Co se můžete v posilovně naučit o investování

Co se můžete v posilovně naučit o investování

| redakce

Každý, kdo někdy byl ve fitness centru, dobře ví, že posilování není jen o mechanickém zvedání činek. Málokoho ale napadne, že posilovna může být také jedinečným inspiračním zdrojem pro investování. Které osvědčené postupy svalovců lze využít i ve světě financí?

1. Stanovte si podrobný plán

Hlavním důvodem, proč se většina lidí rozhodne začít chodit do posilovny, je snaha zhubnout. To sice není špatný začátek, ale sama touha zbavit se nadbytečných kil nestačí. Změna postavy není jen o posilovacích strojích a litrech potu. Důležitá je celková koncepce a komplexní změna životního stylu.

S investováním je to podobné. Řekněme, že se rozhodnete začít investovat proto, abyste se finančně zajistili na důchod. Myšlenka je to dobrá, ale sama o sobě vám finance nezajistí. Před vstupem do světa investic si musíte stanovit konkrétní cíl a způsob, jakým jej dosáhnete. Musíte si zvolit investiční horizont, míru rizika, jež jste ochotni nést, nebo to, jak se zachováte, pokud váš dílčí investiční záměr nevyjde. V posilovně také nezhubnete po hodině neuvážlivě intenzivního cvičení s obrovskou zátěží.

2. Oddělte práci a osobní život

Většina lidí chodí do posilovny proto, aby si vylepšila fyzickou kondici a zformovala tělo. Najdou se však i tací, kteří do posilovny chodí kvůli něčemu úplně jinému - touží po kolektivu, setkáních s přáteli a vyprávění si zážitků z uplynulého týdne. Posilovnu vnímají jako místo k setkávání a uspokojování svých komunikačních a společenských potřeb.

Do posilovny se chodí cvičit, na burzu se chodí obchodovat. Uvědomte si, že soukromý a pracovní život by se neměly nikdy prolínat a že osobní sympatie nemají v investování co dělat. Pokud navíc v investování posloucháte rady svých přátel (nebo naopak vy radíte jim), jste na nejlepší cestě toto přátelství navždy rozetnout. Dříve nebo později totiž přijde okamžik, kdy investice nedopadne podle vašich představ, a budete to buď vy, nebo vaši přátelé, kdo bude označen za hlavní příčinu neúspěchu.

3. Nevěřte všemu, co slyšíte

Až půjdete příště do posilovny, zkuste chvíli poslouchat, o čem si lidé mezi činkami a závažími povídají. Brzy jistě narazíte na dvojice, které si budou vyměňovat rady, jak svoji postavu zformovat co nejefektivněji nebo jakou volit skladbu tréninků. Ať již budou vzájemné rady jakékoli, všimněte si, že nikdy nebudou zcela totožné.

Každému zkrátka vyhovuje něco jiného a hledat univerzální návod nelze nejen v posilovně, ale ani ve světě financí. Nebuďte proto v investování přespříliš důvěřiví a nevěřte bezmezně všemu, co ve svém okolí slyšíte. Vždy se snažte udělat si na věc vlastní názor a investiční doporučení analytiků nebo ostatních investorů vnímejte opravdu pouze jako doporučení. Pokud máte názor, který se zcela rozchází s názorem většiny, neznamená to automaticky, že se mýlíte. Dobře známé kontrariánské investování je na chůzi proti davu založené.

  • 1
  • 2
reklama
reklama