Zabijáci akcií připraveni k útoku
|

Zabijáci akcií připraveni k útoku

Řada povahových rysů typických pro smetánku z Wall Street může snadno pohřbít očekávaný býčí trh v roce 2014. Jaké to jsou, prozrazuje zarytý pesimista a bývalý investiční bankéř z Morgan Stanley Paul B. Farrell.

Psychologie Chyby v investování Americké akcie

Býci dovádějí, optimisté se usmívají a konsenzus investičních guruů předpovídá letos akciím 18% zhodnocení. Ani očekávaného zvyšování úrokových sazeb se nezaleknou. Od roku 2008 banky vydělaly díky levným Bernankeho penězům obrovské peníze a najdou si další příležitosti, jak ještě více zbohatnout na úvěrech pro Main Street, až nová šéfka Fedu Yellenová omezí odkupy dluhopisů a zvedne sazby. Optimisté si v duchu opakují to samé staré přísloví Wall Street jako vždy na vrcholu cyklu: "Trend je můj přítel."

Trend je přítel do chvíle, než se obrátí

Loni se dokonce i dluhopisový guru Bill Gross nedržel svých vlastních rad a přehnal to se svým 2bilionovým impériem, pokud šlo o rizika. "Grossův omyl ohledně exitu Fedu se šíří napříč fondy Pimco", "Největší pokles za poslední dvě dekády" - tyto a další titulky přinášel Bloomberg, když dluhopisový král vykázal loni zhruba 2% ztrátu. Důvodem byl konec 30letého býčího trhu s dluhopisy.

Loni se vyplatily sázky proti medvědům, je nyní čas na shortování?

Trendy jsou pro stáda. Wall Street miluje jízdu na trendu, ale neumí sesednout. Novoroční optimisté ani letos nezklamali a zahltili média pozitivními predikcemi. Jak ale nedávno sdělil Forbesu miliardář Ken Fisher, jinak dlouhodobý býk, "konsenzuální sentiment, obzvláště mezi profesionály, je vždy chybný".

Vzdorovat trendu se vyplácí

Začátek minulého roku byl plný pesimismu. Bill Gross, Peter Schiff, Terry Burnham, Marc Faber, Gary Shilling a další vytasili pochmurné predikce. A co na to akcie? Ty americké zhodnotily o 30 %. Loni se zkrátka vyplatilo být kontrariánem a shortovat medvědí konsenzus. Analogicky by se letos mělo zadařit sázkám proti optimistům.

Následující rysy lidské povahy najdete hojně jak na Wall Street, tak u traderů holdujících vysokorychlostnímu obchodování (HFT), denních traderů z Main Street a finančních poradců. Tedy prakticky u každého, kdo má co do činění s finanční branží.

1. Přehnaný optimismus: Nafukuje Wall Street novou bublinu?

The Economist nedávno varoval, že optimismus může být špatnou zprávou. Proč? Dobré zprávy pro světový růst tlačí úrokové míry vzhůru a politické odhodlání k reformám dolů. Navíc letošní volby v USA budou znamenat více než jen ohrožení optimismu Wall Street. I přes novoroční jásot byla každý rok od finanční krize pozitivní očekávání zklamána. Největším nebezpečím je v současnosti optimismus jako takový.

2. Amnézie: Wall Street přišel od roku 2008 většinu paměti

"Bankéři z Wall Street jsou krátkodobě uvažující optimisté bez vzpomínek na extrémní krizi v roce 2008," varoval bývalý ministr financí Tim Geithner v New York Times. Zapomněli na to, co se stalo, když to Spojené státy přehnaly s riziky. Wall Street je hluchá, hloupá a slepá. Ignoruje negativní důsledky, diskontuje dlouhodobé náklady na nulu a odsouvá je budoucím generacím.

3. Nezralost: Narcistní sobečtí egocentristé

Wall Street je věčně optimistickým egocentrickým dítětem, chce všechno, a kdykoli si vzpomene. Nekompromisně. Prahne po okamžitém uspokojení. Nakonec se mladé generace vzbouří proti hromadám dluhů, které se na ně chystá přehodit. Se svým úzkým zaměřením Wall Street riskuje třídní revoluci podobnou roku 1929 a následné Velké depresi.

4. Závislost a nenasytnost: Stále víc, ale nikdy dost

Wall Street se nezastaví ani před výnosy klesajícími k nule, musí narazit na úplné dno. Biliony nových dluhů ročně, obrovské bonusy, nulové úspory a Fed zásobující Wall Street levnými penězi. Žádná změna na obzoru, dokud si bankovní systém nesáhne na dno.

5. Chamtivost je stále dobrá. Pro insidery z Wall Street

Slavný výrok Michaela Douglase ve filmu Wall Street je stejně aktuální jako v minulosti. Jack Bogle varuje před nekontrolovatelnou chamtivosti ve své knize Battle for the Soul of Capitalism. Trend se zhorší s pokračujícím býčím trhem, který sám sebe zničí. Wall Street je bezhlavá, amorální kultura, která ignoruje veřejné zájmy. Je slepá k důsledkům svého chování. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman kdysi konstatoval, že jedinou službou kapitalismu je služba akcionářům. To vede k opakování býčích a medvědích cyklů.

6. Notorická prolhanost: Nikdy nevěřte Wall Street

Jeden z průzkumů odhalil, že predikce Wall Street byly optimistické v 93 % případů. Proč je lhaní na Wall Street tak rozšířené? Protože vytváří iluze typu "investoři přicházejí první", "můžete nám plně důvěřovat" a "máme v srdci nejlepší zájmy Ameriky". Nesedněte na lep, optimisté z Wall Street jsou loajální jen k insiderům a akcionářům. V hlavě jim blikají denní zavírací hodnoty, kvartální výsledky, roční dividendy, zisky a bonusy. Na veřejné zájmy nezbývá prostor.

7. Iracionalita: Wall Street bohatne na hlouposti investorů

Behaviorální ekonomie se zabývá psychologií rozhodnutí investorů. Další z držitelů Nobelovy ceny za ekonomii Daniel Kahneman prokázal, že jsou investiční rozhodnutí iracionální. Své závěry zveřejnil v roce 2002 a od té doby se nic nezměnilo. Iracionální je Wall Street i Main Street. Rok po roce a jeden tržní cyklus za druhým iracionalita zvyšuje bohatství Wall Street a nerovnost příjmů.

8. Neomylnost: Wall Street nepřipouští chyby, převažuje na ní mužské ego

Chybou většiny firem, které se dostaly do problémů, je neschopnost konfrontovat se s realitou. Insideři Wall Street si neumějí připouštět chyby. Krizi roku 2008 způsobil morální úpadek a chybný odhad. Nic naplat, bude se to dít stále dokola.

9. Nepředvídatelnost: Gambleři z Wall Street nemají ponětí o budoucnosti

Jeremy Siegel studoval tržní historii mezi lety 1801 až 2000, přičemž porovnal velké vzestupy a pády. Došel k závěru, že trhy jsou náhodné. Zřejmé důvody nenašel pro celých 75 % pohybů, které spustily dlouhodobé zisky nebo ztráty. Wall Street neumí předpovídat krize, ale vytváří je.

Finanční profesoři Terrance Odean a Brad Barber zkoumali dlouhodobé chování amerických a tchajwanských investorů. Odhalili, že čím více obchodují, tím méně vydělávají. Výnosy investorů se strategií "kup a drž" byly o třetinu vyšší než zisky hodně aktivních traderů. Wall Street tlačí na tradingovou aktivitu Main Street, protože z ní bohatne.

10. Krátkozrakost: Nedokáží uvažovat dlouhodobě

Krátkozrakost Wall Street způsobí světu další krach. Jediná otázka je, kdy kolaps přijde. Jared Diamond varuje, že v minulosti přežily společnosti myslící dopředu (v dostatečném předstihu před vznikem krize), což je něco, co Wall Street nedokáže. "Padlé národy" naproti tomu měly lídry zaměřující se jen na problémy, které mohou způsobit krizi v příštích 90 dnech.

Nepřipomíná vám to něco? Třeba americké politiky, kteří schvalují stále dokola jen krátkodobé rozpočty, nebo Wall Street posedlou čtvrtletními výsledky a ročními bonusy? Neochota něco změnit a provést systémově důležité reformy nevěstí pro Ameriku nic dobrého.

Zdroj: MarketWatch
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
před hodinou

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:41

Zkusíme odkoupit aktiva ČEZ,slíbila před volbami bulharská levice

Bulharská socialistická strana v případě vítězství v nedělních parlamentních volbách zváží, zda by Bulharsko mohlo...
ČEZ Bulharsko
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:27

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:53

O čem se mluvilo na Wall Street, než zazvonil zvonec

Apple má problémy i na Novém Zélandu; izraelská Teva prý nebude propouštět tolik lidí, kolik tvrdí novináři; Wells...
Americké akcie
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika