Jaké P/E je nejvhodnější k roční investici do amerických akcií?

| redakce

Říká se, že pro dlouhodobé investory je nejlepším okamžikem k nástupu do pozice doba, kdy jsou akcie "levné", tedy když je jejich ocenění nízké. Nejpopulárnějším (což neznamená, že nejlepším) ukazatelem je v tomto směru P/E, tedy poměr ceny akcie a zisku na akcii. Čím nižší, tím atraktivnější by akcie měly být.

Tobias Levkovich ze Citigroup zanalyzoval 12měsíční návratnost akcií zahrnutých v indexu S&P 500 od roku 1940 v závislosti na P/E v době nákupu indexu. Nejlepší zhodnocení akcie nabídly během roku po nákupu při P/E nižším než 8. Zajímavé ovšem je, že druhé nejlepší zhodnocení nabídl index rok po nákupech při P/E mezi 14 a 16, tedy když byly akcie dvakrát "dražší". Ostatní rozmezí skončila až za relativně vysokým oceněním.

Při jakém P/E se nejlépe zhodnocují americké akcie?
Při jakém P/E se nejlépe zhodnocují americké akcie?

Aktuálně se P/E indexu S&P 500 pohybuje okolo 18, neslibuje tedy podle Levkovichova grafu příliš zajímavé zhodnocení. Levkovich nicméně nedávno zvýšil cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 900 bodů. V rámci analýzy totiž zohlednil řadu dalších kritérii a faktorů. Výše uvedený graf je ale zajímavý sám o sobě.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama