Zabijáci akcií připraveni k útoku
|

Zabijáci akcií připraveni k útoku

Řada povahových rysů typických pro smetánku z Wall Street může snadno pohřbít očekávaný býčí trh v roce 2014. Jaké to jsou, prozrazuje zarytý pesimista a bývalý investiční bankéř z Morgan Stanley Paul B. Farrell.

Psychologie Chyby v investování Americké akcie

Býci dovádějí, optimisté se usmívají a konsenzus investičních guruů předpovídá letos akciím 18% zhodnocení. Ani očekávaného zvyšování úrokových sazeb se nezaleknou. Od roku 2008 banky vydělaly díky levným Bernankeho penězům obrovské peníze a najdou si další příležitosti, jak ještě více zbohatnout na úvěrech pro Main Street, až nová šéfka Fedu Yellenová omezí odkupy dluhopisů a zvedne sazby. Optimisté si v duchu opakují to samé staré přísloví Wall Street jako vždy na vrcholu cyklu: "Trend je můj přítel."

Trend je přítel do chvíle, než se obrátí

Loni se dokonce i dluhopisový guru Bill Gross nedržel svých vlastních rad a přehnal to se svým 2bilionovým impériem, pokud šlo o rizika. "Grossův omyl ohledně exitu Fedu se šíří napříč fondy Pimco", "Největší pokles za poslední dvě dekády" - tyto a další titulky přinášel Bloomberg, když dluhopisový král vykázal loni zhruba 2% ztrátu. Důvodem byl konec 30letého býčího trhu s dluhopisy.

Loni se vyplatily sázky proti medvědům, je nyní čas na shortování?

Trendy jsou pro stáda. Wall Street miluje jízdu na trendu, ale neumí sesednout. Novoroční optimisté ani letos nezklamali a zahltili média pozitivními predikcemi. Jak ale nedávno sdělil Forbesu miliardář Ken Fisher, jinak dlouhodobý býk, "konsenzuální sentiment, obzvláště mezi profesionály, je vždy chybný".

Vzdorovat trendu se vyplácí

Začátek minulého roku byl plný pesimismu. Bill Gross, Peter Schiff, Terry Burnham, Marc Faber, Gary Shilling a další vytasili pochmurné predikce. A co na to akcie? Ty americké zhodnotily o 30 %. Loni se zkrátka vyplatilo být kontrariánem a shortovat medvědí konsenzus. Analogicky by se letos mělo zadařit sázkám proti optimistům.

Následující rysy lidské povahy najdete hojně jak na Wall Street, tak u traderů holdujících vysokorychlostnímu obchodování (HFT), denních traderů z Main Street a finančních poradců. Tedy prakticky u každého, kdo má co do činění s finanční branží.

1. Přehnaný optimismus: Nafukuje Wall Street novou bublinu?

The Economist nedávno varoval, že optimismus může být špatnou zprávou. Proč? Dobré zprávy pro světový růst tlačí úrokové míry vzhůru a politické odhodlání k reformám dolů. Navíc letošní volby v USA budou znamenat více než jen ohrožení optimismu Wall Street. I přes novoroční jásot byla každý rok od finanční krize pozitivní očekávání zklamána. Největším nebezpečím je v současnosti optimismus jako takový.

2. Amnézie: Wall Street přišel od roku 2008 většinu paměti

"Bankéři z Wall Street jsou krátkodobě uvažující optimisté bez vzpomínek na extrémní krizi v roce 2008," varoval bývalý ministr financí Tim Geithner v New York Times. Zapomněli na to, co se stalo, když to Spojené státy přehnaly s riziky. Wall Street je hluchá, hloupá a slepá. Ignoruje negativní důsledky, diskontuje dlouhodobé náklady na nulu a odsouvá je budoucím generacím.

3. Nezralost: Narcistní sobečtí egocentristé

Wall Street je věčně optimistickým egocentrickým dítětem, chce všechno, a kdykoli si vzpomene. Nekompromisně. Prahne po okamžitém uspokojení. Nakonec se mladé generace vzbouří proti hromadám dluhů, které se na ně chystá přehodit. Se svým úzkým zaměřením Wall Street riskuje třídní revoluci podobnou roku 1929 a následné Velké depresi.

4. Závislost a nenasytnost: Stále víc, ale nikdy dost

Wall Street se nezastaví ani před výnosy klesajícími k nule, musí narazit na úplné dno. Biliony nových dluhů ročně, obrovské bonusy, nulové úspory a Fed zásobující Wall Street levnými penězi. Žádná změna na obzoru, dokud si bankovní systém nesáhne na dno.

5. Chamtivost je stále dobrá. Pro insidery z Wall Street

Slavný výrok Michaela Douglase ve filmu Wall Street je stejně aktuální jako v minulosti. Jack Bogle varuje před nekontrolovatelnou chamtivosti ve své knize Battle for the Soul of Capitalism. Trend se zhorší s pokračujícím býčím trhem, který sám sebe zničí. Wall Street je bezhlavá, amorální kultura, která ignoruje veřejné zájmy. Je slepá k důsledkům svého chování. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman kdysi konstatoval, že jedinou službou kapitalismu je služba akcionářům. To vede k opakování býčích a medvědích cyklů.

6. Notorická prolhanost: Nikdy nevěřte Wall Street

Jeden z průzkumů odhalil, že predikce Wall Street byly optimistické v 93 % případů. Proč je lhaní na Wall Street tak rozšířené? Protože vytváří iluze typu "investoři přicházejí první", "můžete nám plně důvěřovat" a "máme v srdci nejlepší zájmy Ameriky". Nesedněte na lep, optimisté z Wall Street jsou loajální jen k insiderům a akcionářům. V hlavě jim blikají denní zavírací hodnoty, kvartální výsledky, roční dividendy, zisky a bonusy. Na veřejné zájmy nezbývá prostor.

7. Iracionalita: Wall Street bohatne na hlouposti investorů

Behaviorální ekonomie se zabývá psychologií rozhodnutí investorů. Další z držitelů Nobelovy ceny za ekonomii Daniel Kahneman prokázal, že jsou investiční rozhodnutí iracionální. Své závěry zveřejnil v roce 2002 a od té doby se nic nezměnilo. Iracionální je Wall Street i Main Street. Rok po roce a jeden tržní cyklus za druhým iracionalita zvyšuje bohatství Wall Street a nerovnost příjmů.

8. Neomylnost: Wall Street nepřipouští chyby, převažuje na ní mužské ego

Chybou většiny firem, které se dostaly do problémů, je neschopnost konfrontovat se s realitou. Insideři Wall Street si neumějí připouštět chyby. Krizi roku 2008 způsobil morální úpadek a chybný odhad. Nic naplat, bude se to dít stále dokola.

9. Nepředvídatelnost: Gambleři z Wall Street nemají ponětí o budoucnosti

Jeremy Siegel studoval tržní historii mezi lety 1801 až 2000, přičemž porovnal velké vzestupy a pády. Došel k závěru, že trhy jsou náhodné. Zřejmé důvody nenašel pro celých 75 % pohybů, které spustily dlouhodobé zisky nebo ztráty. Wall Street neumí předpovídat krize, ale vytváří je.

Finanční profesoři Terrance Odean a Brad Barber zkoumali dlouhodobé chování amerických a tchajwanských investorů. Odhalili, že čím více obchodují, tím méně vydělávají. Výnosy investorů se strategií "kup a drž" byly o třetinu vyšší než zisky hodně aktivních traderů. Wall Street tlačí na tradingovou aktivitu Main Street, protože z ní bohatne.

10. Krátkozrakost: Nedokáží uvažovat dlouhodobě

Krátkozrakost Wall Street způsobí světu další krach. Jediná otázka je, kdy kolaps přijde. Jared Diamond varuje, že v minulosti přežily společnosti myslící dopředu (v dostatečném předstihu před vznikem krize), což je něco, co Wall Street nedokáže. "Padlé národy" naproti tomu měly lídry zaměřující se jen na problémy, které mohou způsobit krizi v příštích 90 dnech.

Nepřipomíná vám to něco? Třeba americké politiky, kteří schvalují stále dokola jen krátkodobé rozpočty, nebo Wall Street posedlou čtvrtletními výsledky a ročními bonusy? Neochota něco změnit a provést systémově důležité reformy nevěstí pro Ameriku nic dobrého.

Zdroj: MarketWatch
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
před 30 minutami

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
před hodinou

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
11:15

Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou...
Spojené království
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
10:50

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
10:15

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna