Co musíte ráno vědět (19. září)

Co musíte ráno vědět (19. září)

| redakce

Jak se dařilo burzám před a po oznámení výsledku zasedání FOMC, jak blízko jsou intervence ČNB proti koruně a kdo hledá lék na smrt? To všechno musíte vědět.

1. Americké indexy ve středu trhaly rekordy. Fed investorům vzal dech a vrátil chuť do života

Americké akcie ve středu nejprve mírně ztrácely, investoři váhali před zveřejněním rozhodnutí FOMC o programu nákupu dluhopisů. Fed však býkům vlil krev do žil, když program nákupu dluhopisů ponechal beze změny, přestože se obecně čekalo, že ho sníží. Ceny akcií v reakci na to vystřelily vzhůru, indexy trhaly intradenní i zavírací rekordy, výnos desetiletých dluhopisů spadl na několikatýdenní minimum a dolar oslabil jak vůči euru, tak vůči japonskému jenu. Dow i S&P 500 strhly intradenní i zavírací rekordy. Dow připsal 0,95 % na nové maximum 15 676,94 bodu a S&P 500 1,22 % na 1 725,52 bodu. Nasdaq posílil o 1,01 % na 3 783,64 bodu a historické maximum posunul i index Russell 2 000. Zklamala zveřejněná data z nemovitostního trhu, stavebních povolení i zahájených staveb domů bylo méně, než se čekalo.

2. Evropské akcie před zasedáním Fedu mírně zdražily

Většina evropských indexů ve středu mírně posilovala. Stejně jako ve zbytku světa vyčkávali investoři na večerní rozhodnutí americké centrální banky Fed. Britský FTSE 100 odepsal 0,17 %, francouzský CAC vzrostl o 0,60 % a německý DAX posílil o 0,45 %. Stoxx Europe 600 přidal 0,62 %. Dobré zprávy přišly z Německa, kde německé výzkumné instituty DIW a RWI spolu s bankovní asociací BdB zveřejnily zprávu, že růst německé ekonomiky v roce 2014 prudce zrychlí.

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, dařilo se akciím NWR

Index PX se propadl o 0,25 % na 975,47 bodu. Nejvíce se dařilo akciím těžařské společnosti NWR, které díky oznámení o uzavření dolu Paskov vyrostly o 5,88 % na 36 korun. Krátce po otevření posilovaly dokonce o více než 11 %. Na adresu NWR se včera začaly rojit komentáře politiků. Lubomír Zaorálek označil žádost o pomoc od státu za nehoráznou.

Dařilo se i akciím Fortuny, které vzrostly o 0,90 %. Cenné papíry ČEZ naopak ztratily 0,81 % na 511,80 Kč. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka který uklidňoval investory, že by v příštích třech letech stát neměl měnit dividendu energetické firmy.

Pohled analytiků: Uzavření dolu Paskov je pozitivní signál, optimismus ohledně akcií NWR je ale přehnaný

Hodnota akcií ČEZ za poslední dva týdny výrazně stoupla. Jaké jsou další vyhlídky?

4. Očekávané události

Čtvrtek se ponese především ve znamení reakcí burz na středeční rozhodnutí FOMC o měnové politice. V USA budou tradičně zveřejněny žádosti o podporu v nezaměstnanosti, ale také prodeje existujících domů a index aktivity filadelfského Fedu. Británie zveřejní maloobchodní tržby. Budou také pokračovat jednání kolem NWR a státní účasti na uzavření dolu Paskov. Co dalšího trhy v druhé polovině týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Singer: Devizové intervence jsou jediná možnost, budeme si muset vytvořit inflaci

Guvernér České národní banky Miroslav Singer počítá s intervencemi proti koruně. Ty přispějí k oživení a vyšší inflaci. Pomohou i exportérům. Podle Singera současná prognóza ČNB počítá s dalším uvolňováním měnové politiky. V opačném případě by Česku hrozila deflace v japonském stylu.

Anketa: Jaký lék potřebuje česká ekonomika?

6. Kypr podle věřitelů pokročil s ozdravením ekonomiky, ruší omezení volného pohybu peněz

Kypr udělal pokrok v ozdravování svého bankovního sektoru i v prosazování strukturálních reforem, významná rizika ale přetrvávají. Uvedli to ve středu hlavní mezinárodní věřitelé tohoto zadluženého ostrova, tedy Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Kypr také ve středu oznámil, že od ledna zruší veškerá omezení pohybu peněz.

7. Čína bude investovat do internetu, chce pokrýt celou zemi

Čína plánuje investovat do infrastruktury pro vysokorychlostní internet do roku 2020 dva biliony jüanů. Cílem vlády je dostat internet téměř ke všem obyvatelům země, řekl ve středu náměstek ministra průmyslu a informací Šang Ping. Nyní má k internetu možnost přístupu jen asi 45 % Číňanů.

Proč je Čína odsouzena k záhubě a co to způsobí

8. Belgie zvažuje prodej podílu v BNP Paribas kvůli snížení dluhu

Belgická vláda uvažuje o prodeji části ze svého podílu 10,3 % ve francouzské bance BNP Paribas. Důvodem je vysoký dluh, který země potřebuje udržet pod 100 % HDP.

9. Průměrné sazby hypoték v srpnu stouply na 3,01 %

Průměrné úrokové sazby hypoték v srpnu podruhé v řadě lehce stouply na 3,01 %. V červnu byly na 2,95 %, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

10. Český stát si chce příští rok půjčit na odkup dluhopisů až 210 miliard korun

Ministerstvo financí plánuje v příštím roce vydat dluhopisy až za 209,6 miliardy korun. Peníze hodlá využít na odkup dluhopisů splatných v příštím roce a odkup dalších dluhopisů z trhu. Nově vydané dluhopisy by tak neměly zvýšit státní dluh, uvedl úřad v důvodové zprávě k návrhu zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu jmenovitých hodnot státního dluhu splatných v roce 2014.

11. Fed investory šokoval. Utahování kohoutků se nekoná

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání rozhodla o zachování tempa nákupu dluhopisů. Bude tedy nadále nakupovat dluhopisy za 85 miliard dolarů měsíčně, chce počkat, až bude oživení ekonomiky stabilnější. Fed zároveň zhoršil výhled ekonomiky. Americké burzy zareagovaly okamžitou explozí, indexy vystřelily nahoru, stejně jako cena zlata. Tiskovou konferenci Bena Bernankeho jsme sledovali živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus: Vyléčí Google smrt?

Zní to jako vtip, ale není. Google podle časopisu Time spouští nový startup, který bude řešit, jak bojovat se stárnutím. Nová společnost se bude jmenovat Calico a bude zkoumat, jak prodloužit lidem život. Povede ji Arthur Levinson, výkonný ředitel biotechnologické firmy Genetech, který je od smrti Steva Jobse předsedou představenstva Applu.

reklama
reklama