Trh umí pořádně kousat. A nakonec kousne

Trh umí pořádně kousat. A nakonec kousne

| redakce

Některé věci končí špatně, tak to prostě je. Patří mezi ně první výlet do Vegas, hypotéční bublina, omeleta s kraby a chilli (v tomhle mi můžete věřit) i současný trh, píše na svém blogu investor Brian Lund.

Trh, jaký známe dnes, umí odpouštět. Výběr akcií a načasování nehrají v podstatě žádnou roli. Jistě, pokud chcete maximalizovat výnos a překonat zhodnocením indexy, musíte si dělat domácí úkoly pořádně, ale když přijdete do školy nepřipravení, nikdo vás nepotrestá. Tak by se ale trh chovat neměl.

Štědrý trh

Trhy jsou vymyšleny tak, že dokáží ublížit, a to velmi těžce. Umí najít ty, kteří jsou nejméně připravení a řídí se jen podle emocí, a nakopat jim zadek tak drsně, že nejenže se tito zelenáči akcií už nikdy nedotknou, ale stanou se zapřisáhlými odpůrci trhů.

To se ale v současnosti neděje. Trh, kterému můžeme říkat třeba "štědrý", pouze rozdává dárky. Bez ohledu na to, co děláte. Nakupujete při každém propadu - dostanete dárek. Nakupujete bez ohledu na technické úrovně - dostanete dárek. Nakupujete bez strategie řízení rizika - dostanete dárek. A ty dárky udržují vše v pohybu.

Dosáhnout zamýšlených výsledků je nyní snadné, díky čemuž lidé získávají mylnou představu, že vědí, co dělají. Je to podobné, jako když se vyrazíte bavit do města a celý večer pijete vodku s citrónovou šťávou. Chutná tak skvěle, že se uklidníte a přijde vám, že máte všechno pod kontrolou. Že můžete propít celou noc. Je to všechno skvělé, dokud to nedopadne špatně. Najednou zjistíte, že objímáte záchodovou mísu, a vaše poslední myšlenka, než upadnete na podlahu, je na zítřejší nevyhnutelnou kocovinu.

Čeká nás řada tržních kocovin. Kdy, nikdo neví. Za šest měsíců, za rok, za dva? Debata o tom, kdy to přijde a proč, nemá smysl. Historie již mnohokrát ukázala, že to nakonec nastane. Jediná otázka, která smysl má, začíná slovy "šel jsem do rizika" a končí "jak můžu riziko eliminovat?".

Okřídlený jednorožec

"Já jsem ten hlupák, který vám říká, že riskujete. Vypadám jako hlupák, protože je to špatná zpráva v době, kdy je přece všechno tak růžové," píše Lund. Trhy jdou vždy nahoru. Za chvíli můžeme přestat pracovat. Vyšplháme s tímhle býčím trhem až do nebes. Ve skutečnosti nyní ale neprobíhá býčí trh, je to trh magického jednorožce. Ne, je to trh Pegasův. To je ten s křídly, že? Počkejte, počkejte, je to trh okřídleného jednorožce, který se tryskem blíží nirváně a ze zadku vystřeluje duhu.

Ale náš malý poník spadne tvrdě zpět na zem a zláme si při tom vaz. A až se bude zmítat ve smrtelných křečích a rvát ze sebe chomáče chlupů, nebo co vlastně ty létající věci z filmu Černočerná tma měly na sobě, budete se ptát, co se stalo. Ale nebude tam žádný Vin Diesel, aby vás zachránil.

Držte se plánu

Ale nebojte se, stále se na nevyhnutelnou budoucnost můžete připravit. K výběru investice musíte použít objektivní kritéria. A co je důležitější, musíte použít objektivní kritéria, abyste věděli, kdy a proč své pozice máte uzavřít. Ujistěte se, že investujete podle předem stanoveného plánu.

V současnosti vás to může bolet. Vaše strategie vás jistě často vyhodí z investic, které se najednou otočí a začnou opět zhodnocovat. Vaši přátelé, kteří myslí při investování sedací částí svého těla, se vám budou smát. Budou poukazovat na fakt, že ve vámi opuštěných pozicích zůstali a nese jim to balík. Nevšímejte si jich, protože kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe.

Až ta divoká jízda vzhůru skončí - a věřte mi, že skončí -, vaše strategie vás z trhu vyhodí a zachrání vám většinu majetku. Vaši přátelé budou dále investovat, na cestě dolů toho budou nakupovat stále více, protože budou čekat na další dárky. A když dárky nepřijdou, vaši přátelé a mnozí ostatní přijdou o všechno.

Zdroj: bclund.com

reklama
reklama