El-Erian: Co čekám od Fedu na nejbližším zasedání. V pěti větách

El-Erian: Co čekám od Fedu na nejbližším zasedání. V pěti větách

| Andrej Rády

V americké ekonomice v srpnu a červenci vzniklo výrazně méně pracovních míst, než se čekalo, celková míra nezaměstnanosti ale klesla na 7,3 %. Mohamed El-Erian, šéf dluhopisového fondu Pimco, kterého se kvantitativní uvolňování bezprostředně týká, nabízí jasný výhled na zářijové zasedání FOMC, kde se bude řešit omezení programu odkupu dluhopisů.

Páteční zpráva z amerického trhu práce byla přijata rozporuplně - část investorů věří, že dá Fed přednost informaci o stále klesající celkové míře nezaměstnanosti a alespoň mírně omezí program odkupu bondů, zbytek považuje letní statistiky tvorby pracovních míst za jasný důkaz toho, že americká ekonomika ještě není na ceste k trvalému oživení a rychlejšímu růstu.

Co od FOMC na zasedání 17. a 18. září očekává dluhopisová superstar z fondu Pimco?

  • Fed mírně sníží objem nákupů, bude to takový "light exit" (v originálu "light taper", tedy lehké utažení kohoutku - pozn. red.).
  • Spíše bude omezen odkup amerických státních dluhopisů (aktuálně 45 miliard USD měsíčně) než hypotéčních zástavních listů (40 miliard USD).
  • Fed ujistí trhy, že je připraven kdykoli otočit kormidlo a program opět rozšířit, pokud by si to vyžadovala ekonomická situace.
  • Základní úroková sazba zůstane poblíž nuly.
  • Banka zopakuje, možná dokonce zpřesní svůj výhled měnové politiky.

Zdroj: PIMCO

reklama
reklama