Jak mají letos Češi investovat ve fondech?
|

Jak mají letos Češi investovat ve fondech?

Na trhu v současnosti panují velmi příznivé podmínky pro zhodnocení volné hotovosti prostřednictvím investice do některého z podílových fondů. Shodují se na tom ředitelé významných českých investičních společností, které Asociace pro kapitálový trh oslovila s anketními dotazy na vývoj podmínek pro investování na kapitálových trzích či vliv legislativních změn na investování v roce 2014.

Podílové fondy Výhled na rok 2014

Po finanční krizi se nyní kapitálové trhy vracejí k růstu a nabízejí lidem možnost zamyslet se nad atraktivními investicemi do akciových nebo smíšených fondů. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby pro běžné nebo spořicí účty jsou již nyní na nízké úrovni, měli by lidé podle AKAT hledat alternativy pro investování, aby jejich úspory nepohltila inflace. AKAT se také zajímala o názory manažerů na vývoj zájmu investorů o podílové fondy, případné změny v preferencích nakupování fondů, predikce chování českých investorů v souvislosti s prodloužením daňového testu i o to, která odvětví budou v roce 2014 nejzajímavější z hlediska investic.

Zájem o podílové fondy dále poroste

Oslovení ředitelé shodně očekávají další příliv zájemců o investice do podílových fondů hledajících větší zhodnocení financí. Již delší dobu se podle nich projevuje patrný odklon od běžných bankovních produktů směrem k investicím do fondů a akcií. "Zvýšený zájem o investování do podílových fondů jsme zaznamenali již loni. Podílové fondy zažívají určitou renesanci i díky přispění současné situace s úrokovými sazbami. A ta by měla být hlavní motivací pro investory," uvádí Roman Pospíšil, generální ředitel společnosti Pioneer Asset Management.

Jan D. Kabelka, generální ředitel ING Investment Management, dodává: "Očekávám, že klienti bank budou hledat alternativy pro zhodnocení svých peněžních rezerv více než v období, kdy sazby depozitních produktů byly nastaveny historicky výše."

Češi by se neměli fondů bát

Odborníci se také shodují, že dochází k posunu ve složení a struktuře nakupovaných fondů. Změna je podle nich patrná i v míře rizikovosti portfolia, která mírně roste. Podle Michala Maďara, generálního ředitele investiční společnosti ČP INVEST, k tomu dochází především z důvodu věkové obměny investorů. "Jelikož se o investice stále více zajímají mladší ročníky, které se chtějí zajistit na důchod, míří jejich investice do rizikovějších aktiv."

Všeobecně ale čeští investoři zatím patří spíše mezi ty konzervativnější, což potvrzují i zkušenosti Romana Pospíšila. "Navzdory nízkému výnosovému potenciálu čeští investoři zatím stále dávají přednost konzervativnějším strategiím. Poptávka po akciových fondech zůstává bohužel nízká. Kvůli všude omílané krizi zůstávají extrémně dobré výsledky těchto fondů v posledních letech trochu v pozadí."

Prodloužení daňového testu může mít i pozitivní dopad

Od 1. ledna 2014 platí prodloužené období takzvaného daňového testu pro osvobození od daně z kapitálových výnosů z šesti měsíců na tři roky. Oslovení zástupci investičních společností se shodují, že toto prodloužení může Čechy naučit držet podílové listy déle a zvýšit jejich zájem o střednědobé investiční strategie. "Čekám v průměru delší držbu cenných papírů a lepší dodržování přirozených investičních horizontů ze strany investorů. Ale asi to nebude dramatická změna, protože Češi jsou svým naturelem krátkodobí investoři," komentuje změnu Martin Řezáč, generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny.

Jaroslav Mužík, předseda dozorčí rady ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnosti, dodává: "Při investici do akcií nebo smíšených fondů představuje delší držení velmi rozumný přístup. Prodloužení daňového testu přispěje k většímu rozšíření tohoto příznivého trendu."

Portfolio na rok 2014? Méně státních dluhopisů, více akcií

V roce 2014 podle oslovených odborníků obstojí portfolio diverzifikované, do kterého se bude investovat na pravidelné bázi. "Rok 2014 bude plný výzev především pro vyspělé akciové trhy, které letos zažily silný růst. Potenciál k jeho zopakování je ale omezený," říká Michal Maďar a dodává, že vhodným nástrojem by mohlo být investování do zemí patřících mezi rozvíjející se ekonomiky.

"Většinu portfolia by měly tvořit akcie. Zajímavé mohou být například dividendové tituly. Zbytek portfolia by měly tvořit podnikové a rizikovější státní dluhopisy," navazuje Pavel Hoffman, místopředseda představenstva a náměstek ředitele pro marketing Investiční kapitálové společnosti KB.

Jako nejperspektivnější odvětví pro investování se pro nadcházející rok dle oslovených manažerů jeví odvětví IT, biotechnologie a farmacie. Zajímavé podle nich mohou být i korporátní dluhopisy z rozvíjejících se trhů. Z postupného oživení evropské ekonomiky by také mohly profitovat evropské akcie. "Z regionálního pohledu se pozitivně díváme na evropské akcie, které by měly těžit z postupného oživení evropské ekonomiky. Ze sektorového hlediska si myslíme, že mohou být atraktivní akcie ze sektoru IT kvůli nízkým valuacím a rostoucím investicím firem do softwaru," uvádí Pavel Hoffman.

"Podle délky investičního horizontu bych volil jako základ některý z robustních smíšených fondů. Je možné kombinovat i s některým z fondů, které omezují pokles, zvláště v případě těch nejopatrnějších investorů. Jako určité koření bych pak volil některé fondy z dynamické části spektra, zvláště pokud vezmeme v potaz optimističtější vyhlídky světové ekonomiky," dodává Jaroslav Mužík.

Lidé tedy mají řadu příležitostí, jak investovat do fondů. Ideální recept ovšem neexistuje. To potvrzuje i Martin Řezáč. "Každý investor by měl investovat na pravidelné bázi, své portfolio diverzifikovat a nesázet pouze na jednu kartu." Investoři by neměli zapomínat ani na pravidlo Jana Kabelky: "Portfolio, které obstojí v každém roce, je to, které odpovídá zadání investora."

Zdroj: AKAT ČR
Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu
před 11 minutami

Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu

Provozní zisk české automobilky Škoda Auto se v letošním prvním pololetí zvýšil na 860 milionů eur ze 685 milionů eur...
Volkswagen Evropské akcie Česká republika
Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk
před 21 minutami

Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk

Německá automobilová skupina Volkswagen ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila provozní zisk díky snížení nákladů...
Volkswagen Evropské akcie
Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů
před 33 minutami

Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů

Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, postaví v americkém státě Wisconsin...
Asijské akcie
Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled
před 40 minutami

Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled

Největší evropská pojišťovna Allianz ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk o 23 procent na 2,9 miliardy...
Allianz Evropské akcie Výsledková sezóna
ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky
před hodinou

ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil hrubý zisk EBITDA o 19 procent na...
Světové akcie Výsledková sezóna ArcelorMittal
Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk
před hodinou

Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 11,8 procenta na 5,35 miliardy dolarů...
Pivo Anheuser-Busch InBev Světové akcie
Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu
před hodinou

Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu

Spotřebitelská nálada v Německu dále vzrostla a udržuje se na nejvyšší úrovni za 16 let. Optimismus Němců nad...
Německo Spotřebitelská důvěra
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump