5 zlatých pravidel dividendového investování

5 zlatých pravidel dividendového investování

| redakce

Koncept dividendového investování může na první pohled působit jednoduše, zase tak snadné to ale není. Vyžaduje uvažování v dlouhodobém horizontu, což je přesně opak toho, co se vám snaží vnutit banky a brokerské firmy. Jak se stát úspěšným dividendovým investorem a dosáhnout investováním finanční nezávislosti?

1. Dividendový investor uvažuje dlouhodobě

Koupit akcii a doufat, že její cena bude příští týden o něco výše, není dividendovému investorovi vlastní. Ten nakupuje akcie na dlouhodobý horizont s cílem dosáhnout finanční nezávislosti, tedy schopnosti uživit se jen z dividendového výnosu.

Cílem je najít firmy, které nepřetržitě vyplácejí nebo (ještě lépe) navyšují dividendy. Krátkodobá výkonnost akcií není podstatná. Když jdou ceny nahoru, bude vše jen dražší. Vzhledem k tomu, že je dividendový investor "čistý nakupující", je mu milejší, aby ceny klesaly a mohl nakoupit levněji. Přilévání nových úspor do dividendového portfolia a reinvestice dividend dokáží kouzla - pozice narůstají ještě rychleji.

2. Diverzifikace ano, ale s mírou

Nedávejte všechna vejce do jedné ošatky. Diverzifikace je klíčem k úspěšnému investování. Určitě jste tyto věty a jim podobné zaslechli už stokrát. Investoři mají občas tendenci to s diverzifikací přehánět, což je kontraproduktivní. Omezte dividendové portfolio na 20 akcií (žádná z akcií nepřevýší váhu 5 %). Pro drobného investora je to maximum, co zvládne sledovat, a přitom už 20 titulů nabízí dostatečnou diverzifikaci. 30, 50 nebo více akcií již vyžaduje práci na plný úvazek.

Budete mít příležitost vybrané firmy dobře poznat a budete nuceni vybírat do portfolia jen to nejlepší. Ne nadarmo Warren Buffett říká, že je pro investora nejlepší, když ho napadne akciová myšlenka jen jednou za rok. Není žádoucí být na trhu aktivní každý den.

3. STOP slepé honbě za výnosy

Společnost A není lepší než společnost B jen díky tomu, že vyplácí 10% dividendový výnos a B jen 5 %. Může to být klidně tak, že dividendový výnos firmy A je neudržitelný a bude ho muset v příštím roce snížit.

Udržitelnost je při hledání dividendového výnosu klíčová. Bude firma schopna vyplácet stejnou dividendu i v následujících letech? Bude ji schopna navýšit? Pohled na výplatní poměr vám prozradí informaci o udržitelnosti dividendy, skutečným indikátorem je ale cash flow.

Jakmile jednou koupíte akcii, budete ji muset pravidelně kontrolovat (například každý kvartál), zda se nezměnily fundamenty. Nový konkurent nebo nové produkty mohou dopadnout na ziskové marže a přimět firmu snížit dividendu. Sledujte kvartální výsledky a zajímejte se o trhy, na kterých firma působí, a její produkty, abyste včas odhalili, že se v odvětví něco mění.

4. Rozvrstvení portfolia

Někteří investoři se zcela upínají na dividendové růstové akcie, které obvykle vynášejí 2 až 3 % při současném zvyšování dividendy. Dividendoví růstoví investoři budují pozice reinvesticemi stále silnějšího toku dividend. V principu jde o dobrou strategii, nicméně dividendové růstové akcie raději omezte na 60 % celého portfolia.

Zbývajících 40 % peněz vložte do akcií, které nenabízejí takový růst, ale vynášejí mezi 5 a 6 %. Bývají to REIT nebo prioritní akcie. Hledejte rezervy mezi provozním cash flow a dividendovou hotovostí, než do nich zainvestujete. Ochrání to dividendové příjmy před výkyvy ekonomického cyklu, jež mohou zasáhnout zisky a povedou firmy k dočasné redukci dividend. Ziskové marže jsou nyní na historických maximech a návrat k nízkým průměrným dlouhodobým ziskovým maržím je reálným rizikem. Mnoho firem možná nebude schopno navyšovat dividendy stejným tempem jako dosud.

5. Nespoléhejte jen na výnosy, lze i šetřit nebo zvýšit příjmy

Abyste dosáhli finanční nezávislosti, můžete buď vyhrát loterii, nebo si sestavit dlouhodobý plán, který ale vyžaduje oběť - vzdát se současné spotřeby v zájmu budoucích příjmů. Místo koupě nového auta každé dva roky vezměte na milost to staré a ušetřené peníze investujte.

Neznamená to asketický život a odpírání si všeho příjemného. Nelze předcházet všem výdajům, vždy je lepší navyšovat příjmy než omezovat výdaje. Podívejte se ve své firmě po lepší pozici a odhalte, co by k povýšení bylo zapotřebí a jak si tyto dovednosti osvojit - a začněte na tom pracovat.

Když není příležitost postupu v práci, najděte si jinou, která ji nabízí. Je to smysluplnější než procházet položku po položce své výdaje a hledat, kde lze ještě více škrtat.

Zdroj: dividendtheory.com

reklama
reklama