Co musíte ráno vědět (9. září)

Co musíte ráno vědět (9. září)

| redakce

Jak si minulý týden vedly akcie na světových burzách, co čeká Řecko a Slovinsko a jak vypadá reklama na pivo, která nezobrazuje muže jako blábolící opilé trosky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily páteční obchodování okolo nuly. S&P 500 za týden ale přidal 1,36 %

Celková míra nezaměstnanosti v USA v srpnu sice klesla na 7,3 %, ale nových míst bylo vytvořeno jen 169 tisíc proti očekávaným 180 tisícům. Investoři tak váhají, zda Fed opravdu zahájí ústup od kvantitativního uvolňování již v září. Ani to ale akciím v pátek nepomohlo ke kdovíjak zajímavým ziskům. Index S&P nakonec v pátek vzrostl o 0,01 % na 1 655,17 bodu, Dow klesl o 0,1 % a Nasdaq zakončil v pátek o 0,03 % silnější. Akciové indexy v uplynulém zkráceném týdnu (v pondělí byl v USA státní svátek) posílily - Dow oproti minulému pátku získal 0,76 % a přerušil čtyřtýdenní sérii ztrát. S&P 500 posílil o 1,36 % a Nasdaq získal 1,95 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, ale výhled je stále negativní

Exit Fedu v září nezačne? Nových pracovních míst v USA vzniklo nečekaně málo

2. Evropské akcie v pátek posilovaly díky smíšeným datům z amerického trhu práce

Burzám v Evropě se v pátek dařilo. Investory povzbudila smíšená data z amerického trhu práce, která by mohla odložit ukončení nakupování dluhopisů ze strany Fedu. Zisky však burzy v závěru mírně odevzdávaly kvůli prohlášení ruského prezidenta Putina, který varoval, že v případném konfliktu s USA se Rusko postaví na stranu Sýrie. Britský FTSE 100 v pátek připsal 0,23 %, francouzský CAC 40 1,06 % a německý DAX 0,49 %. Nejvíce se dařilo síťovému odvětví a stavebním firmám, ztrácely naopak telekomunikace a média. Za celý týden FTSE 100 posílil o 2,1 %, CAC 40 o 2,93 % a DAX o 2,13 %.

Evropská bankovní jednota se rozpadá ještě před svým uzákoněním. Sever je napřed

3. Pražská burza uzavřela růstový týden ztrátou, akcie ČEZ však rozšiřovaly zisky

Index PX v pátek odepsal 0,23 % na 947,37 bodu. Nedařilo se především akciím NWR, které zlevnily o 2,38 % na 22,55 Kč. Ztrácely i bankovní tituly - Erste Group Bank odevzdala 1,36 % a Komerční banka 1,16 %. Čtvrteční zisky naopak rozšířil ČEZ, jehož akcie podražily o 2,88 % na 460,90 Kč. Přes procento zpevnily i cenné papíry developera Orco (+1,03 %). Za týden ale pražská burze udržela mírný zisk.

ČS: Zářijová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V pondělí se dozvíme údaje o míře nezaměstnanosti a tempu inflace v České republice za srpen, Španělsko zveřejní vývoj HDP ve druhém čtvrtletí, Řecko tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu a Spojené státy spotřebitelské úvěry. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Apple je údajně blízko dohodě s China Mobile

Americký technologický gigant Apple se přiblížil uzavření dohody o prodeji svých telefonů iPhone přes čínskou i celosvětovou mobilní jedničku China Mobile. Agentuře Bloomberg to řekl zdroj obeznámený s jednáním. Applu to může posílit ochabující prodej iPhonů na největším trhu bezdrátové komunikace na světě. Zdroj uvedl, že Apple připravuje dodávky telefonů pro China Mobile. Dohodu prý neoznámí na akci 10. září, kdy ve své centrále v kalifornském Cupertinu s největší pravděpodobností představí nejnovější model iPhonu. Firma ale pozvala o den později novináře na svou první tiskovou konferenci do Pekingu.

6. Obchodní bilance Číny v srpnu překvapila. Přestává drak dovážet?

Srpnová statistika vývozů a dovozů v Číně ukázala růst přebytku obchodní bilance země téměř o polovinu. Export vzrostl více, než se čekalo, dovoz naopak výrazně méně. Konkrétně vývoz z Číny v srpnu narostl o 7,2 % (v červenci +5,1 %, čekala se stagnace), dovoz místo očekávaných 11,3 % vykázal růst jen o 7 % (v červenci +10,9 %). Přebytek obchodní bilance tak v srpnu v Číně vzrostl na 28,61 miliardy USD z červencových 17,82 miliardy USD (čekalo se jen 18,95 miliardy USD).

Čína vstupuje do obřího projektu těžby ropy v Kazachstánu, vyfoukla ho Indii

7. Samaras tvrdí, že ekonomický propad Řecka příští rok skončí

Šestiletý ekonomický propad v Řecku příští rok skončí a země dosáhne předkrizové a možná i vyšší úrovně prosperity do roku 2020. Prohlásil to v sobotu řecký premiér Antonis Samaras v projevu, jímž zahájil výroční mezinárodní veletrh v Soluni. Samaras předpověděl, že letošní pokles ekonomiky bude mírnější, než se očekávalo. Podle něj to pomůže zemi splnit a překročit rozpočtové cíle, které jí zadali mezinárodní věřitelé za svou finanční pomoc.

8. Slovinsko zlikviduje dvě malé banky

Slovinsko zlikviduje dvě malé banky - Factor Banka a Probanka - aby zajistilo finanční stabilitu bankovnímu systému. Oznámil to v pátek guvernér centrální banky Boštjan Jazbec. O Slovinsku se již dlouhou dobu spekuluje jako o kandidátovi na zahraniční finanční pomoc kvůli jeho problémovému bankovnímu sektoru.

9. G20: Práce na oživení globální ekonomiky není u konce

Práce na oživení globální ekonomiky není u konce a největší země světa musí usilovat o posílení základů pro dlouhodobý hospodářský růst a o tvorbu lepších pracovních míst. Uvedla to v pátek skupina G20 v komuniké z dvoudenního summitu v Petrohradu. Komuniké upozornilo na rizika pro rozvíjející se země plynoucí z nestálých toků kapitálu a vyzvalo vyspělé státy, aby se vyhnuly krokům, které by mohly podkopat oživení v jiných zemích.

10. Týden: ČEZ při dostavbě Temelína zřejmě sníží, nebo dokonce zruší dividendy

Energetická společnost ČEZ v případě zahájení dostavby jaderné elektrárny Temelín zřejmě přestane vyplácet dividendy, nebo je sníží. Kvůli investicím do Temelína ale bude společnost pokračovat i v různých úsporných programech, které už zahájila. V rozhovoru pro časopis Týden, který vyjde v pondělí, to řekl ředitel pro strategii ČEZ Pavel Cyrani. Z loňského zisku ČEZ vyplatil na dividendách 21,5 miliardy korun, přičemž zhruba 15 miliard šlo majoritnímu akcionáři firmy, tedy státu. Dividenda byla 40 korun na akcii před zdaněním.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Reklama na pivo Guinness obrací klišé pivních reklam naruby

Reklamy na pivo obecně zobrazují muže jako lehce přihlouplé trumbery, kteří chtějí s podobně inteligentními přáteli popíjet v hospodě, sledovat při tom na sport, případně ulovit nějakou roštěnku. Guinness ale k pivařům přistoupil po svém.

reklama
reklama