Burzovní kalendář 30. 9. - 4. 10. 2013

Burzovní kalendář 30. 9. - 4. 10. 2013

| redakce

Indexy nákupních manažerů, americká nezaměstnanost v září, zasedání ECB, rozpad italské vládní koalice, poslední týden před startem výsledkové sezóny a pokračující jednání o stropu zadlužení v USA - investoři se na začátku října nudit nebudou. V Praze se poslední kompletní týden s právem na dividendu obchodují akcie české Telefóniky.

USA

30/9 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

30/9 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

1/10 Termín, dokdy se musejí politici dohodnout na rozpočtu

1/10 Prodeje automobilů

1/10 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

1/10 Stavební výdaje

2/10 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru

2/10 Ben Bernanke a James Bullard - projevy na konferenci v St. Louis

3/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

3/10 Podnikové objednávky

3/10 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM)

3/10 Jerome Powell a Richard Fisher - projevy členů Fedu

4/10 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

4/10 Narayana Kocherlakota - projev o měnové politice

Poslední zářijový týden se investoři vezli na opadající vlně, kterou vzedmulo rozhodnutí Fedu neomezovat kvantitativní uvolňování již od září. Novým klíčovým tématem je totiž financování americké vlády a dluhový strop. Index S&P 500 klesl v šesti z posledních sedmi obchodních seancí a zaznamenal první týdenní pokles od srpna. Demokratičtí a republikánští představitelé amerického Kongresu totiž zatím nedokázali dospět k dohodě, která by odvrátila hrozbu, že americké státní správě příští měsíc dojdou peníze.

Hlavní americké indexy ztratily více než procento v obavách o nevyřešení problému dluhového stropu. Pouze Nasdaq udržel mírný zisk. Za celý týden Dow odepsal 1,3 %, a vykázal tak první týdenní propad v posledních čtyřech týdnech. "Index S&P 500 skončil týden se ztrátou 1,06 % a přiblížil se k hladině podpory v zóně 1 680 bodů. Další je pak na trendové čáře a na srpnových minimech okolo 1 630 bodů. Nejbližší rezistence je na historickém maximu 1 730 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

"Podle všeho nás v pondělí čeká pořádná vládní show, rozhodující bitva vyjednavačů obou politických táborů, protože už v úterý může být zavřena řada vládních agentur, dluhový strop se blíží. No a portfoliomanažeři a tradeři se na takovou show moc netěší, protože zároveň končí kvartál, kdy je dobré zamknout zisky, pokud jsou, a napravit ztráty, pokud by snad portfolia nevypadala dost dobře," předvídá pondělní volatilní seanci veterán newyorského burzovního parketu Art Cashin z UBS.

Americký Senát v pátek schválil návrh zákona o vládních výdajích, který má umožnit, že americké úřady zůstanou provozuschopné i po 30. září (do 15. listopadu), kdy v USA končí nynější fiskální rok. Ve Sněmovně reprezentantů, kde mají převahu opoziční republikáni, se ale shoda zatím hledá těžko. Někteří analytici upozorňují, že politici s oblibou napínají trhy až do posledního okamžiku. Celkově trh trochu neurčitě věří, že se nakonec ve Washingtonu shoda nad rozpočtem nalezne, ačkoli v sobotu republikáni vyhlásili požadavek ročního odkladu zdravotnické reformy (Obamacare). O jakékoli změně tohoto zákona ovšem demokraté ovládající Senát nechtějí ani slyšet. Více zde: Ve Washingtonu tiká časovaná bomba. Jak reagovaly akcie na tři předchozí politické a rozpočtové výbuchy?

Americké politiky kromě toho v příštích týdnech čeká debata o zvýšení dluhového stropu. Pokud se USA na zvýšení limitu pro zadlužení nedohodnou, mohly by jim do 17. října dojít peníze na úhradu splatných závazků. Prezident Barack Obama v pátek varoval, že taková situace by byla mnohem nebezpečnější, než kdyby státní správa nedokázala zajistit všechny služby, a měla by dopady na domácí i zahraniční ekonomiku.

Trhy byly v týdnu poměrně rozkolísané i vlivem komentářů některých členů Fedu, jejichž výroky dopomáhají utvářet očekávání na pokračování měnové politiky. V novém týdnu nebude o tato vyjádření nouze, mluvit bude i šéf banky Ben Bernanke.

Z makrodat bude v týdnu nejdůležitější páteční zpráva o vývoji pracovního trhu v září. Očekává se stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 7,3 % a shodně 184 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství i v soukromém sektoru. Právě nová místa byla největším zklamáním srpnové statistiky.

Kromě toho budou velice sledované indexy nákupních manažerů ISM i Markit (u ISM v průmyslu se čeká mírný pokles na 55,2 bodu z 55,7 bodu, v případě služeb také pokles na 57 bodů z 58,6 bodu), které v uplynulých měsících potvrzovaly zlepšující se náladu v americké ekonomice. Spotřebitelé jsou ale opatrnější, což ukázal i páteční údaj o poklesu indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Sledované budou také pondělní index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad: 54,3 bodu, předchozí: 53 bodů) bodech) a čtvrteční podnikové objednávky (odhad: +0,2 % po předchozím poklesu o 2,4 %).

Pikantní je, že některé údaje z ekonomiky - včetně páteční zaměstnanosti - nemusejí vůbec vyjít. Pokud totiž do pondělní půlnoci nenajdou politici kompromis ohledně financování vlády, některé její úřady budou fungovat jen v úsporném režimu, pokud vůbec. Vedle páteční zprávy z trhu práce se to může týkat například úterních dat ze stavebnictví.

Na mezinárodní scéně pokračuje uklidnění situace okolo Sýrie i Íránu. Přispěly k tomu dohody Ruska a USA na způsobu postupu v Sýrii při jejím odzbrojování, v pátek pak americký prezident Obama po 34 letech jako první americký prezident zvedl telefon a zavolal svému íránskému protějšku Rúhánímu, čímž prolomil diplomatickou bariéru v jednáních o íránském jaderném programu. Jednání na obou "blízkovýchodních" frontách budou pokračovat, nicméně již nyní se uklidnění projevuje na trhu s ropou, jejíž cena v uplynulém týdnu setrvale klesala.

Jaké P/E je nejvhodnější k roční investici do amerických akcií? Jaké P/E je nejvhodnější k roční investici do amerických akcií? Říká se, že pro dlouhodobé investory je nejlepším okamžikem k nástupu do pozice doba, kdy ... Jak dlouho ještě? Jak dlouho ještě? Fed pokračuje v odkupech dluhopisů a hypotéčních zástavních listů v objemu 85 miliard USD měsíčně. ... Socialista Barack Obama Socialista Barack Obama Úderná hesla z doby před rokem 1989 si mnozí ještě pamatují. Někteří vzpomínají s nechutí, ...
reklama
reklama