Jim Rogers: Ben Bernanke je absolutní katastrofa, Fed bych zrušil a zlato ještě nemá dno za sebou

| redakce

Jim Rogers je dlouhodobým kritikem šéfa Fedu Bena Bernankeho. Když přijde na politiku kvantitativního uvolňování, nebere si servítky.

Rogers zdůrazňuje, že je to poprvé v novodobé historii, kdy se všechny velké světové centrální banky snaží znehodnotit své měny ve stejnou dobu. "Japonská centrální banka prohlásila, že bude tisknout neomezené množství peněz. ECB přislíbila, že udělá cokoli, co bude zapotřebí pro podporu evropské ekonomiky," připomíná Rogers. "Tím pádem se začaly tisknout biliony dolarů ročně. Je absurdní, co se děje."

Ben Bernanke a jeho působení v čele Fedu bude podle Rogerse zpětně hodnoceno jako absolutní katastrofa. "Původně měly USA tři centrální banky. Zůstala jedna. Ta přestala existovat v období, kdy ji vedli Greenspan a Bernanke. Bernanke tiskne ohromné množství peněz a ruinuje rozvahu centrální banky. Ta je plná vládních dluhopisů. Za pět let se zečtyřnásobila," upozorňuje Rogers.

Podle něj by nástupcem Bena Bernankeho ve vedení Fedu neměl být nikdo. "Fed bych zrušil. Bez centrální banky je to těžké, ale pořád lepší než s touhle. Nikdo problémům nerozumí. Tiskne jen peníze pro své přátele a doufá, že to něco zachrání."

Ani zlato není řešením

Rogerse ani poslední rychlý růst ceny zlata nepřesvědčil, že by jako investice mělo smysl. "Za pohyby ceny zlata jsou nejspíše spekulanti. Část investorů stále věří v kouzlo zlata. Dokud se nepřesvědčí o opaku, nemůžeme mluvit o tom, že by zlato dosáhlo cenového dna," varuje Rogers zlaté býky.

Fed podle něj nemůže tisknout peníze navěky. "Došly by nám stromy," podotýká s úsměvem. Konec QE bude mít vliv samozřejmě i na zlato. "Navíc má kov za sebou 12letý býčí trh, korekce ještě neskočila."

Aktuálně Rogers zlato sám nenakupuje a nepovažuje ho za peníze jako někteří jiní komentátoři. "Dokud si za něj v obchodě nebudete moci koupit chléb nebo kravatu, nebude zlato možné brát jako peníze." I když se v historii platilo lecčím, doplňuje známý investor.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama