Burzovní kalendář 13. 1. - 17. 1. 2014
|

Burzovní kalendář 13. 1. - 17. 1. 2014

V centru pozornosti bude v polovině ledna výsledková sezóna, která se v USA rozjíždí naplno. Údaje o hospodaření za 4Q2013 zveřejní velké americké banky v čele s Goldman Sachs, JPMorgan a Bank of America. Investoři budou sledovat i projevy členů Fedu, kteří by mohli naznačit, jak vyhodnotí nečekaně nízký počet nových pracovních míst v americké ekonomice. Z makrodat zaujmou čísla o inflaci v USA i Evropě nebo americká průmyslová výroba.

Investiční a ekonomický výhled

USA

13/1 až 17/1 Výsledková sezóna (JPMorgan, Citigroup, Goldman Sachs, Intel a další)

13/1 Federální rozpočet

13/1 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

14/1 Maloobchodní tržby

14/1 Dovozní a vývozní ceny

14/1 Podnikové zásoby

14/1 Projevy členů Fedu Charlese Plossera a Richarda Fishera

15/1 Index cen výrobců

15/1 Béžová kniha Fedu

15/1 Projevy členů Fedu Charlese Evanse a Dennise Lockharta

16/1 Index spotřebitelských cen

16/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

16/1 Projev člena Fedu Johna Williamse

16/1 Index aktivity filadelfského Fedu

16/1 Index cen bydlení

16/1 Projev šéfa Fedu Bena Bernankeho

17/1 Započatá výstavba

17/1 Průmyslová výroba

17/1 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Širší indexy mají za sebou další růstový týden. Nejvíce se dařilo indexu Nasdaq, který stoupl o 1,03 %, S&P 500 posílil o 0,6 %, Dow o 0,2 % klesl.

"Trh zůstává překoupený, ale nepotvrzuje prodejní signály. Dokud se index S&P 500 bude obchodovat nad zónou 1 800 až 1 810, býci mají navrch. Sezónní pattern Santa Claus rally je minulostí, nyní teoreticky následuje několik dnů poklesu (takzvaný lednový defekt). Výsledkovou sezónu zahájila jako vždy Alcoa, nicméně to není firma, která by mohla ovlivnit celý trh. V novém týdnu bude už nepochybně zajímavější sledovat hospodářská čísla největších amerických bank," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Události uplynulého týdne si připomeňte zde:

Nový týden bude patřit výsledkové sezóně, která by se měla rozjet naplno především v bankovním a technologickém sektoru. Čísla o hospodaření za 4Q2013 zveřejní například v úterý JPMorgan a Wells Fargo, ve středu Bank of America, ve čtvrtek Goldman Sachs, Citigroup, Intel a v pátek Morgan Stanley. Přehled všech zveřejňovaných výsledků najdete ZDE.

Výsledky naznačí, zda jsou odhady firemních zisků v roce 2014 nadhodnocené a do jaké míry jsou "přepálené" ceny akcií. "Co se týče dalšího zlepšení vývoje ekonomiky, dlouho se nic nového na trhu nestane. Zatím však není jasné, zda firemní zisky rostou podobně jako trh. To bude další zkouška pro akcie," říká Rick Meckler, prezident LibertyView Capital Management.

Index S&P 500 se obchoduje na 15,6násobku očekávaných zisků, což je více než průměrné P/E 14,1. V roce 2013 posílil index o 29,6 %, ve čtvrtém kvartálu o 9,9 %.

Očekává se přitom, že zisky za 4Q2013 vzrostou o 7,7 % meziročně a tržby se mírně zlepší o 0,4 %. Podle odhadů analytiků, které sesbírala agentura Bloomberg, by zisky firem z S&P 500 měly v letošním roce vzrůst průměrně o 9,5 % (což je dvojnásobek míry růstu z roku 2013) a tržby o 3,9 %.

"Očekávání růstu zisků jsou poměrně ambiciózní. Uvidíme, zda se je podaří naplnit. Výsledky za 4Q2013 však budou velmi různorodé. Třeba maloobchodníci, kterým se dařilo prodávat on-line, vykáží dobrá čísla, ostatní však zůstanou za odhady," myslí si Virginie Robert, spoluzakladatelka investiční společnosti Constance Associés.

Výsledky však nebudou jediným tématem, které bude investory zajímat. Nový týden by mohl přinést částečnou odpověď na otázku, jak bude Fed dále postupovat v utlumování podpory ekonomiky. K měnové politice se vyjádří řada představitelů Fedu včetně dosluhujícího šéfa banky Bena Bernankeho. V pátek totiž investory rozhodila zpráva, že americká ekonomika v prosinci vytvořila nečekaně nejméně pracovních míst za tři roky. Míra nezaměstnanosti přitom klesla na 6,7 %.

Už v pátek vystoupil prezident Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota, který prohlásil, že centrální banka, jež dostala od Kongresu pověření, aby se zaměřila na ekonomiku s dostatkem pracovních míst a stabilními cenami, by mohla oba tyto cíle naplnit lépe uvolněnější měnovou politikou. "Musíme být velmi opatrní při omezování stimulů," řekl Kocherlakota.

Ve středu bude také zveřejněna Béžová kniha Fedu o stavu americké ekonomiky. Z makroekonomiky pak zaujmou úterní maloobchodní tržby (očekávání +0,1 po +0,7 % meziměsíčně), páteční průmyslová produkce (očekávání +0,3 po +1,1 % meziměsíčně) a spotřebitelská důvěra podle univerzity v Michiganu (očekávání 83,5 po 82,5 bodu).

"Celkově očekáváme, že se investoři zaměří na rozšifrování pátečních údajů o zaměstnanosti a na jejich potenciální dopad na měnovou politiku Fedu. Výsledková sezóna by mohla působit mírnou volatilitu, ale celkově očekáváme boční trend s vlivem jednotlivých výsledků a potenciálně dalších spekulací ohledně makroekonomických dat, která mohou dotvořit očekávání ohledně další politiky Fedu," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Výsledková sezóna začíná: Čísla amerických firem mírně překonají…
Výsledková sezóna velkých amerických společností začíná. Které sektory by mohly…
Akciový býk stárne
Akcioví býci již vládnou na trzích téměř pět let. Jenže jejich dominance už je…
4 akcie, které letos mohou zdražit o 100 %
Akciové výnosy minulého roku bude těžké zopakovat. Wall Street v konsenzu…
S&P 500: Co nového na třetím a nejvyšším vrcholu tisíciletí?
Index S&P 500 za uplynulý rok výrazně posunul své historické maximum. JPMorgan…
3 akcioví rekordmani roku 2013, jejichž vítězný sprint ještě zdaleka…
Americké akcie mají za sebou mimořádně dobrý rok. Akciím deseti nejlepších…

Evropa

13/1 Itálie - průmyslová výroba

14/1 Francie, Itálie, Spojené království - index spotřebitelských cen

14/1 Spojené království - index cen výrobců

14/1 Eurozóna - průmyslová výroba

15/1 Německo - HDP za rok 2013 (neočištěný)

15/1 Eurozóna - obchodní bilance

16/1 Německo, eurozóna - index spotřebitelských cen

17/1 Spojené království - maloobchodní tržby

Evropský index DJ EuroStoxx 50 za uplynulý týden vzrostl o 0,97 % na 3 104,15 bodu. Britský FTSE 100 mírně posílil o 0,14 %, o 0,4 % si polepšil německý DAX.

Evropské trhy povzbudilo čtvrteční zasedání ECB. To sice nepřineslo pro trhy žádné konkrétní rozhodnutí, prezident ECB Mario Draghi však uvedl, že stále vnímá rizika v ekonomice, a je tudíž připraven se svými kolegy v případě potřeby zakročit. Jeho vystoupení jsme sledovalo on-line. "Rada guvernérů se shodla na tom, že ponechá měnovou politiku uvolněnou tak dlouho, jak to bude nutné," řekl Draghi. Varoval však, že si nemyslí, že by Evropa mohla slavit vítězství v boji s dluhovou krizí. Nezaměstnanost je podle banky stále příliš vysoká a jediné, ačkoli je pozitivní, že se stabilizovala.

I to vyvolalo kladné ohlasy analytiků. Periferii eurozóny se daří na začátku roku 2014 dobře. Irsko se vrátilo na trhy, dluhopisy prodalo i Portugalsko. "Prostředí nízkých úrokových sazeb, uvolněná politika ECB a lepší ekonomická data z Evropy i USA nahrávají tomu, aby trh v příštích měsících dále rostl," myslí si Michael Kapler, portfoliomanažer z německé Mittelbrandenburgische Sparkasse.

Prodejem 10letých státních dluhopisů se na dluhopisové trhy vrátilo Irsko. V prosinci přitom ukončilo mezinárodní záchranný program. Stát získal skrze úpis v bankách 3,75 miliardy eur. Irský úspěch podpořil trhy v dalších periferních ekonomikách, výnosy španělských nebo italských bondů se výrazně snížily.

Potěšily i další zprávy z eurozóny. Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí minulého roku meziročně klesla méně, než se původně uvádělo. Ve svém posledním zpřesnění to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hrubý domácí produkt zemí eura klesl o 0,3 %, zatímco původní odhad činil minus 0,4 %. V mezičtvrtletním srovnání zůstal růst beze změny a činil 0,1 %. Lepší jsou ale data za celou EU.

Podle zprávy Evropské komise vzrostla ekonomická nálada v eurozóně v prosinci více, než se očekávalo. Indikátor vyskočil na 100 bodů z listopadových 98,4 bodu, očekával se nárůst na 99,1 bodu. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu stagnovala na 12,1 % v souladu s odhady. V celé evropské osmadvacítce se podíl nezaměstnaných také nezměnil, zůstává na 10,9 %.

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v listopadu vzrostly a oživily po poklesu v předchozích dvou měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně byl přitom nárůst nejvýraznější od listopadu 2001. Spotřebitelská poptávka je tradičně významným motorem ekonomiky. Podnikatelská aktivita v eurozóně v prosinci opět stoupla. Navíc se zastavil téměř dva roky trvající pokles počtu pracovních míst v podnicích. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnila společnost Markit. Index podnikatelské aktivity v prosinci stoupl na 52,1 bodu z listopadových 51,7 bodu.

Po smršti dat z minulého týden přijde v příštím týdnu trochu půst. Ve většině evropských zemí ale budou zveřejněna čísla o inflaci, která bedlivě sleduje ECB při nastavování své politiky. V eurozóně vyjdou také data o průmyslové výrobě.

A co čeká v novém týdnu makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný?

Asie

13/1 Indie - index spotřebitelských cen

14/1 Čína - přímé zahraniční investice

14/1 Japonsko - obchodní bilance, účet platební bilance

16/1 Japonsko - index cen výrobců

Nick Beecroft (C-View): V eurozóně to opět může začít vřít, pod kotel…
Na začátku roku na trzích zavládlo zvláštní uspokojení – většina expertů…
Ohnutá německá záda, nebo rozpad společné Evropy? 4 důvody, proč…
Podle Angely Merkelové bude Německo silné jen v případě, že bude silná celá…
Ekonomové na nože: Je eurokrize za námi, nebo se vlastně nic…
Živá diskuze se strhla na 5. Investičním fóru ohledně vývoje ekonomiky v…
Co také zaznělo na pražském Investičním fóru?
V úterý 7. ledna odpoledne jste na Investičním webu mohli sledovat exkluzivní…
Asijská ekonomika v roce 2014: Giganti a hrozby
Čínská transformace, japonský boj o život, thajská politická krize – nejen…

Česká republika

13/1 Bilance ČNB

15/1 Index cen výrobců

15/1 Index dovozních a vývozních cen

17/1 Běžný účet

Index PX za uplynulý týden přidal 1,61 % a poprvé od začátku prosince uzavřel nad 1 000 bodů. Nejvíce si polepšily akcie Erste Group Bank, naopak nejhůře dopadly akcie CME.

U CME dle ATO došlo ke zvýšení sledovanosti kanálů v ČR. "Tento výsledek hodnotíme pozitivně," říká Milan Vaníček. Protiváhou mohlo být oznámení o snížení podílu na kapitálu fondů APAX, který poklesl pod 5 %. Technicky podle něj rovněž nelze vyloučit korekci předchozího růstu ke konci roku. Titul ukončil týden na 64,5 Kč (-14,6 %).

Akcie Erste posílily o 10,4 % na 772 Kč. U titulu se objevila některá pozitivní doporučení zahraničních investičních bank. Technicky může podle Vaníčka docházet k přelivu prostředků z tureckých indexů, v nichž jsou nadváženy právě bankovní tituly. "Rozvíjející se trhy (včetně Turecka s aktuálním politickým rizikem) jsou aktuálně v nelibosti zahraničních investičních bank kvůli obavě o zvyšující se náklady kapitálu," říká Vaníček.

Z domácích zpráv zaujalo dění kolem NWR. Společnost podepsala s českým státem memorandum o porozumění ve věci dolu Paskov. Výsledkem budoucích jednání by mělo být nalezení řešení budoucnosti dolu s limitovaným sociálním dopadem a výhodností pro obě strany. Jednání by měla být ukončena 31. března 2014. "Pro NWR by bylo nepříznivé, kdyby výsledná varianta byla nákladnější než samotné již dříve plánované zavření dolu na konci letošního roku," říká Vaníček. Kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek poté prohlásil, že by stát mohl Paskov odkoupit za korunu. Titul zakončil týden na 24,5 Kč (-0,8 %).

Orco Property Group v pondělí pořádala valnou hromadu, jež rozhodla o změnách v představenstvu společnosti v prospěch miliardáře Radovana Vítka. Počet členů představenstva klesne z devíti na pět, z nichž dva budou zástupci firem Radovana Vítka (Vítek sám a J. Dedera), dva nezávislí členové (E. Hughes a G. Wallier) a pátým členem bude šéf firmy Jean-François Ott. Zástupci akcionářů Alchemy a Kingstown, kteří se snažili zabránit Vítkovi v ovládnutí vedení firmy, v představenstvu nebudou. Titul zakončil týden na 50,9 Kč (+8,1 %). "Zdá se, že výhra Radovana Vítka, který získal většinu v představenstvu společnosti, mu otevírá dveře k plnému převzetí firmy, což by pro ostatní akcionáře rozhodně byla negativní zpráva," okomentoval výsledky hlasování Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.

Příští týden by neměl přinést žádné zásadní firemní zprávy ani důležitá makrodata. Česko by mělo mít po více než 2 měsících od voleb nového premiéra. Prezident Miloš Zeman plánuje jmenovat předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem v pátek. Koaliční strany, které v pondělí podepsaly dohodu o vládnutí, podle něj totiž disponují spolehlivou většinou v dolní komoře.

ČS: Lednová akciová strategie pro české akcie (+ bonus)
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro lednové…
Energetika, nebo banky? Ptali jste se makléřů z brokerjetu ČS, jak…
Rok omezování kvantitativního uvolňování v USA, vytváření bankovní unie v…
Akcie, se kterými zažijete na pražské burze největší vzrušení
Konzervativní nudná investice, nebo pohyby kurzů o desítky procent denně - to…
před hodinou

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsal také dolar
před hodinou

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsal také dolar

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti
18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo