Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát
|

Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát

Slovníček krizových oblastí by měl patřit ke standardní výbavě každého investora. Vývoj v posledních letech totiž ukazuje, že "mávnutí motýlích křídel" na jedné straně světa stále více ovlivňuje finanční trhy na té druhé. Proto jsme se na začátku roku rozhodli sestavit seznam míst, která stojí za pozornost. V některých případech jde o staré známé, v jiných jsme se snažili ukázat na méně diskutované, ale přitom podobně zajímavé a závažné události a trendy.

Geopolitická rizika Světová ekonomika Výhled na rok 2014

Afghánistán

Spojenecké jednotky mají letos zemi opustit. Otázkou je, zda a do jaké míry dokáže fungovat bez nich. Jistou (de)stabilizační roli sehrají regionální mocnosti, které mají o Afghánistán zájem kvůli nerostnému bohatství a strategické poloze. V případě, že dojde k implozi, může země rozbouřit už tak volatilní region. Do světa pak Afghánistán může začít posílat zase o něco více tvrdých drog a ještě tvrdších fanatiků.

Británie

Skotské referendum s největší pravděpodobností skončí neúspěchem separatistů. Už samotný plebiscit by nicméně mohl povzbudit choutky fanoušků osamostatnění dalších evropských regionů. V Británii jde o Walesany, na kontinentu například o Katalánce nebo ligu severoitalských států. Navíc může jít o lakmusový papírek, který napoví, jak se Británie nakonec postaví k EU.

Čína

Prezident Si Ťin-pching se snaží za pochodu redefinovat ekonomický a sociální model druhé největší ekonomiky světa. To lze přirovnat k chůzi po laně, z něhož může zemi do propasti chaosu shodit i ten nejmenší poryv větru. Pod ním si lze představit mimo jiné výraznější ochlazení ekonomiky, růst sociální nerovnosti, kriticky vysokou míru znečištění životního prostředí, kostlivce ukryté v šedé bankovní zóně nebo bující korupci.

Džibuti

Tento africký státeček střeží vstup do Rudého moře. V porovnání se svými sousedy – Etiopií, Eritreou, Somálskem a Jemenem (přes moře) – je na pohled stabilní. Snahy vlády angažovat se v domácích záležitostech okolních zemí to ale mohou změnit. Nervozita po útocích na obchodní dům Westgate v keňském hlavním městě Nairobi proto i v Džibuti roste, což přispívá k tomu, že žádný kapitán lodi proplouvající touto oblastí nespí klidně.

Egypt

Nejlidnatější země arabského světa nadále hledá stabilní základ, na kterém by stála. Probíhající volby, které Muslimské bratrstvo, jedna ze dvou klíčových skupin v zemi, bojkotuje, na tom takřka jistě nic nezmění. Z toho vyplývající nestabilita podbarvená náboženským pnutím může opět o něco zvýšit tlak v papiňáku zvaném Blízký východ. Samotná hrozba exploze může přiškrtit Suezský průplav.

Filipíny

Donedávna miláček investorů jako by se zprotivil bohům. Minulý rok zemi postihl tajfun, na začátku letošního roku ji zasáhly ničivé povodně. Filipínce navíc letos šokoval útok granátem na školu na jihu země, který připomněl potenciálně destabilizující spodní proud tvořený islamisty a komunisty. Sečteno a podtrženo, Filipíny jsou další nestabilní zemí v Jihočínském moři, které je samo o sobě místem stále ostřejších střetů.

Grónsko

Globální oteplování postupně odkrývá bohatství dlouho skryté pod ledem (nebo tomu alespoň mnohé mocnosti a korporace věří). Dlouho zapomenutý ostrov, který si na Dánsku vydobývá stále více svobody, se toho snaží využít. Ekologické iniciativy varují, že v chatrném prostředí může dojít ke katastrofě. Nejen ony ale vidí Grónsko (a vody kolem něj) jako novodobý Klondike. Ti, kteří si na něj brousí zuby, vítězí.

Honduras

Středoamerická země na konci roku zažila další pochybné volby, v jejichž průběhu přišli o život mimo jiné čtyři kandidáti strany Libre bojující proti pořádkům po vojenském převratu v roce 2009. I proto to v Hondurasu vře. Pod kotel přikládají ozbrojené gangy, které nad regionem připomínajícím dálnici, po níž do Spojených států sviští tuny drog, získávají kontrolu. Středoamerické vlády úměrně tomu ztrácejí půdu pod nohama.

Írán

Oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem budí naděje, ale také velké emoce v Izraeli a mezi tradičními arabskými spojenci USA. Očividných i skrytých snah o vykolejení procesu přibývá. Pokud záškodníci uspějí, může svět ztratit Írán, a tím i šanci na stabilnější region a levnější ropu. Prozatím ale vítězí opatrný optimismus – Írán se rozhodl omezit obohacování uranu a umožnit každodenní kontroly svého jaderného programu.

Japonsko

Přetahovaná s Čínou o geopoliticky a symbolicky důležité kusy skály v Jihočínském moři pokračuje a obě strany opakovaně řinčí zbraněmi. I když střet nikdo nečeká, emoce mohou vést k nehodě s těžko odhadnutelnými následky. To navíc není jediná noční můra, která premiéra Abeho budí ze sna. Předlužená třetí největší ekonomika světa se pod jeho taktovkou díky umělé výživě sice rozjíždí, zda ji však uzdraví, je otázka.

(Demokratická republika) Kongo

Země bohatá na minerály, bez kterých se neobejde žádný mobil nebo laptop, existuje jen na papíře. Fakticky jde o černou díru, které vládnou znásilňování, vraždy a loupení. Jen občas a jen některé části jsou ovládány vládními jednotkami, ale výsledek není z pohledu obyčejných lidí o moc lepší. Jejich nadějí je strašák globálního technologického sektoru – přerušení vývozu vzácných minerálů by donutilo svět zasáhnout.

