Lokální investování: Sázejte na to, co znáte a o čem máte nejlepší informace

Lokální investování: Sázejte na to, co znáte a o čem máte nejlepší informace

| Igor Müller

Investice v Asii, do komodit, do Japonska nebo do nových technologií v USA? Globální investor jistě ví, kde momentálně hledat největší absolutní výnos. Jedná se ovšem o emotivní investování, nebo za rozhodnutím je promyšlená analýza a znalost trhů?

Pokud zrovna nemáme na mysli manažera hedgeového fondu, pravděpodobně se bude jednat spíše o první možnost. Proč tedy nezůstat doma a neinvestovat do lokálních fondů, které nakupují akcie společností známých z každodenního života?

Koupit si akcie společnosti Apple, protože se mi líbí jejich produkt, je jistě způsob, jakým přemýšlí spousta investorů. A je to správně. Koupit si akcie čínského stavaře jako sázku na silný ekonomický růst a stavební boom? To také není špatná cesta. **když něco "frčí", proč nebýt u toho a nesvézt se.

Tuší ale investor, proč se hromadí na účtech firmy Apple hotovost a co s ní management hodlá dělat? Má investor přehled o čínském realitním trhu a umí načasovat prodej tak, aby ho nesmetl dav, když nastane krize?

I když se nejedná o nejlukrativnější investice současnosti, střední Evropa přece jen má růstový potenciál. A co je důležitější, nenese se sebou tolik rizik a v dlouhodobém horizontu je výnosná. Jsme navíc schopni lépe číst informace ze svého okolí. Místní noviny, televize a internet přinášejí lepší informace o společnosti ČEZ než o Applu, o čínském stavaři nemluvě. Mít více informací znamená eliminovat rizika a být připraven.

Autorem je Igor Müller, portfoliomanažer fondu ING Czech Equity.

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)

reklama
reklama