Multi-Asset ETF: Průvodce diverzifikací pod jednou střechou

Multi-Asset ETF: Průvodce diverzifikací pod jednou střechou

| redakce

First Trust uvedl na trh nový burzovně obchodovaný fond International Multi-Asset Diversified Income Index Fund. Jak napovídá název, fond patří do skupiny Multi-Asset ETF. Co si pod termínem Multi-Asset ETF představit? Do čeho tyto fondy investují? Jaké ETF najdeme v této skupině?

Některé ETF investují do akcií, jiné do dluhopisů, další se soustředí na nemovitostní tituly. Burzovně obchodované fondy s různými druhy aktiv v portfoliu se nazývají Multi-Asset ETF. Investor v rámci jediné investice do akcií fondu získává přístup k širokému a diverzifikovanému spektru aktiv. Podívejte se na několik zajímavých reprezentantů těchto relativně nových a méně známých burzovně obchodovaných fondů.

Novic od First Trust

Společnost First Trust nedávno představila fond z kategorie Multi-Asset, který je postavený na neamerických aktivech. Nový fond ponese název International Multi-Asset Diversified Income Index Fund (YDIV) a bude sledovat index Nasdaq International Multi-Asset Diversified Income Index.

Fond nabízí přístup k mezinárodnímu diverzifikovanému spektru aktiv. To se skládá z mezinárodních (neamerických) dividendových akcií, nemovitostních titulů REIT, společností investujících do infrastruktury, dále prioritních cenných papírů a ETF, které investují do dluhopisů. Každá třída aktiv musí splňovat vlastní stanovený soubor kritérií a každý titul v indexu musí dostát nastaveným požadavkům likvidity, velikosti, volatility a výnosu. Index bude čtvrtletně rebalancován. Roční správní poplatek je 0,70 %.

Konkurence z oblasti Multi-Asset ETF

Podobně orientovaný fond jako YDIV uvedl na trh First Trust již před rokem. Nese jméno Multi-Asset Diversified Income Index Fund (MDIV) a sleduje výkonnost indexu NASDAQ Multi-Asset Diversified Income Index. Tento fond na rozdíl od předcházejícího investuje do amerických cenných papírů. Členění druhů aktiv a předepsaná kritéria jsou však podobná s YDIV. Největší aktuální podíl v portfoliu fondu (15,5 %) drží dluhopisový ETF iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF (HYG). Fond dosahuje aktuálně tržní kapitalizace 490 milionů USD a účtuje si roční správní poplatek 0,6 %. Za jeden rok připsal fond výnos 8,6 %.

Z hlediska velikosti v tomto segmentu jasně dominuje burzovně obchodovaný fond Guggenheim Multi-Asset Income ETF (CVY). Fond, který byl založen v říjnu 2006, spravuje aktiva dosahující téměř 1,2 miliardy USD. Podkladovým indexem je Zacks Multi-Asset Income Index, který sestává ze 125 až 150 titulů s nejlepším poměrem rizika a výnosového potenciálu. Cenné papíry jsou vybrané z mixu akcií, amerických depozitních poukázek ADR, nemovitostních titulů REIT, amerických MLP (Master limited partnership) a prioritních akcií.

Pokračování článku z 2. září 2013 najdete na serveru ETFs.cz

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama