Burzovní kalendář 20. 1. - 24. 1. 2014
|

Burzovní kalendář 20. 1. - 24. 1. 2014

Zkrácený obchodní týden v USA bude především o výsledkové sezóně a datech z nemovitostního trhu. Pozornost investorů v Evropě bude patřit vedle toho také indexům nákupních manažerů a německému barometru ekonomické nálady ZEW, celý svět bude zvědavý také na kondici čínské ekonomiky. Od Bank of Japan se na lednovém zasedání nečeká žádná změna monetární politiky. V Česku vyjdou v závěru týdne důležité indikátory důvěry v ekonomice.

Investiční a ekonomický výhled

USA

20/1 Státní svátek (Martin Luther King Day) - trhy jsou uzavřeny

21/1 až 24/1 Výsledková sezóna (Johnson & Johnson, Verizon, IBM, Netflix, eBay, McDonald's, Lockheed Martin, Microsoft, Procter & Gamble, Bristol-Myers Squibb)

23/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

23/1 Index nákupních manažerů (Markit FLASH)

23/1 Prodeje stávajících domů

23/1 Index cen domů FHFA

23/1 Předstihové ukazatele

Týden byl pro americké akcie smíšený. Nasdaq vzrostl o 0,55 %, S&P 500 však 0,2 % ztratil a Dow zakončil prakticky na nule s mírným ziskem 0,13 %. "Investoři se řídí zveřejňovanými výsledky firem," říká Jim Russell z U.S. Bank Wealth Management. "Jakkoli jsou však čísla za čtvrtý kvartál důležitá, trh se možná ještě více soustředí na výhledy firem."

Index S&P 500 v uplynulém týdnu zůstal v rozpětí 1 810 až 1 850 bodů. V pondělí zažil propad o 1,3 %, ale okamžitě následovala opačná reakce a překonání historických maxim. Leden tedy probíhá volatilně, ale bez jasného směru. Jaký rozdíl oproti lednu 2013. "Trh je překoupený, ale jak už jsme se mnohokrát přesvědčili, nejedná se o prodejní signál a ceně to nebrání v dalším růstu. Dokud se index bude obchodovat nad zónou 1 800 až 1 810, graf zůstane v býčím nastavení. Nejbližší rezistence je na hladině 1 850 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Výsledková sezóna se rozběhla naplno. Prvnímu ostrému týdnu dominovaly banky. Tradičně silná čísla oznámila Goldman Sachs, naopak zklamaly Citigroup a Morgan Stanley. Některé firmy varovaly před horšími než očekávanými výsledky (Best Buy, Shell). V novém týdnu budou mezi nejsledovanější patřit výsledky spotřebitelských (Johnson & Johnson, Procter & Gamble) a technologických (Microsoft, Texas Instruments, IBM) firem.

"Jakkoli slabé úterní výsledky Delta Air Lines bych ocenil nákupem konkurenčních American Airlines," nabízí zajímavý tip investiční mediální guru Jim Cramer. "Naopak bych se držel zpátky od IBM, od které se moc nečeká. Firma musí investorům vyjevit, jak špatná je situace v jejím byznysu." Dlouhodobě se mu líbí například akcie Starbucks, která zveřejňuje výsledky ve čtvrtek. Z firem, které zveřejňují své kvartální výsledky v pátek, se mu zamlouvají Bristol-Myers Squibb, Honeywell a Kimberly-Clark.

Přehled firem, které v týdnu zveřejňují hospodářské výsledky, najdete ZDE.

Výsledkovou sezónu bude v týdnu sledovat i makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS:

Po zprávě o trochu slabší zahájené výstavbě se investoři v týdnu o to více zaměří na data z realitního trhu, konkrétně prodeje existujících domů. V prosincových údajích se může projevit nepříznivé počasí. Index cen domů FHFA pak naznačí kromě samotného vývoje cen také celkovou spotřebitelskou náladu v USA. Ta podle předběžných dat v lednu nečekaně klesla.

Další očekávané události v rychlém přehledu:

Úterý 21/1

 • Mezinárodní měnový fond vydá novou ekonomickou prognózu. Jeho šéfka Christine Lagardeová již naznačila, že dojde ke zvýšení odhadovaného tempa růstu světové ekonomiky. V říjnu fond odhadoval, že letos ekonomika vzroste o 3,6 % po loňských 2,9 %.
 • Zasedá poradní výbor americké Commodity Futures Trading Commission pro technologie. Bude se zabývat daty o cenách a swapy, řeč může být rovněž o snaze stanovit nová pravidla pro vysokofrekvenční obchodování (HFT).

Čtvrtek 23/1

 • Proběhne IPO společnosti Santander Consumer USA Holdings Inc., vlastněné španělskou Banco Santander. Firma se zabývá financováním nákupů aut a plánuje v primárním úpisu získat až 1,56 miliardy USD. To by celou firmu ohodnotilo na zhruba 8,3 miliardy USD. Španělská banka si po úpisu ve firmě zachová podíl 61 %. Akcie by se měly obchodovat na NYSE.

Pátek 24/1

 • Americká komise pro mezinárodní obchod (International Trade Commission) vydá svůj nález ve věci patentového sporu společností Ericsson a Samsung. První jmenovaná si stěžovala na porušení patentů na bezdrátové technologie.

Evropa

20/1 až 24/1 Výsledková sezóna (SAP, Noble Corp, Nokia)

20/1 Německo - index cen výrobců

21/1 Německo, eurozóna - index ekonomické nálady ZEW

22/1 Spojené království - nezaměstnanost, zápis z jednání Bank of England

23/1 Eurozóna, Francie, Německo - index nákupních manažerů (FLASH)

23/1 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

23/1 Itálie - maloobchodní tržby

Evropské akcie se v pátek odpoledne díky americkým makrodatům a zpevňujícím akciím těžařských firem vrátily na šestiletá maxima, z nichž ve čtvrtek sklouzly. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 1,3 %, CAC 40 o 1,8 % a DAX o 2,85 %. "Evropské akcie odstartovaly letošní rok dobře," říká Veronika Pechlanerová ze společnosti Ashburton. "Panují velká očekávání ohledně růstu zisků evropských firem v letošním roce."

Tempo inflace v eurozóně v prosinci zpomalilo na 0,8 % meziročně z listopadových 0,9 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 % a jádrové ceny meziročně vzrostly o 0,7 %. Spotřebitelské ceny v Německu vzrostly loni v průměru o 1,5 %, což byl nejpomalejší růst od roku 2010. Irsko a Portugalsko se postupně vracejí na dluhopisový trh. Varšavská burza doufá ve spojení s tou ve Vídni ještě v letošním roce. To a mnohé další události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Výsledková sezóna se pomalu hlásí o slovo také v Evropě. V týdnu bude mezi nejvíce sledované reporty patřit ten od společnosti SAP, ve stínu výsledků "mateřského" Microsoftu oznámí výsledky také finská Nokia.

Z makrodat bude důležitý index ekonomického sentimentu ZEW, a to především ten pro Německo. Tam se čeká růst z 32,4 bodu na 34 bodů. Ve čtvrtek pak vyjdou předběžné údaje z průzkumu mezi manažery firem (PMI) ze eurozónu, Německo a Francii. S výjimkou Francie jsou analytici spíše optimističtí a předpokládají mírné zlepšení nálady.

Bude také zveřejněna míra nezaměstnanosti v Británii za tři měsíce do listopadu včetně a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za prosinec. Ve třech měsících do října míra nezaměstnanosti klesla na 7,4 %. Bank of England stanovila 7% úroveň této míry jako hranici pro případné zahájení zvyšování základní úrokové sazby ze současných 0,5 %.

Další očekávané události v rychlém přehledu:

Pondělí 20/1

 • Francouzský prezident Hollande navštíví Nizozemsko a bude s temním premiérem Markem Ruttem jednat o ekonomické spolupráci. Turecký premiér Erdogan letí na návštěvu do Bruselu, kde pravděpodobně přijde řeč i na probíhající korupční aféru a nepokoje v zemi.

Úterý 21/1

 • Ewald Nowotny z ECB ve Vídni hovoří s rakouskými ekonomickými médii.
 • Srbský premiér Ivica Dačić navštíví Brusel při příležitosti oficiálního zahájení rozhovorů o vstupu země do Evropské unie. Před necelými 15 lety přitom NATO ještě bombardovalo Bělehrad v souvislosti s Kosovem.
 • Maďarská centrální banka by podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg měla opět mírně snížit základní úrokovou sazbu, a to na 2,9 % ze současných 3 %. 11 z 15 oslovených ekonomů předpokládá tento minimální posun, zbývající 4 analytici počítají s ještě větším snížením.
 • International Energy Agency (IEA) vydá svou pravidelnou měsíční zprávu o stavu trhu s ropou.

Středa 22/1

 • V Davosu začíná Světové ekonomické fórum za účasti více než 1 600 vrcholných manažerů firem, centrálních bankéřů a politiků. Fórum končí v sobotu 25. ledna.
 • Soudní dvůr Evropské unie se bude zabývat stížností Spojeného království na ESMA (European Securities and Markets Authority) ve věci zákazu short sellingu.
 • Německá kancléřka Angela Merkelová bude dva dny jednat s politiky z vládní koalice o možných změnách zákonů o obnovitelných zdrojích energie a státním důchodovém systému.

Pátek 24/1

 • Ve Vídni se na mimořádné schůzce sejdou inspektoři OSN. Tématem jejich setkání bude Írán, konkrétně to, zda plní loňskou dohodu o omezení svého jaderného programu.

Asie

20/1 Čína - HDP za 4Q2013 a celý rok 2013

20/1 Čína - průmyslová výroba

20/1 Čína - maloobchodní tržby

20/1 Japonsko - průmyslová výroba

21/1 a 22/1 Bank of Japan - zasedání a rozhodnutí o měnové politice

23/1 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (HSBC/Markit FLASH)

Růst čínského HDP ve čtvrtém kvartálu 2013 pravděpodobně zpomalil na 7,6 % meziročně ze 7,8 % ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg. Za celý rok 2013 by měl růst dosáhnout 7,7 %. Zásadním tématem je boj s přehnanou mírou úvěrování v zemi a snaha o přechod na spíše spotřebitelský model ekonomiky ze současného, který je postaven na investicích a vývozu.

Čína v pondělí také zveřejní průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby. Výroba v prosinci měla podle odhadů růst o 9,8 %, v listopadu to bylo rovných 10 %, maloobchodní tržby se měly zvýšit o 13,6 % po listopadových 13,7 %. Data o průmyslu za listopad zveřejní i Japonsko.

V zemi vycházejícího slunce se na plánovaném zasedání sejdou i centrální bankéři. Nečeká se změna současné extrémně uvolněné měnové politiky, která loni udělal z japonských akcií premianta mezi vyspělými konkurenty a z japonského jenu jednu z nejvíce oslabujících měn. Banka by měla zveřejnit výhled vývoje ekonomiky a cen do března 2016.

Další očekávané události v rychlém přehledu:

Pondělí 20/1

 • V Abú Dhabí se koná Světový summit o budoucnosti energetiky za účasti řady politiků z regionu nebo třeba výkonné ředitelky IEA Marie van der Hoevenové. Summit trvá do středy.

Středa 22/1

 • Thajská centrální banka by měla snížit základní úrokovou sazbu na 2 %, vyplývá z odhadů agentury Bloomberg. Protesty proti vládě v zemi ohrožují poptávku a důvěru.

 • Ve švýcarském Montreux se koná konference o míru v Sýrii. Zúčastní se jí mimo jiné americký ministr zahraničí John Kerry. O den později se v Ženevě se zprostředkovateli z OSN sejdou k jednání představitelé syrské vlády a opozice.

Čtvrtek 23/1

 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně by v lednu měl opět mírně klesnout na 50,4 bodu z 50,5 bodu v prosinci.

Česká republika

24/1 Unipetrol - hospodářské výsledky za 4Q2013

24/1 Ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra

Akcie na pražské burze za uplynulý týden zpevnily o 1,76 % na 1 027,1 bodu. Největší zisky zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ, nejvíce si pohoršily cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol, který na konci nového týdne zahájí výsledkovou sezonu.

