Burzovní kalendář 23. 9. - 27. 9. 2013

Burzovní kalendář 23. 9. - 27. 9. 2013

| redakce

Investoři v USA budou s napětím sledovat projevy dalších členů Fedu, kteří by mohli naznačit, kdy dojde k omezení kvantitativního uvolňování. Pozornost se přesune i na americké zákonodárce, dalším tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je důležitá souvislost již naplněného dluhového stropu. Náladu na trzích mohou ovlivnit také indexy nákupních manažerů v USA i v Evropě nebo zpřesněný údaj o americkém HDP za 2. čtvrtletí 2013. V Česku zasedá rada ČNB, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.

USA

23/9 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

23/9 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

24/9 Projev členky Fedu Sandry Pianalto

24/9 Index cen domů S&P/Case-Shiller

24/9 Spotřebitelská důvěra

24/9 Projev členky Fedu Esther George

25/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/9 Prodeje nových domů

26/9 HDP za 2Q2013

26/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

26/9 Projev člena Fedu Narayana Kocherlakoty

27/9 Projev člena Fedu Charlese Evanse

27/9 Osobní příjmy a výdaje

27/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie minulý týden posílily. Dow přidal 0,6 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a ve středu se po nečekaném rozhodnutí Fedu neomezovat program odkupu dluhopisů dostal na rekord. Fed zveřejnil, že požaduje více důkazů o ekonomickém zotavení předtím, než k omezování odkupů dluhopisů přistoupí. Od března 2009 jsou díky stimulům ekonomiky akcie o 155 % silnější.

Zároveň však Fed svým rozhodnutím uvrhl trhy do nejistoty, která se bude na amerických burzách projevovat i v příštím týdnu. Investoři najednou neví, zda mohou Fedu věřit. V pátek je ještě více znejistil šéf Fedu v St. Louis James Bullard, který řekl, že není vyloučeno, že Fed rozhodne o omezení svých podpůrných nákupů dluhopisů už na říjnovém zasedání.

Fed teď bude vysílat k investorům další signály o tom, jak se celá věc s ukončováním QE může dále vyvíjet. Příští týden vystoupí hned několik členů Fedu, aby investorům osvětlili, kdy se s utahováním kohoutků vlastně začne. Již v pondělí bude mluvit prezident Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Investoři čekají, že s ukončováním podpory začne Fed v prosinci. Myslí si to 24 ze 41 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg.

Akcie by mohly zamířit alespoň na čas níže. "Vývoj zatím signalizuje mírnou korekci a mohl by kopírovat průběh celého letošního roku. To znamená, že po korekci vstoupí do hry býci a cena se vrátí k předchozímu maximu. Za poslední čtyři roky je při silném býčím trhu prokázané, že nejjistější způsob investování je nesnažit se obchodovat proti rozhodnutí Fedu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Podle něj by dalším cílem mohla být nová maxima na 1 750, do konce roku by cena mohla otestovat 1 800 bodů.

Kromě zpráv z Fedu se Amerika zaměří i na další důležitou událost. Druhým tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je zásadním tématem dluhový strop. Očekává se, že Senát příští týden schválí zákony, které umožní nouzové financování vlády USA i po 1. říjnu, nicméně výsledek ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, jistý není.

"Na trzích pravděpodobně vzroste kolem těchto událostí nejistota. Myslíme si však, že nebude mít dlouhé trvání a bude méně závažná než při podobných hlasováních v minulosti," napsali ve zprávě pro investory analytici z Goldman Sachs.

S tím souhlasí portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management Brian Jacobsen. "Republikáni si uvědomují, že když nastanou problémy s financováním, viní lidé většinou je. S blížícím se termínem voleb do Kongresu, které se konají příští rok, budou jistě opatrnější," říká.

Kromě vystoupení členů Fedu čeká americkou ekonomiku i řada důležitých makrodat. Hned v pondělí se bude sledovat americká spotřebitelská důvěra (očekává se 80 bodů po 81,5 bodu) a ceny nemovitostí podle indexu S&P/Case-Shiller. Sada dat z USA bude pokračovat objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby (po propadu o 7 % v červenci se v srpnu čeká stagnace) a prodeji nových domů ve středu. Ve čtvrtek bude kromě pravidelných dat z trhu práce zveřejněn finální údaj amerického HDP za 2Q2013, kde se čeká ještě mírná revize růstu na 2,6 % z 2,5 %.

Manipulace s Dow? Jak se tvoří výkonnost akcií Manipulace s Dow? Jak se tvoří výkonnost akcií K 20. září bude pozměněno složení jednoho z nejsledovanějších indexů Dow Jones Industrial Average (DJIA). ... Jim Rogers: Ben Bernanke je absolutní katastrofa, Fed bych zrušil a zlato ještě nemá dno za sebou Jim Rogers: Ben Bernanke je absolutní katastrofa, Fed bych zrušil a zlato ještě nemá dno za sebou Jim Rogers je dlouhodobým kritikem šéfa Fedu Bena Bernankeho. Když přijde na politiku kvantitativního uvolňování, ... Jak dlouho ještě? Jak dlouho ještě? Fed pokračuje v odkupech dluhopisů a hypotéčních zástavních listů v objemu 85 miliard USD měsíčně. ... Goldman Sachs: 10 akcií, které teď musíte mít Goldman Sachs: 10 akcií, které teď musíte mít David Kostin z Goldman Sachs během setkání s klienty zjistil, že většina z nich má ... Jak se zajistit proti růstu úrokových sazeb? Jak se zajistit proti růstu úrokových sazeb? Strmý růst úroků, který sledujeme od května, nedává z makroekonomického pohledu aktuálně smysl. Trhy ale ...
reklama
reklama