Chcete jít do důchodu v klidu? Tak dodržujte těchto pět pravidel

Chcete jít do důchodu v klidu? Tak dodržujte těchto pět pravidel

| redakce

Jak jste na tom s úsporami na penzi? Pilně spoříte, nebo doufáte, že vás uživí státní důchod? Z posledního průzkumu Employee Benefit Research Institute vyplynulo, že ani Američané, kteří se na státní pilíř nemohli spoléhat ani v minulosti, nevěří, že se jim podaří na důchod dostatečně zajistit.

Jde o trend přetrvávající již více než čtyři roky po finanční krizi. Abyste měli v otázce svého zajištění na penzi čisté svědomí, radí portfoliomanažeři držet se pěti základních pravidel.

1. Nežijte si nad poměry

Neutrácejte maximum toho, co si můžete dovolit (nebo dokonce více). Raději si během celé své kariéry dávejte část výdělku stranou.

2. Než odejdete do důchodu, umořte všechny dluhy

Průměrný Američan utratí za život za úroky přes 600 tisíc dolarů. Naopak ti, kteří se dluhům vyhýbají, nahromadí velké úspory. Na penzi nejste připraveni do doby, než splatíte všechny dluhy včetně hypotéky.

3. Nikdy nepodceňujte úspory

Říká se, že ušetřený peníz je vydělaný peníz. Když se nad tím zamyslíte, ušetřený peníz je mnohem více než ten vydělaný (u vydělaného je nutno odečíst daně a náklady vynaložené k tomu, abyste ho vydělali). Ušetřený peníz navíc můžete investovat.

4. Neplánujte spoléhat se na sociální pojištění

V současnosti už státní penze nevystačí na to, aby byly jediným zdrojem příjmů pro důchodce.

5. Jednodušší život nejenže šetří peníze, ale i omezuje stres

Kdykoli je to možné, vyberte si méně komplikovanou možnost – vždyť nepotřebujete složitý mobilní telefon či počítač se všemi vymoženostmi! Když hledáte bydlení, najděte si ho blízko práci, abyste mohli docházet pěšky nebo cestovat veřejnou dopravou. Bude vás to stát daleko méně a zbude vám čas a energie zaměřit se na věci, které jsou v životě skutečně důležité - ty bez cenovky.

Zdroj: AARP Financial

reklama
reklama