Burzovní kalendář 9. 9. - 13. 9. 2013

| redakce

Nový týden bude ve znamení politického rozhodnutí o dalším postupu USA v otázce Sýrie. Kromě toho se investoři budou chystat na blížící se zasedání FOMC a soustředit se na kondici amerických spotřebitelů. Důležitá budou také data z Číny a data z britského trhu práce. Obdobnou statistiku vydá i české ministerstvo práce a sociálních věcí.

USA

9/9 Spotřebitelské úvěry

10/9 Apple pořádá akci, na níž by měl představit novinky včetně nového iPhonu

10/9 Barack Obama promluví k národu, především o postupu v otázce Sýrie

11/9 Index žádostí o hypotéku (MBA)

11/9 Zpráva EIA o vývoji na trhu s ropou

11/9 Velkoobchodní tržby a zásoby

12/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

12/9 Importní a exportní ceny

13/9 Index výrobních cen

13/9 Maloobchodní tržby

13/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

13/9 Podnikové zásoby

Akciové indexy v uplynulém zkráceném týdnu (v pondělí byl v USA státní svátek) mírně posílily. Dow oproti minulému pátku získal 0,76 % a přerušil čtyřtýdenní sérii ztrát. S&P 500 posílil o 1,36 % a Nasdaq získal 1,95 %. Podle analytiků jde ovšem pouze o korekci srpnových poklesů.

"Index S&P 500 v prvním zářijovém týdnu korigoval srpnové ztráty. Již dva týdny se obchoduje pod 50denním klouzavým průměrem, z něhož se, zdá se, stává silná rezistence. Cena v pátek jen otestovala tuto hladinu a začala klesat. Graf indexu S&P 500 tak zůstává v negativním nastavení. Nejbližší support je v zóně 1 640 až 1 630, kde je i rostoucí trendová čára. Následují supporty v zóně 1 620 až 1 600 a na 200denním klouzavém průměru 1 560 až 1 570, kde byla i červnová minima," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Uplynulý týden se obchodování neslo v duchu vyčkávání na páteční zprávu z trhu práce v USA, která měla potvrdit očekávání, že americká centrální banka Fed na zasedání v polovině září přistoupí ke snížení objemu odkupů dluhopisů. Data však vyzněla lehce smíšeně, další kroky Fedu jasně nenaznačila a akciím jasný impulz nepřinesla," uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Celková míra nezaměstnanosti v USA v srpnu sice klesla na 7,3 %, ale nových míst bylo vytvořeno jen 169 tisíc proti očekávaným 180 tisícům. Investoři tak váhají, zda Fed opravdu zahájí ústup od kvantitativního uvolňování již v září. "Trh je už s brzkým zahájením ústupu od QE smířený, protože tento krok je odůvodněn ekonomickým růstem," řekl agentuře Reuters Joseph Tanious ze společnosti JPMorgan Asset Management. Na zprávy z trhu práce oslabením reagoval americký dolar, protože investoři s možností, že by nepřišlo omezení kvantitativního uvolňování již v září, v posledních týdnech příliš nepočítali.

Prezidentka kansaského Fedu Esther George v pátek uvedla, že by centrální banka měla na zářijovém zasedání snížit objem zpětného odkupu aktiv z 85 miliard na 70 miliard USD. Kromě toho by prý měla zpřesnit výhled dalšího postupu. George je dlouhodobou kritičkou kvantitativního uvolňování a celý program by nejraději ukončila do poloviny roku 2014. S ukončováním programu předpokládá nárůst volatility na trzích, letos pak očekává růst americké ekonomiky o 2 %.

Přehled nejdůležitějších makrodat z uplynulého týdne v USA najdete zde: Americké akcie zakončily páteční obchodování okolo nuly. S&P 500 za týden ale přidal 1,36 %

Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011, 3% hranice se ale během obchodování jednou přímo dotkl. V pátek se vrátil na 2,93 %. Americkému dolaru ve stejný den na šestitýdenní maximum pomohly výroky šéfa ECB Maria Draghiho, který připustil, že ECB v případě potřeba bude pokračovat ve stimulativní politice. V podobném smyslu se vyjádřila i centrální banka v Japonsku.

"Fed mírně sníží objem nákupů, bude to takový "light exit" (v originálu "light taper", tedy lehké utažení kohoutku - pozn. red.). Spíše bude omezen odkup amerických státních dluhopisů (aktuálně 45 miliard USD měsíčně) než hypotéčních zástavních listů (40 miliard USD)," napsal v pátek šéf dluhopisového fondu Pimco Mohamed El-Erian.

Investoři vedle Fedu nadále odhadují pravděpodobnost vojenského zásahu USA proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada za jeho údajné nasazení chemických zbraní proti civilistům. Prezident Barack Obama sice dostal pro zásah podporu klíčových členů Kongresu, na petrohradském summitu G20 ale čelil silně odmítavému postoji Ruska. Francie však naznačila, že pokud se Rada bezpečnosti OSN na úderu neshodne, vstoupí do mezinárodní koalice pro Asadovo potrestání. V úterý večer má Obama naplánovaný projev k americkému národu, ve kterém postoj vlády k Sýrii (v týdnu se očekává od Kongresu schválení omezeného vojenského zásahu v zemi) chce vysvětlit.

"Faktor zvyšující se nejistoty na Blízkém východě kvůli očekávanému schválení zásahu by podle nás mohl mírně převážit nad mírným optimismem investorů ohledně odsunutí zahájení exitu Fedu, takže náš výhled na nový obchodní týden je pro akcie neutrální až mírně negativní," vysvětluje Sklenář.

Nic by na tom neměla změnit ani očekávaná makrodata. Ta v týdnu naznačí více o náladě a kondici amerických spotřebitelů. Už v pondělí to budou spotřebitelské úvěry, které si zatím Američané rádi berou na nákupy nových aut, jinak ale spíše nechávají své kreditky v peněženkách. Zaměstnanost za srpen a červenec zklamala, páteční maloobchodní tržby (odhad: +0,4 % meziměsíčně) ukáží, jak jsou lidé ochotní utrácet.

Tradičně velkou pozornost na sebe ve čtvrtek přitáhnou zveřejněné počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekává se mírný nárůst na 330 tisíc z 323 tisíc. Předběžný údaj o spotřebitelské důvěře zveřejní v pátek Michiganská univerzita (odhad: růst na 82,4 bodu z 82,1 bodu).

Hrozba zpomalení v Číně a Indii, stále přetrvávající krize v Evropě a budoucí kroky americké centrální banky - to jsou podle hostů pořadu Investice ZET Jaromíra Šindela ze Citibank a Jana Maňáka z BNP Paribas největší tržní strašáky konce roku 2013. Co by však mohlo tato negativa vyvážit a pomoci udržení růstu?

Proč by Fed neměl v září zahájit exit? Kvantitativní uvolňování není jen americká záležitost Proč by Fed neměl v září zahájit exit? Kvantitativní uvolňování není jen americká záležitost Zahájí Fed v září ústup od současného programu kvantitativního uvolňování (QE)? Na odpověď čekají investoři ... Nešťastná třináctka: V září hrozí akciový kolaps Nešťastná třináctka: V září hrozí akciový kolaps Září je pro akcie historicky nejhorším měsícem. Potenciální rizika a současná tržní dynamika naznačují, že ... 7 důvodů, proč USA nadále povládnou světové ekonomice 7 důvodů, proč USA nadále povládnou světové ekonomice Nejenže optimisté očekávají, že by se ekonomika USA měla vrátit k dřívějším rychlým tempům růstu ...
reklama
reklama