Panna, nebo orel: Jak řešit 50% riziko intervencí ČNB?

| Miroslav Plojhar

ČNB je po roce úvah blízko rozhodnutí začít intervenovat proti koruně. Nechcete-li prodělat jen kvůli tomu, že jeden člen Bankovní rady zvedne (či nezvedne) ruku pro intervence, měnové opce jsou dobrým a zatím stále levným zajištěním.

Rok se sešel s rokem, děti opět chodí do školy a řeší, na jaké chodit kroužky. A ČNB stále řeší, zda spustit devizové intervence proti koruně.

Ačkoli makroekonomická data vypadají nejoptimističtěji za uplynulý rok, centrální bankéři vypadají nejblíže tomu s intervencemi začít. Guvernér a jeho parta chtějí intervence, aby vyrobili "trochu" inflace, když už snížili úrokovou sazbu na nulu. Do experimentů se zápornými sazbami jít nechtějí a kvantitativní uvolňování v českém bankovním sektoru s přebytkem likvidity nedává smysl. Bankéři nechtějí sedět se založenýma rukama, i když jsou ekonomické účinky intervencí a oslabení koruny diskutabilní. Slabá koruna sice "doveze" inflaci, současně však bude dloubnutím do zad pomalu oživující spotřebitelské poptávce, a tedy i doma "vyrobené" inflaci.

ČNB na rozcestí

Můžeme o názoru guvernéra diskutovat, můžeme s ním nesouhlasit, ale ČNB se nakonec rozhodne, jak se rozhodne. Podstatné je na (ne)akcie ČNB neprodělat. V uplynulém roce byla koruna pod tlakem nejen kvůli hlubší recesi české ekonomiky ve srovnání s eurozónou, ale také kvůli hrozbám intervencí. Četná prohlášení z ČNB v zimě přilákala hodně sázek na oslabení koruny. Spekulanti však neprotlačili korunu rozhodně nad 26 korun za euro, protože je ČNB nechala ve štychu – nespustila intervence – a data z ekonomiky se trochu zlepšila.

Nyní se na trhu opět objevují "intervenční" sázky, vábené prohlášeními guvernéra Singera, že radu prostě přesvědčí. Tyto sázky hýbou kurzem, ale samy o sobě nejsou dost silné, aby poslaly korunu výrazně nad 26 EUR/CZK. Čtvrteční rozhodnutí ČNB činní situaci dosti binární:

1. Oznámení intervencí bude blyštivou pozvánkou pro všechny spekulanty na párty s názvem "Hrajeme oslabení koruny", reakce trhu bude asi rychlá. Hodně záleží na způsobu intervencí. Slova z ČNB dávají tušit spíše intervence podmíněné dosažením růstu inflace než natvrdo stanoveným dnem kurzu. Modely ČNB neindikují nutnost výrazného oslabení koruny (nad 27 EUR/CZK), mikromanagement měnového kurzu je však obtížná disciplína.

2. Neuspěje-li guvernér a jeho parta, zklamání intervenčních sázek pošle EUR/CZK dolů. Zklamání asi nebude tak silné jako v únoru, kdy oznámení o neintervencích sestřelilo eurokorunu o 50 haléřů během několika minut. Zůstane riziko, že Singer přesvědčí někoho příště. Neuspěje-li však ani příště a ekonomika se skutečně vyhrabe z recese, koruna se vrátí k posilování.

Nemusí to bolet

Připomíná vám to házení korunou? Panna, nebo orel? Nejde ovlivnit, co se stane, ale dá se ovlivnit, aby to moc nebolelo. Nakupujete-li euro či jinou cizí měnu, rozhodnutí jednoho člena Bankovní rady zvednout ruku pro intervence se může pořádně prodražit. Naopak, prodáváte-li eura či jinou cizí měnu, zvednutá ruka může vylepšit výsledovku, ale jen v případě, že bude zdvižená.

V úvahách, co dělat, nezapomeňte na měnové opce. Zajištění opcemi ze své podstaty dává pojistku proti nepříznivému vývoji kurzu a současně prostor svézt se, jde-li trh s vámi. I přes vysoké riziko intervencí a skokové změny koruny jsou opce vcelku levné. S výjimkou letošního jara byly opce takto levné naposledy v roce 2008. Nízká započtená volatilita na eurokoruně zvýhodňuje obyčejné opce (takzvané vanilla opce) oproti složitějším řešením s použitím bariérových opcí či opčních spreadů. Je-li problém platit dopředu opční prémii, nabízíme i beznákladové replikace vanilla opcí.

Opční trh prozatím nezapočítává riziko, že se koruna začne hýbat

EUR/CZK a cena opcí

Poznámka: Indikativní korunová cena 6-měsíční call i put opce se strikem na forwardu

reklama
reklama