Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát
|

Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát

Slovníček krizových oblastí by měl patřit ke standardní výbavě každého investora. Vývoj v posledních letech totiž ukazuje, že "mávnutí motýlích křídel" na jedné straně světa stále více ovlivňuje finanční trhy na té druhé. Proto jsme se na začátku roku rozhodli sestavit seznam míst, která stojí za pozornost. V některých případech jde o staré známé, v jiných jsme se snažili ukázat na méně diskutované, ale přitom podobně zajímavé a závažné události a trendy.

Geopolitická rizika Světová ekonomika Výhled na rok 2014

Afghánistán

Spojenecké jednotky mají letos zemi opustit. Otázkou je, zda a do jaké míry dokáže fungovat bez nich. Jistou (de)stabilizační roli sehrají regionální mocnosti, které mají o Afghánistán zájem kvůli nerostnému bohatství a strategické poloze. V případě, že dojde k implozi, může země rozbouřit už tak volatilní region. Do světa pak Afghánistán může začít posílat zase o něco více tvrdých drog a ještě tvrdších fanatiků.

Británie

Skotské referendum s největší pravděpodobností skončí neúspěchem separatistů. Už samotný plebiscit by nicméně mohl povzbudit choutky fanoušků osamostatnění dalších evropských regionů. V Británii jde o Walesany, na kontinentu například o Katalánce nebo ligu severoitalských států. Navíc může jít o lakmusový papírek, který napoví, jak se Británie nakonec postaví k EU.

Čína

Prezident Si Ťin-pching se snaží za pochodu redefinovat ekonomický a sociální model druhé největší ekonomiky světa. To lze přirovnat k chůzi po laně, z něhož může zemi do propasti chaosu shodit i ten nejmenší poryv větru. Pod ním si lze představit mimo jiné výraznější ochlazení ekonomiky, růst sociální nerovnosti, kriticky vysokou míru znečištění životního prostředí, kostlivce ukryté v šedé bankovní zóně nebo bující korupci.

Džibuti

Tento africký státeček střeží vstup do Rudého moře. V porovnání se svými sousedy – Etiopií, Eritreou, Somálskem a Jemenem (přes moře) – je na pohled stabilní. Snahy vlády angažovat se v domácích záležitostech okolních zemí to ale mohou změnit. Nervozita po útocích na obchodní dům Westgate v keňském hlavním městě Nairobi proto i v Džibuti roste, což přispívá k tomu, že žádný kapitán lodi proplouvající touto oblastí nespí klidně.

Egypt

Nejlidnatější země arabského světa nadále hledá stabilní základ, na kterém by stála. Probíhající volby, které Muslimské bratrstvo, jedna ze dvou klíčových skupin v zemi, bojkotuje, na tom takřka jistě nic nezmění. Z toho vyplývající nestabilita podbarvená náboženským pnutím může opět o něco zvýšit tlak v papiňáku zvaném Blízký východ. Samotná hrozba exploze může přiškrtit Suezský průplav.

Filipíny

Donedávna miláček investorů jako by se zprotivil bohům. Minulý rok zemi postihl tajfun, na začátku letošního roku ji zasáhly ničivé povodně. Filipínce navíc letos šokoval útok granátem na školu na jihu země, který připomněl potenciálně destabilizující spodní proud tvořený islamisty a komunisty. Sečteno a podtrženo, Filipíny jsou další nestabilní zemí v Jihočínském moři, které je samo o sobě místem stále ostřejších střetů.

Grónsko

Globální oteplování postupně odkrývá bohatství dlouho skryté pod ledem (nebo tomu alespoň mnohé mocnosti a korporace věří). Dlouho zapomenutý ostrov, který si na Dánsku vydobývá stále více svobody, se toho snaží využít. Ekologické iniciativy varují, že v chatrném prostředí může dojít ke katastrofě. Nejen ony ale vidí Grónsko (a vody kolem něj) jako novodobý Klondike. Ti, kteří si na něj brousí zuby, vítězí.

Honduras

Středoamerická země na konci roku zažila další pochybné volby, v jejichž průběhu přišli o život mimo jiné čtyři kandidáti strany Libre bojující proti pořádkům po vojenském převratu v roce 2009. I proto to v Hondurasu vře. Pod kotel přikládají ozbrojené gangy, které nad regionem připomínajícím dálnici, po níž do Spojených států sviští tuny drog, získávají kontrolu. Středoamerické vlády úměrně tomu ztrácejí půdu pod nohama.

Írán

Oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem budí naděje, ale také velké emoce v Izraeli a mezi tradičními arabskými spojenci USA. Očividných i skrytých snah o vykolejení procesu přibývá. Pokud záškodníci uspějí, může svět ztratit Írán, a tím i šanci na stabilnější region a levnější ropu. Prozatím ale vítězí opatrný optimismus – Írán se rozhodl omezit obohacování uranu a umožnit každodenní kontroly svého jaderného programu.

Japonsko

Přetahovaná s Čínou o geopoliticky a symbolicky důležité kusy skály v Jihočínském moři pokračuje a obě strany opakovaně řinčí zbraněmi. I když střet nikdo nečeká, emoce mohou vést k nehodě s těžko odhadnutelnými následky. To navíc není jediná noční můra, která premiéra Abeho budí ze sna. Předlužená třetí největší ekonomika světa se pod jeho taktovkou díky umělé výživě sice rozjíždí, zda ji však uzdraví, je otázka.

(Demokratická republika) Kongo

Země bohatá na minerály, bez kterých se neobejde žádný mobil nebo laptop, existuje jen na papíře. Fakticky jde o černou díru, které vládnou znásilňování, vraždy a loupení. Jen občas a jen některé části jsou ovládány vládními jednotkami, ale výsledek není z pohledu obyčejných lidí o moc lepší. Jejich nadějí je strašák globálního technologického sektoru – přerušení vývozu vzácných minerálů by donutilo svět zasáhnout.

Lotyšsko

Z toho, že od 1. ledna platí eurem, nebyla většina obyvatel této pobaltské země příliš nadšená. Obecně se ale očekává, že tradiční odhodlanost místních a postupný vzestup eurozóny ode dna nespokojenost otupí. V opačném případě to nabije ostrými kritikům měnové unie, kteří zbrojí před volbami do Evropského parlamentu. Vítr z plachet jim bere Irsko, které své problémy zvládlo, a přestože je ozdravná kůra bolela, Irové na euro nezanevřeli.

Myanmar

Boj o získání vlivu nad nedávno probuzenou zemí pokračuje. Vojenská junta se poctivě snaží vyvážit vliv, který sousední Čína z podstaty věci má, lepšími vztahy se Západem. O slovo se hlásí i donedávna zdrženlivá Indie. Všichni mají zájem jak o obrovská nerostná bohatství, tak o možnost rozmístit své špehy (a možná nejen je) na území země strategicky kontrolující část Bengálského zálivu.

Nikaragua

Na pořadu dne je další smělý plán vybudovat konkurenci Panamskému průplavu. Projekt financovaný a stavěný Číňany by ulehčil přetěžované Panamě a výrazně by překreslil obchodní a mocenské mapy. Těm nyní vládnou Američané, kteří mají jedinou zkratku mezi Atlantikem a Pacifikem de facto pod kontrolou. Co by s námořním světem i mocenským soupeřením udělala konkurence, zatím nikdo neví.

Omán

Komentátor agentury Platts zemi za rok 2013 zvolil za vzor států Blízkého východu. Jde o tichou sílu, která chce přispět ke stabilitě regionu. Zároveň se snaží rozvíjet moderní techniky těžby ropy a plynu. I díky tomu se jí loni povedlo zvrátit několik let trvající propad produkce. Hrozba? Je mnohem jednodušší se lajdat, pokud na obzoru není žádný "vzorňák". Pokud Omán škobrtne, může to mít demoralizující důsledky pro celý region.

Polsko

V Polsku se blíží volby, což znamená konec (současné) vlády premiéra Tuska. Ten zemi společně s ministrem zahraničních věcí Sikorskim výrazně vylepšil mezinárodní renomé pošramocené eskapádami dvojčat Kaczyńských. O to větším paradoxem je, že by se Jarosłav Kaczyński mohl opět stát nejmocnějším mužem ve Varšavě. Nakolik by to ovlivnilo pohled západních diplomatů a globálních investorů na Polsko a celý region, je zatím předmětem spekulací.

Rusko

Nedávné teroristické útoky ve Volgogradu připomněly rizika spojená s furiantským pořádáním olympiády ve volatilní oblasti Kavkazu. Ani po Soči si ale země nebude moci oddechnout. Vedle islámských separatistů se totiž bude muset nadále potýkat s rozštěpením společnosti na zapřisáhlé zastánce a odpůrce autoritativního prezidenta Putina. K tomu je potřeba přičíst dýchavičnou ekonomiku, do značné míry závislou na globálním růstu.

Saúdská Arábie

Druhý největší nákupčí zbraní na světě jako kdyby se stále více obával toho, že ho opustí Spojené státy, dosud tradiční spojenec. To by zřejmě vedlo k externí i interní erozi kredibility Saúdů. Pokud by se Washington skutečně stáhl, nastala by zajímavá "škatulata". Vakuum by chtěla zaplnit Čína, která je na energiích ze Zálivu ve stále větší míře závislá, své by ale nejspíše chtěla říci i nedaleká Indie.

Turecko

Premiér Erdogan, dlouho miláček západních politiků i investorů, ztrácí glanc. Na jednu stranu je proto země díky dění v regionu stále významným hráčem, na stranu druhou hrozí imploze stávajícího režimu. Společnost se polarizuje na premiérovy bezmezné fanoušky a ostré kritiky. Zástupci obou táborů se shodují na tom, že blížící se volby napoví, který tábor je početnější (a také to, zda v případě prohry poražený dokáže výsledek uznat).

Ukrajina

Život s ruskou půjčkou nevěstí nic dobrého. Země se dostala na pomyslnou křižovatku, v zákulisí i v ulicích se bojuje možná finální bitva, která určí, zda se země vydá ruskou, nebo naopak evropskou cestou. Propast mezi oběma tábory – obecně vzato proevropským západem a proruským východem země – je tak výrazná, že někteří experti spekulují o možném rozdělení Ukrajiny. Blížící se volby snad napoví více.

Vanuatu

Jeden z mnoha potápějících se ostrůvků v Pacifiku se stal symbolem zmaru, který přichází se změnou klimatu a s ní souvisejícím zvyšováním hladiny moří. Loni se ukázalo, že se ostrov kvůli tektonickému pohybu navíc propadá, což proces urychluje. Vanuatu, kde se kvůli vodě stěhují celé vesnice, je považován za vztyčený prst; za ukázku toho, co hrozí mimo jiné i rozsáhlým oblastem Indie, Číny nebo Vietnamu.

(Nový) Zéland

Jistě, mohli bychom mluvit třeba o Zimbabwe. Ale Zéland, to je krásná příroda, kterou takřka každý zná, třeba z Hobita. Čeká se solidní růst ekonomiky, lidé jsou tu pohodoví. Pokud vás vystresovaly předchozí hrozby, nabízíme na závěr místo, kam se před nimi lze schovat.

Autory článku jsou Roman Chlupatý a Michael Romancov

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby