Nemáte práci? Tak se rychle zaměřte na své výdaje

Nemáte práci? Tak se rychle zaměřte na své výdaje

| Roman Müller

Spotřebitelské úvěry, leasingové splátky a mnohé další dlouhodobé finanční závazky zatěžují rodinný rozpočet. Případný výpadek příjmu může vést k neschopnosti všechny dluhy řádně splatit.

U většiny zaměstnanců je ztráta zaměstnání doprovázena výrazným poklesem příjmů rodinného rozpočtu. Kdo nemá připravenou dostatečnou finanční rezervu, může být nemile překvapen, jak těžké je zaplatit například nájem, měsíční splátku hypotéky či leasing. V posledním roce rostl jak počet nezaměstnaných, tak množství lidí, kteří již nejsou schopni uhradit veškeré měsíční závazky. Na co myslet před sjednáním dlouhodobého závazku? A kde "škrtat" v případě nouze?

Zákeřnost pravidelných závazků se projeví v plné síle

Téměř každý, kdo nahlédne do měsíčního výpisu z bankovního účtu, se setká s některou z položek, jako jsou úhrada nájmu, telefonu, internetu, splátka hypotéky, leasingu, spotřebitelského úvěru, členství ve fitness centru a podobně. Všechny tyto položky mají jedno společné - musejí být zaplaceny každý měsíc a nelze je jednoduše zrušit. Ukončit v případě výpadku příjmů například smlouvu s mobilním operátorem může být problém. Ve většině případů přesáhne součet uvedených položek částku deset tisíc korun.

V případě dvoučlenné domácnosti s čistým příjmem 35 tisíc korun z rodinného účtu ihned zmizí více než čtvrtina prostředků. Případný výpadek příjmu se stává další zátěží. Zda domácnost vyjde i s omezeným příjmem, bude záviset na výši ostatních výdajů. V těchto okamžicích každý ocení možnost čerpat z vytvořené finanční rezervy.

Kolik mít pod polštářem?

Každá rodina by měla udržovat finanční rezervu alespoň na úrovni šestinásobku měsíčních výdajů. Peníze není vhodné držet doma či na běžném účtu. V obou případech jsou peníze znehodnocovány inflací. V případě úschovy peněz doma navíc hrozí i riziko krádeže. Nejvhodnější formou uložení zůstávají spořicí účty, které aktuálně nabízejí úrok i nad hranicí 2 %.

Vhodné je vybírat produkty s nulovými či velmi nízkými náklady (například s nulovými poplatky za zřízení a vedení spořicího účtu). Fondy peněžního trhu či jiné konzervativní investice lze sice také poměrně rychle směnit zpět na hotovost, ovšem prodej cenných papírů v "nevhodnou" dobu může být nevýhodný. Vybrat méně, než jste vložili, můžete i v případě nepříznivého vývoje na trzích.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz

Zdroj: Penízenavíc.cz

reklama
reklama