrník se domnívá, že by investoři mohli při současných cenách akcií Komerční banky na této hranici "uvíznout" v delším časovém horizontu. To podporuje názor analytiků z Morgan Stanley, kteří v minulosti měli k akciím KB značnou důvěru, a souvisí to také s tvrzením, že české banky z evropské dluhové krize vyšly oproti jiným bankám v Evropě bez větších problémů. "Současná recese dělá nejen Komerční bance, ale i ostatním českým bankám potíže," konstatuje Bedrník. "Úrokové sazby na trhu jsou rekordně nízké, Komerční banka ztrácí schopnost generovat vyšší marže i zisky."

Tomáš Menčík sice krátkodobě nečeká významnou změnu podmínek na trhu, dlouhodobě by ale podle něho měly úrokové sazby růst. Vzhledem k tomu, že to je nejdůležitější vstupní veličina pro ocenění Komerční banky, mělo by se to podle něho projevit pozitivně.

  • 1
  • 2
reklama
reklama