Evropský systém snižování emisí expanduje do Číny. To otevírá prostor firmám z Evropy

Evropský systém snižování emisí expanduje do Číny. To otevírá prostor firmám z Evropy

| Komerční sdělení

O praktických otázkách zavedení evropského systému snižování emisí uhlíku na čínském trhu se bude jednat na klimatické konferenci Low Carbon Earth Summit 2013. Ta začíná ve čtvrtek 26. září v čínském Xi'an (Si-an) a potrvá do soboty.

Na summit přiletí více než 1 500 účastníků z více než 50 zemí. K hlavním tématům budou patřit také obchodování s emisemi, finanční investice a inovativní technologie v oblasti obnovitelných zdrojů.

Význam summitu podtrhuje fakt, že se letos koná v rámci jednoho z největších setkání významných osobností ekonomiky, politiky a byznysu Euro Asia Economic Forum 2013. Cílem tedy bude i výměna zkušeností mezi těmito ekonomickými bloky.

EU má v tomto směru co nabídnout, protože jako jediná zavedla systém snižování emisí (EU ETS). Ten se od začátku svého uplatňování potýká s problémy a funguje jen díky intervencím Evropské komise. "Přesto jde zřejmě o jediný účinný prostředek ke snižování emisí. Potvrzuje to i fakt, že se EU ETS rozhodla zavést také Čína," říká Jan Fousek, ředitel emisních operací společnosti Virtuse Group Suisse, který jako jediný na summitu zastupuje evropské společnosti a bude přednášet na téma "Vzestup a pád EU ETS".

Čína patří mezi největší světové producenty skleníkových plynů. V rámci snahy bojovat s tímto problémem čínské ministerstvo financí nedávno oznámilo plány na zavedení takzvané uhlíkové daně pro producenty oxidu uhličitého. Země také v červenci 2013 spustila pilotní cap-and-trade program, který je obdobou evropského ETS. Podle agentury Bloomberg se mají plány týkat regulace 800 milionů až 1 miliardy tun emisí vyprodukovaných v roce 2015.

Evropská komise podepsala s Pekingem dohodu o spolupráci v hodnotě 25 milionů eur, která má Číně pomoci vytvořit největší systém obchodování s emisemi mimo Evropu. Závazek Číny podle Fouska zároveň vytváří příležitosti pro podniky působící v odvětví obchodování s emisemi uhlíku. Své zkušenosti z emisního obchodování na rychle se rozvíjejících trzích chce v Číně uplatnit i Virtuse Group.

Více informací o summitu najdete ZDE:

reklama
reklama