Jak hrát oživení na trhu se zlatem

| redakce

Zdálo se, že zlato bude mít po rozhodnutí Fedu pokračovat v QE v nezměněné podobě našlápnuto k nejlepšímu týdnu za poslední více než měsíc. V pátek ale přišlo vystřízlivění. Řada analytiků, včetně těch z JPMorgan a Commerzbank, přesto věří, že se "zlaté časy" vrátily. Někteří z nich ale doporučují jako sázku na oživení raději akcie těžařů než zlato samotné.

Překvapivé oznámení Fedu "nakoplo" zlato na cestě vzhůru

Zlato zdražilo o 4,3 % po oznámení Fedu, že se omezení kvantitativního uvolňování odkládá. Ve čtvrtek vyskočilo na 1 374,54 USD, čímž překonalo vrchol z 11. září na úrovni 1 367 USD. Zisky ale neudrželo a po strmém pátečním pádu zakončilo týden s mírnou ztrátou.

Zlato - vývoj ceny v týdnu od 16. do 20. září 2013
Zlato - vývoj ceny v týdnu od 16. do 20. září 2013Zdroj: Bloomberg

Cena zlata dosáhla rekordního maxima v druhé polovině roku 2011 překročením hranice 1 900 USD za unci. Rally ale tehdy ztratila dech a trh se zlatem zasáhly výprodeje, které ještě zrychlily v dubnu 2013 vlivem obav, že centrální banky začnou omezovat své stimulační programy, které oslabily měny a podpořily vnímání zlata jako zajištění proti inflaci. Někteří analytici však nyní předpovídají, že by medvědí trh mohl být u konce s pokračujícím vzestupným trendem.

JPMorgan zlato nakupuje

Kvantitativní uvolňování (QE) bylo hlavním tahounem ceny zlata v posledních 5 letech. Po krizi z roku 2008 vedlo nevídané nafukování rozvah centrálních bank k růstu obav z inflace a vyústilo ve velmi silnou poptávku po zlatě (z velké části ze strany ETF).

Rozvaha Fedu vs. cena zlata
Zdroj: Bloomberg

Jak QE pokračovalo a inflační očekávání zůstala tlumená, poptávka po zajištění proti inflaci oslabovala. Oznámení Fedu, že ponechává původní tempo nákupů aktiv, opět zvýšilo nejistotu ohledně budoucí inflace. Velmi silná poptávka drobných investorů a šperkařů po fyzickém zlatě z Asie pokračuje.

S čím koreluje cena zlata?

Dluhový strop a zlato se vyvíjejí podobně. Rostoucí dluh u světové rezervní měny totiž vyvolává vzestup ceny zlata.

Dluhový limit vs. cena zlata
Zdroj: Bloomberg

Nafouklé bilance centrálních bank zlatu přejí. Nejen Fed, ale také ostatní centrální banky potřebují nějakou hodnotovou kotvu pro své rozvahy. Poměr rozvah centrálních bank k ceně zlata je přitom na extrémní úrovni. Pro "stabilní" vztah mezi rozvahou centrální banky a zlatem by měla být jeho cena zpět na 1 800 USD za unci.

Rozvahy světových centrálních bank vs. cena zlata
Zdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama