16 investičních i životních pravidel

16 investičních i životních pravidel

| redakce

Roger Nusbaum, portfoliomanažer RRGR – AdvisorShares Global Alpha & Beta ETF, šéf Your Source Financial a blogger, zveřejnil nedávno na svém investičním blogu Random Roger seznam rad nejen pro investory.

1. Pokud máte kam investovat, pak je investování velice důležitou součástí vašeho života. Ale ne nejdůležitější. Nic není důležitějšího než rodina a zdraví.

2. Pokaždé, když se trhy propadají, vyděsí to spoustu lidí k smrti, jako by se to nikdy předtím nestalo. Když budete raději předem s možností dalšího krachu počítat, přežijete snáze, až skutečně přijde. V roce 2008 měli někteří pocit, že trhy dočista skončily. Přitom každý nešťastník, co nestihl včas omezit pozice, ale byl aspoň dost odvážný na to, aby nezačal panicky vyprodávat, je nyní zhruba tam, kde byl před krizí. Takřka nulový růst po pěti letech není nic moc, ale také to není žádná životní katastrofa. Aspoň ne pro ty, kteří si nežijí nad poměry. S čímž souvisí další bod.

3. Nežijte si nad poměry. Raději "pod nimi". Život na vysoké noze se v případě finančního šoku špatně "osekává". Udržujte si vysokou míru úspor. Poskytne vám to více flexibility pro případ nepřízně osudu.

4. Investiční strategie nefunguje vždy tak, jak by se vám hodilo. Nikdy nebude jedna univerzální strategie tou nejlepší pro všechny typy investic.

5. Strategie by vám měla zajistit dostačující výnos a klidné spaní.

6. Pravidelný pohyb nade vše. Měli byste pravidelně a energicky cvičit, ať je to pořádná námaha!

7. Když nějaký trh ovládne panika, smete všechny vaše pozice na něm. Nebude to poprvé ani naposledy. Vzhledem k tomu, že se to v budoucnu ještě několikrát stane, určitě to ani tentokrát nebude konec světa a neskončíte navždy s nulou.

8. Pořiďte si psa a pro toho psa dalšího psa. Výhody jsou nesmírné.

  • 1
  • 2
reklama
reklama