Lotyšsko

Z toho, že od 1. ledna platí eurem, nebyla většina obyvatel této pobaltské země příliš nadšená. Obecně se ale očekává, že tradiční odhodlanost místních a postupný vzestup eurozóny ode dna nespokojenost otupí. V opačném případě to nabije ostrými kritikům měnové unie, kteří zbrojí před volbami do Evropského parlamentu. Vítr z plachet jim bere Irsko, které své problémy zvládlo, a přestože je ozdravná kůra bolela, Irové na euro nezanevřeli.

Myanmar

Boj o získání vlivu nad nedávno probuzenou zemí pokračuje. Vojenská junta se poctivě snaží vyvážit vliv, který sousední Čína z podstaty věci má, lepšími vztahy se Západem. O slovo se hlásí i donedávna zdrženlivá Indie. Všichni mají zájem jak o obrovská nerostná bohatství, tak o možnost rozmístit své špehy (a možná nejen je) na území země strategicky kontrolující část Bengálského zálivu.

Nikaragua

Na pořadu dne je další smělý plán vybudovat konkurenci Panamskému průplavu. Projekt financovaný a stavěný Číňany by ulehčil přetěžované Panamě a výrazně by překreslil obchodní a mocenské mapy. Těm nyní vládnou Američané, kteří mají jedinou zkratku mezi Atlantikem a Pacifikem de facto pod kontrolou. Co by s námořním světem i mocenským soupeřením udělala konkurence, zatím nikdo neví.

Omán

Komentátor agentury Platts zemi za rok 2013 zvolil za vzor států Blízkého východu. Jde o tichou sílu, která chce přispět ke stabilitě regionu. Zároveň se snaží rozvíjet moderní techniky těžby ropy a plynu. I díky tomu se jí loni povedlo zvrátit několik let trvající propad produkce. Hrozba? Je mnohem jednodušší se lajdat, pokud na obzoru není žádný "vzorňák". Pokud Omán škobrtne, může to mít demoralizující důsledky pro celý region.

Polsko

V Polsku se blíží volby, což znamená konec (současné) vlády premiéra Tuska. Ten zemi společně s ministrem zahraničních věcí Sikorskim výrazně vylepšil mezinárodní renomé pošramocené eskapádami dvojčat Kaczyńských. O to větším paradoxem je, že by se Jarosłav Kaczyński mohl opět stát nejmocnějším mužem ve Varšavě. Nakolik by to ovlivnilo pohled západních diplomatů a globálních investorů na Polsko a celý region, je zatím předmětem spekulací.

Rusko

Nedávné teroristické útoky ve Volgogradu připomněly rizika spojená s furiantským pořádáním olympiády ve volatilní oblasti Kavkazu. Ani po Soči si ale země nebude moci oddechnout. Vedle islámských separatistů se totiž bude muset nadále potýkat s rozštěpením společnosti na zapřisáhlé zastánce a odpůrce autoritativního prezidenta Putina. K tomu je potřeba přičíst dýchavičnou ekonomiku, do značné míry závislou na globálním růstu.

Saúdská Arábie

Druhý největší nákupčí zbraní na světě jako kdyby se stále více obával toho, že ho opustí Spojené státy, dosud tradiční spojenec. To by zřejmě vedlo k externí i interní erozi kredibility Saúdů. Pokud by se Washington skutečně stáhl, nastala by zajímavá "škatulata". Vakuum by chtěla zaplnit Čína, která je na energiích ze Zálivu ve stále větší míře závislá, své by ale nejspíše chtěla říci i nedaleká Indie.

Turecko

Premiér Erdogan, dlouho miláček západních politiků i investorů, ztrácí glanc. Na jednu stranu je proto země díky dění v regionu stále významným hráčem, na stranu druhou hrozí imploze stávajícího režimu. Společnost se polarizuje na premiérovy bezmezné fanoušky a ostré kritiky. Zástupci obou táborů se shodují na tom, že blížící se volby napoví, který tábor je početnější (a také to, zda v případě prohry poražený dokáže výsledek uznat).

Ukrajina

Život s ruskou půjčkou nevěstí nic dobrého. Země se dostala na pomyslnou křižovatku, v zákulisí i v ulicích se bojuje možná finální bitva, která určí, zda se země vydá ruskou, nebo naopak evropskou cestou. Propast mezi oběma tábory – obecně vzato proevropským západem a proruským východem země – je tak výrazná, že někteří experti spekulují o možném rozdělení Ukrajiny. Blížící se volby snad napoví více.

Vanuatu

Jeden z mnoha potápějících se ostrůvků v Pacifiku se stal symbolem zmaru, který přichází se změnou klimatu a s ní souvisejícím zvyšováním hladiny moří. Loni se ukázalo, že se ostrov kvůli tektonickému pohybu navíc propadá, což proces urychluje. Vanuatu, kde se kvůli vodě stěhují celé vesnice, je považován za vztyčený prst; za ukázku toho, co hrozí mimo jiné i rozsáhlým oblastem Indie, Číny nebo Vietnamu.

(Nový) Zéland

Jistě, mohli bychom mluvit třeba o Zimbabwe. Ale Zéland, to je krásná příroda, kterou takřka každý zná, třeba z Hobita. Čeká se solidní růst ekonomiky, lidé jsou tu pohodoví. Pokud vás vystresovaly předchozí hrozby, nabízíme na závěr místo, kam se před nimi lze schovat.

Autory článku jsou Roman Chlupatý a Michael Romancov

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika