Připravte své portfolio na prostředí vyšších sazeb

Připravte své portfolio na prostředí vyšších sazeb

| redakce

Současné prostředí nízkých úrokových sazeb nevydrží navždy. Otázka zní, jak se má investor zachovat, až se sazby centrálních bank začnou zvyšovat.

Pokud investoři očekávají vyšší úrokové sazby, mohou využít příležitosti a svá portfolia přizpůsobit již nyní. Jenže většina z nich vůbec netuší, co má dělat. Investiční společnost Edward Jones se nedávno ptala Američanů, co si myslí o růstu úrokových sazeb. Podle průzkumu 63 % oslovených věří, že růst úroků bude hrát v investování velkou roli, zároveň však neví, jak se zachovat. 24 % Američanů odpovědělo, že problému nerozumí vůbec.

Těžko lze předpovědět, co se přesně stane. Ale pokud chcete vědět, jak se na růst úroků připravit, tady je několik tipů.

1. Nemějte strach z dluhopisů, pokud je držíte do splatnosti

První věc, kterou lidé uslyší, je to, že při růstu sazeb klesne cena dluhopisů. To je pravda. Jenže pokud držíte dluhové cenné papíry do splatnosti, není to problém. Pokud dluhopis nikdy neprodáte, může vám být tržní cena ukradená. Dále si přitom budete ročně vybírat příslušný kupón.

2. Vyhněte se dlouhodobým dluhopisovým fondům

Skutečnost, že při růstu sazeb klesnou ceny dluhopisů, je však problém pro dluhopisové fondy. Většina fondů totiž nedrží dluhopisy do splatnosti, a bude tak mít ztráty. Například ETF iShares 20+ Year Treasury Bond ztratil od května do července 15 %. V té samé době vzrostl výnos z amerických státních desetiletých dluhopisů o jeden procentní bod. Pokles majetku fondu byl tak prudký, protože 95 % portfolia tvoří dluhopisy se splatností více než 25 let. Čím delší splatnost, tím se růst úroků více projeví na ceně.

3. Zvažte krátkodobé dluhopisové fondy

Pokud nechcete (nebo nemůžete) koupit jednotlivé dluhopisy, ale zároveň se bojíte růstu úroků, jsou dobrou alternativou krátkodobé dluhopisové fondy. Sice je tu stále riziko ztráty, ale je mnohem nižší. V období růstu výnosů od května do července letošního roku ztratil ETF iShares 1-3 Year Treasury Bond pouhé 1 %. Je však nutné počítat s tím, že krátkodobé dluhopisové fondy budou mít vždy nižší výnosy.

Výkonnost krátkodobých a dlouhodobých ETF

4. Nezapomeňte na dluhopisům podobné akcie

Pokud hledáte vyšší výnos a nechce se vám riskovat v dluhopisech, můžete zkusit akcie s vysokou dividendou. Mezi ty patří telekomunikace nebo energetiky. Je tu samozřejmě také vysoké riziko - propad cen akcií může být ještě vyšší než u dluhopisů. Vysoké dividendy navíc hledá velké množství investorů, a tak jsou tyto akcie často předražené. I mezi nimi se však dají najít rozumně oceněné cenné papíry.

5. Vyvarujte se prašivých dluhopisů

Jednou z možností, jak prodělat při jakýchkoli úrokových sazbách, je nacpat své portfolio prašivými dluhopisy (junk bonds), které nebudou nikdy splaceny. V roce 2009 byla míra nesplácení těchto dluhopisů 14 %. I když jsme od těchto úrovní daleko, riziko opět roste. Podle Moody's tento poměr vyroste do listopadu ze současných 2,9 % na 3,2 %.

Závěr

Vyvážené portfolio se skládá z akcií i dluhopisů a nikdy není vytesáno do kamene. I když přesunete investice do dluhopisů, které vynášejí méně, nikde není psáno, že se nemůžete vrátit do těch výnosnějších, až období zvyšování sazeb skončí. To, že jste dlouhodobý investor, přece neznamená, že nebudete reagovat na krátkodobé události.

Reportáž ze zasedání Fedu sledujte ve středu večer on-line na Investičním webu.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama