Růst HDP jako modla politiků

Růst HDP jako modla politiků

| redakce

Jaká je největší modla politiků a ekonomů? Čtvrtletní růst hrubého domácího produktu. HDP je vnímán jako ukazatel kvality života v konkrétní zemi. Žádný jiný makroekonomický ukazatel není tak bedlivě sledován. Aby byl co nejvyšší, mění se i metodika jeho výpočtu.

Dle definice Českého statistického úřadu je HDP peněžní vyjádření celkové hodnoty statků a služeb nově vytvořených v daném období na určitém území. Recese je vnímána jako setrvalý pokles ekonomiky. Zjednodušeně je recese definována jako pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Jakmile se mezi klesající čtvrtletí vklíní jedno neklesající, je dle definice recese ukončena.

I kdyby ekonomika klesala o 10 % každé čtvrtletí, ale pak vzrostla o 0,1 % v jednom kvartálu, recese je u konce. Fajn. To ale neznamená, že jsme se z propadu ekonomiky "vyhrabali", že už si vedeme dobře.

Jak to vypadá aktuálně u nás?

Je to něco podobného, i když ne s takovými čísly. Podle posledních dat recese opravdu skončila. Hurá. Co bylo před nějakou dobou oslavných komentářů v hlavní zpravodajské relaci České televize. Vždyť ve druhém čtvrtletí letošního roku český HDP vzrostl o 0,6 % (původní údaj byl 0,7 %). Je to však pouze jedno kladné číslo zmenšující jiné záporné číslo, i přes tento čtvrtletní růst klesla ekonomika za posledních 12 měsíců o 1,3 %.

Pokračování článku najdete na serveru Proinvestory.cz

Zdroj: proinvestory.cz

reklama
reklama