Akcie ČEZ za týden přidaly 5,3 % na 522,50 Kč. Podle hlavního analytika J&T Banky Milana Vaníčka titul korigoval ztráty ze začátku roku. "Podporou mohou být vyjádření představitelů budoucí vlády, kteří sice dostavbu Temelína podporují, nicméně odmítají garantovat výkupní ceny elektřiny, bez nichž k ní s největší pravděpodobností nedojde," míní Vaníček.

Cena akcií Unipetrolu spadla o 2,5 % na 163,70 Kč bez jakékoli významné zprávy týkající se firmy. Unipetrol bude zveřejňovat na konci příštího týdne své výsledky za loňské 4. čtvrtletí. "Někteří investoři mohou spekulovat na případnou jimi odhadovanou reakci a realizovat své pozice," říká Vaníček. "Očekáváme, že titul zveřejní kladný provozní zisk EBITDA za 4Q13, což bychom hodnotili jako mírně pozitivní."

Z domácích zpráv investoři podle sledovali dění kolem Telefóniky C.R. poté, co Evropská komise udělila svolení o převzetí podílu v titulu ze strany skupiny PPF, která očekává dokončení transakce do konce ledna. Odkupní cena by se podle analytiků měla pohybovat na úrovni 305,6 Kč za akcii, což je cena kontrolního balíku zaplacená PPF. Skupina podnikatele a nejbohatšího občana České republiky Petra Kellnera podepsala smlouvu s Telefónikou o převzetí 65,9 % společnosti za 63,6 miliardy Kč na začátku listopadu.

Společnost Pegas Nonwovens v pátek oznámila zahájení standardního komerčního provozu své egyptské výrobní linky. Testovací období se podařilo dokončit v lednu poté, co ho loni přerušily nepokoje. Společnost také potvrdila dříve avizovaný výhled hospodaření na rok 2013. Nadále očekává, že ukazatel EBITDA dosáhne hodnoty v rozmezí 37 až 39 milionů eur (asi 1,02 až 1,07 miliardy korun) a CAPEX bude podle plánu 41 milionů eur. Rašík letos očekává CAPEX mezi 10 a 12 miliony eur, výhled EBITDA oznámí v březnu.

"Pegas při výsledcích za 3Q2013 snížil svůj původní výhled EBITDA z 5 až 15 % na stagnaci z důvodu odstávek a úprav produkčního mixu," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Splnění nižšího výhledu jsme očekávali. Pokles CAPEX v letošním roce jsme po dokončení investic v Egyptě také očekávali, zpráva o plné produkci v Egyptě je mírně pozitivní."

V novém týdnu bude pražská burza převážně reagovat na dění v zahraničí. Česká republika má také nového premiéra Bohuslava Sobotku, který nyní před prezidenta Miloše Zemana předstoupí s vládou, kterou na základě jednání ČSSD, lidovců a hnutí ANO sestaví. Komentátoři se vesměs shodují, že Zeman "první kolo" vyřizování účtů s ČSSD spíše prohrál, když Sobotka ustál pokus o "puč" v rámci strany po loňských podzimních volbách.

Lucemburský soud bude v pondělí rozhodovat o sporu mezi českým miliardářem Radovanem Vítkem a americkými fondy Alchemy a Kingstown o ovládnutí realitní společnosti Orco Germany. Ta je nyní nejvýznamnější částí celé realitní skupiny. Představenstvo německé společnosti už na konci loňského listopadu rozhodlo o navýšení základního kapitálu o sto milionů eur. Následně Vítkova společnost Tandis upsala 114,6 milionu akcií v ceně 0,47 eura za kus. Tím by Vítek ovládl třetinový podíl v německé společnosti. To však na žádost akcionářů skupiny Orco Kingstown a Alchemy zablokoval lucemburský soud. Tyto dvě společnosti se s Vítkem přou o rozložení sil v Orku.

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie…
Pražská burza zůstává defenzivní jistotou každého investora, zájemcům o trochu…
Burzy z pohledu českého investora: Jak intervence ČNB ovlivnila…
Pražská burza za poslední rok výrazně zaostala za zahraničními trhy. Čechům se…
18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR