Co musíte ráno vědět (5. září)

Co musíte ráno vědět (5. září)

| redakce

Jak si vedly v polovině týdne akcie na světových trzích, jak je na tom sektor služeb v eurozóně a čím si krátí dlouhou chvíli členové britského parlamentu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu táhly nahoru automobilky a technologické firmy

Americké akcie ve středu zahájily kolem nuly, avšak ihned poté začaly silně růst. Podporovaly je především automobilky a tituly z technologického sektoru. Dow nakonec posílil o 0,65 %, nejvíce od 1. srpna, širší S&P 500 přidal 0,81 % a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,01 %.

Velké americké automobilky zvýšily v srpnu prodeje svých vozů v USA dvouciferným tempem, a americký automobilový trh tak zřejmě zažil nejsilnější měsíc od konce roku 2007. Největší americké automobilce GM (akcie +5,04 %) se odbyt zvýšil meziročně o 15 %, prodej vozů Ford (akcie +3,46 %) a Chrysler vzrostl o 12 %.

Podle Béžové knihy amerického Fedu rostla ekonomika Spojených států ke konci července a v srpnu nadále "pomalým až mírným" tempem. Dokument posílil vyhlídky na to, že Fed začne po zářijovém zasedání omezovat podpůrný program kvantitativního uvolňování.

Obchodní deficit Spojených států se v červenci prohloubil o 13,3 % na 39,15 miliardy dolarů z 34,54 miliardy dolarů v červnu

Začíná měsíc, kterého se bojí akcioví býci

2. Evropské akcie kolísaly před hlasováním amerického Kongresu o Sýrii

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Investoři vyčkávali na hlasování amerického senátního výboru o případném útoku na Sýrii a zvažovali blížící se jednání Fedu a jeho možné dopady na ekonomiku. Rezoluci, která posvěcuje vojenský zásah USA proti syrskému režimu Bašára Asada, nakonec výbor amerického Senátu kolem 21.30 SELČ v poměru 10 ku 7 schválil. Britský FTSE 100 ve středu připsal 0,10 %, francouzský CAC 40 0,16 % a německý DAX 0,19 %. Nejvíce se dařilo sektoru telekomunikací, stavebním firmám a ropným společnostem, ztrácely naopak potravinářské firmy.

Evropská bankovní jednota se rozpadá ještě před svým uzákoněním. Sever je napřed

Akcie pohledem technické analýzy: Je o co hrát

3. Pražská burza uzavřela středeční obchodování v mínusu

Index PX ve středu odepsal 0,66 % na 937,40 bodu. Přes dvě procenta ztrácely ve středu akcie CETV (-2,59 %) a NWR (-2,12 %), nedařilo se ani pojišťovně VIG (-1,84 %), developerovi Orco (-1,33 %) a akciím ČEZ (-1,31 %). Téměř o procento posílily cenné papíry Telefóniky C.R. (+0,94 %). Na zelené nule zakončily akcie znojemské společnosti Pegas Nonwovens a Fortuny.

Koruna, euro, dolar, jen a Brent pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Ve čtvrtek začíná dvoudenní summit G20 v Petrohradě, na kterém by se mimo jiné měla řešit i otázka Sýrie. Jako každý čtvrtek Spojené státy zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, navíc se ale také dozvíme, jak to bylo v srpnu s pracovními místy v soukromém sektoru (ADP), jak si vedly maloobchodní řetězce a jak se daří americkému sektoru služeb. Francie odhalí celkovou míru nezaměstnanosti, Německo průmyslové objednávky. A aby toho nebylo první zářijový týden málo, tradičně zasednou i centrální banky EMU a Spojeného království, aby probraly měnovou politiku. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Sektor služeb v eurozóně oživuje

Ekonomická aktivita v soukromém sektoru eurozóny se v srpnu zlepšovala a dosáhla nejvyšší úrovně za více než dva roky. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které ve středu zveřejnila organizace Markit. Údaje slouží jako ukazatel ekonomického růstu eurozóny a středeční data podle expertů naznačují, že ekonomika zemí platících eurem v tomto čtvrtletí mírně vzroste. Souhrnný index aktivity soukromého sektoru, který sleduje průmysl i služby, se v celé eurozóně minulý měsíc zvýšil na 51,5 bodu z červencových 50,5 bodu.

6. Washington se prý mstí agentuře S&P za snížení ratingu USA

Žaloba, kterou letos podala americká vláda na přední ratingovou agenturu Standard & Poor's (S&P), je odvetou za snížení ratingu, k němuž tato agentura v případě hodnocení amerického dluhu sáhla. S&P to uvedla v dokumentech, které tento týden dostal americký soud. Vláda postoj agentury zatím nekomentovala.

7. Apple si poprvé zve novináře kromě Kalifornie i do Pekingu. Úspěch na čínském trhu na dosah

Americký výrobce elektroniky Apple si pozval novináře na tiskovou konferenci do Pekingu. Pozvánka je podle čínských médií na 11. září, tedy den poté, co si Apple pozval novináře do centrály v kalifornském Cupertinu. Očekává se, že tam firma představí nejnovější model svého telefonu iPhone. Je to vůbec poprvé, co firma uskuteční téměř simultánně tiskové konference v USA i Číně.

10+1 aplikací pro iPhone, které jsou lepší než od Applu

8. Slovensko převzalo od EPH podíl v mateřské firmě SPP

Slovenský stát převzal od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) 49% podíl ve Slovenském plynárenském priemyslu (SPP). Plně tak ovládl největší plynárenský podnik na Slovensku. Ve středu o tom informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj. Podle serveru pravda.sk tak slovenský stát získá možnost určovat ceny plynu pro odběratele. EPH si zachová 49% podíl v dceřiných společnostech SPP, které se zabývají distribucí plynu.

9. Moravskoslezští horníci chystají demonstraci kvůli hrozbě propouštění. Ostravou budou pochodovat 17. září

Moravskoslezští horníci chystají demonstraci namířenou proti vedení OKD. Chtějí tak bojovat za přijatelnou mzdu a zachování pracovních míst. Vedení těžební společnosti zvažuje například uzavření Dolu Paskov, kde pracuje 3 500 lidí. Ostravou budou horníci pochodovat už 17. září. Ve středu to řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Podle mluvčího OKD Marka Síbrta ale dosud nebyly vyčerpány všechny možnosti jednání a firma věří, že i přes složitost situace lze dosáhnout oboustranně přijatelného kompromisu. 

10. EK se pokouší prosadit vetší regulaci stínového bankovnictví

Fondy peněžního trhu si podle návrhu Evropské komise budou muset vytvořit dostatečné finanční rezervy, ze kterých budou schopny rychle vyplácet své investory. Opatření je součástí snahy komise "posvítit si" na sektor finančního obchodování označovaný jako stínové bankovnictví. To je široká oblast institucí pohybujících se na trhu, avšak neregulovaných stejně přísným způsobem, jakým jsou regulovány banky.

11. Zahraniční výbor amerického Senátu schválil útok na Sýrii

Členové zahraničního výboru amerického Senátu se ve středu dohodli na znění rezoluce, která posvěcuje vojenský zásah proti syrskému režimu Bašára Asada. Kolem 21.30 SELČ rezoluci v poměru 10 ku 7 schválil výbor amerického Senátu. Akcie na zprávu reagovaly mírným poklesem. O dokumentu bude ještě jednat plénum Senátu a Sněmovna reprezentantů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Za uplynulý rok došlo v britském parlamentu k 300 tisícům pokusů o vstup na pornografické stránky

Informatici britského parlamentu zveřejnili zajímavá čísla. Za poslední rok podle jejich údajů došlo k téměř 300 tisícům pokusů o vstup na webové stránky se sexuálním obsahem z počítačů umístěných v budovách britského parlamentu. Politici se brání tím, že číslo je naddimenzované kvůli automaticky vyskakujícím oknům a spamu, a neodráží tak skutečné pokusy o sledování porna v parlamentu. Informatici se nyní snaží přijít nejen na důvod této vysoké cifry, ale také na to, proč se přístupy výrazně liší - například, proč v listopadu zaznamenali 114 844 případů, ale v únoru letošního roku pouze 15.

reklama
reklama