Jeff Gundlach: S exitem Fed počká na novou šéfku a debata o dluhovém stropu pomůže dluhopisům

Jeff Gundlach: S exitem Fed počká na novou šéfku a debata o dluhovém stropu pomůže dluhopisům

| redakce

Jeffrey Gundlach, ředitel DoubleLine Funds a uznávaný odborník na dluhopisy, během konference s investory svého fondu uvedl, že americká centrální banka podle něj nezahájí ústup od programu kvantitativního uvolňování dříve, než do jejího čela usedne nový prezident. "Spíše prezidentka," řekl Gundlach, čímž dal jasně najevo, kterého z kandidátů na post po Benu Bernankem v podzimní volbě favorizuje.

Rizikem pokračujícího kvantitativního uvolňování je podle Gundlacha mimo jiné to, že Fed svými nákupy sbírá z trhu kvalitní kolaterál, tedy "zboží", jímž za úvěry mohou ručit velké banky. "Může to mít nedozírné důsledky," varoval šéf DoubleLine Funds. "10leté výnosy z dluhopisů (aktuálně okolo 2,65 %) mohou začít opět klesat a 1,38 % z roku 2012 nemusí dlouhodobě fungovat jako neprostupné dno."

Pokud jde o akcie, Gundlach upozornil na to, že v posledních týdnech nezažívají nejlepší období dividendové tituly, které táhly rally v prvním pololetí. "Spíše se daří některým hodně diskutabilním jménům, třeba Facebooku, Nertflixu nebo výrobci elektromobilů Tesla Motors," řekl.

Dluh jako dominantní téma

Dluhový strop je důležité téma nejen pro americkou ekonomiku. Podle dluhopisového gurua ale debata o zvýšení stropu spíše prospěje americkým dluhopisům, výnosy by měly mít prý spíše tendenci klesat. "Podle mě vláda s Kongresem dospějí k dohodě, už to tu bylo několikrát, ale vždy se nakonec nějak domluvily," myslí si Gundlach. Vyšší volatilita a odklon od rizika v nervózních dnech prý tedy investory spíše přivede do "bezpečí" amerických vládních bondů.

Zadlužení USA ale podle úspěšného manažera roste nebezpečně rychle. "Pokud bude Fed stále vyvolávat bezstarostnost na všech stranách, poměr dluhu k HDP USA může nabobtnat během pár let téměř do japonských rozměrů," sdělil investorům Gundlach.

Ne jako pojistku proti ekonomickým problémům, ale jako malou součást správného portfolia připustil zlato. "Pár procent investovaných peněz mít ve zlatě, to zní docela smysluplně. Nikdy jsem ale nebyl žádný velký fanoušek zlata."

Zdroj: DoubleLine Capital

reklama
reklama