Opice risk manažery? Podle vědců není nic nemožné!

Opice risk manažery? Podle vědců není nic nemožné!

| redakce

Věřte, nebo ne. Primáti se kromě protistojných palců podobají lidem také v otázce risk managementu. Nová studie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) odhaluje, že opice dokáží stejně jako lidé racionálně ekonomicky uvažovat a poměřovat rizika a výnosy.

Vědci trénovali v risk managementu 20 dní makaky rhehus. Opice musely vybírat mezi koláčovými grafy, které představovaly různé pravděpodobnosti zisku vody. Nabízely se jim dvě volby - bezpečná (jistá trocha vody) a riziková (více vody, ale jen 50% šance na její získání).

"Bohatství opic" bylo v experimentu dáno koncentrací vody v krvi opic. Dehydrované opice byly označeny za "chudé", správně zavodněné za "bohaté".

"Bohatší" makakové podstupovali podle zjištění vědců v průměru větší rizika než "chudší" opice. Čím více dehydrovaný makak, tím spíše volil bezpečnější volbu. "Bohatý" makak raději riskoval žádnou vodu kvůli možnosti získat více. V průměru byly opice lehce rizikově averzní, častěji tedy volily bezpečnější volbu.

Jak jde o rizika, jsme jako opice

Podle vědců to lze připodobnit k racionálnímu uvažování ekonomů a investorů, když konstruují modely. Chudí lidé mají tendenci investovat do aktiv, u nichž vědí, že by s nimi neměli o peníze přijít (bezpečné státní dluhopisy, indexové investice a podobně), zatímco bohatší lidé klidně podstoupí větší rizika s vidinou zisku velkých peněz.

A nejde jen o peníze. Experiment potvrdil, že je analýza rizik dána genetikou. Lidé i opice utvářejí racionální rozhodnutí na základě posouzení rizika a výnosu. Například u ptáků tomu tak v podobných experimentech nebylo.

Zdroj: Quartz

reklama
reklama