Pohled analytiků: Uzavření dolu Paskov je pozitivní signál, optimismus ohledně akcií NWR je ale přehnaný

Pohled analytiků: Uzavření dolu Paskov je pozitivní signál, optimismus ohledně akcií NWR je ale přehnaný

| redakce

Uhelná společnost OKD, která patří na burze obchodované NWR miliardáře Zdeňka Bakaly, v úterý oznámila uzavření dolu Paskov. Je to jeden z kroků, který by firmě měl pomoci ve svízelné finanční situaci. Akcie firmy v reakci na to ve středu ráno prudce posílily. Analytici však přílišný optimismus krotí.

Akcie NWR na burze v Praze vyskočily ve středu po zahájení obchodování o více než 11 %. Investoři tak rozhodnutí o uzavření dolu Paskov hodnotili pozitivně. Vzápětí však cenné papíry NWR začaly zisky umazávat.

Jak hodnotí krok uzavřít důl Paskov a jak vidí budoucnost akcií NWR čeští analytici?

Petr Bártek

Petr Bártek (analytik, Česká spořitelna)

Paskov je nejmenší důl NWR s produkcí okolo 1 milionu tun ročně při nákladech zhruba dvojnásobných proti průměru NWR. Tento důl byl většinou ztrátový už v předchozích letech a letos se jeho roční ztráta odhaduje na 1,5 miliardy Kč plus 500 milionů Kč investic. Potenciální převzetí dolu státem by proti našim odhadům ušetřilo 43 milionů eur nákladů na zavření, to znamená asi 4,5 Kč na akcii.

Anketa: Jan Raška

Jan Raška (analytik, Fio banka)

Zprávu o uzavření dolu Paskov nevnímám jako překvapivou. NWR již dříve v letošním roce indikovala, že v příštích letech plánuje omezit roční těžbu uhlí na 8 až 9 milionů tun. Uzavření Paskova je logickou reakcí na aktuální nízké ceny koksovatelného uhlí.

Důl je zejména kvůli složitým geologickým podmínkám vysoce nákladový a v aktuálním obtížném tržním prostředí vysoce ztrátový. Lepší variantou by bylo, kdyby se NWR podařilo důl prodat, zájemce se však nenašel.

I když s uzavřením dolu budou souviset jednorázové náklady, z hlediska střednědobého výhledu hospodaření společnosti NWR vnímám rozhodnutí o uzavření dolu jako pozitivní krok. Umělé prodlužování životnosti dolu by pro NWR bylo značnou finanční zátěží. NWR již v průběhu letošního roku začala naplňovat svůj optimalizační program a uzavření dolu Paskov do této strategie zapadá.

Anketa: Marek Hatlapatka

Marek Hatlapatka (hlavní investiční stratég, CYRRUS)

O tom, že bude důl Paskov s největší pravděpodobností uzavřen, investoři již několik týdnů věděli a zčásti to již započítali do ocenění akcií. Definitivní potvrzení postoje managementu NWR k zavření Paskova tak vnímám jako mírně pozitivní zprávu. Situace ve společnosti je i přes určité náznaky zlepšení situace na trhu s koksovatelným uhlím stále vážná a tento krok je nejen o přímých finančních dopadech na hospodaření společnosti, je také důležitým signálem pro všechny zainteresované strany.

Anketa: Josef Němý

Josef Němý (analytik, Komerční banka)

Trh zatím přijal zprávu pozitivně, protože uzavření nejztrátovějšího dolu by mělo výrazně snížit jednotkové náklady těžby. Z tohoto pohledu je to dobrá zpráva pro akcionáře. Na druhou stranu se trochu obávám, že by ten středeční optimismus mohl rychle vyprchat. Uzavření dolu s sebou přinese nezanedbatelné jednorázové náklady, a navíc je otázkou, zda toto rozhodnutí ještě více nezkomplikuje vyjednávání NWR s odbory o nové kolektivní smlouvě.

reklama
reklama