Indexy nákupních manažerů: Světové i evropské firmy na prahu nového roku věří v další růst, čínský sektor služeb nečekaně zpomaluje
|

Indexy nákupních manažerů: Světové i evropské firmy na prahu nového roku věří v další růst, čínský sektor služeb nečekaně zpomaluje

Finální hodnoty indexů nákupních manažerů za prosinec jsou na světě.

Indexy nákupních manažerů Světová ekonomika

Čína

Čínský oficiální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na čtyřměsíční minimum 51 bodů (odhad: 51,2 bodu, listopad: 51,4 bodu). Na zpomalení výkonnosti průmyslu se nejvíce podepsaly pokles exportních objednávek a oslabení výroby. "Pokles indexu nákupních manažerů poukazuje na mírné zpomalení ekonomického růstu," poznamenal ekonom Čang Li-kun. "Průmyslová výroba bude mít zřejmě mírně klesající tendenci i v příštích měsících a zpomalovat může i růst exportu. Takový vývoj by znamenal, že se čínské hospodářství stále nachází pod jistým tlakem," dodal.

Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Data z podobného průzkumu společností Markit a HSBC potvrdila prosincové pokračování expanze čínského průmyslu. Tempo růstu ale mírně kleslo, index v souladu s předběžným odhadem klesl na 50,5 bodu z listopadových 50,8 bodu. Aktivita v průmyslu přesto rostla již pátý měsíc v řadě.

Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013, Markit)

Index nákupních manažerů (PMI) v sektoru služeb podle průzkumu HSBC a Markit klesl v prosinci na 50,9 bodu z listopadové úrovně 52,5 bodu. Sestoupil tak do blízkosti 50 bodů, která vyznačuje hranici mezi růstem a poklesem aktivity. Úroveň expanze nových podniků byla nejpomalejší za půl roku. Na zvolnění aktivity v čínském sektoru služeb poukázala i páteční data čínského statistického úřadu, podle kterých růst aktivity zpomalil na 54,6 bodu, což je čtyřměsíční minimum.

Indonésie

Aktivita v průmyslu v Indonésii v prosinci rostla již čtvrtým měsícem v řadě. Index vzrostl na 50,9 bodu z listopadových 50,3 bodu.

Indonésie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Jižní Korea

Index aktivity ve zpracovatelském sektoru v prosinci narostl na 50,8 bodu z předchozích 50,4 bodu.

Japonsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se zvýšil na 55,2 bodu po 55,1 bodu v listopadu. Japonská ekonomika se zotavuje, takzvaná Abenomika podle všeho nese ovoce. Index je nejvýše od července 2006.

Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Tchaj-wan

Index aktivity ve zpracovatelském sektoru posílil na nejvyšší úroveň za 32 měsíců (55,2 bodu). Oproti listopadovým 53,4 bodu šlo o výrazný nárůst. Ten byl tažen především novými objednávkami a exportními objednávkami.

Vietnam

Index nákupních manažerů v průmyslu v prosinci výrazně stoupl na 51,8 bodu z listopadových 50,3 bodu. Rostly výroba i zaměstnanost, nově posílily i nové objednávky.

Nizozemsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 32měsíční maximum 57 bodů z listopadových 56,8 bodu. Růstu napomohly zejména nové objednávky. Exportní objednávky rostly osmým měsícem v řadě, navíc nejvíce od února 2011.

Polsko

Polský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zpracovaný společností HSBC v prosinci klesl na 53,2 bodu z listopadových 54,4 bodu. Za poslední čtvrtletí roku 2013 index dosáhl průměru 53,6 bodu, což je nejlepší hodnota od prvního kvartálu 2011. Objednávky v prosinci rostly sedmým měsícem v řadě, i když slabším tempem. Stejně tak tomu bylo v případě výroby.

Turecko

Turecký index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti HSBC v prosinci klesl na 53,5 bodu z 55 bodů v listopadu. V růstu pokračovala turecká výroba, přibylo i objednávek, jejich tempo však ve srovnání s listopadem zpomalilo.

Španělsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Španělsku v prosinci vzrostl na 50,8 bodu z 48,6 bodu v listopadu, a vrátil se tak zpět nad neutrální 50bodovou hranici. Nové objednávky i výroba po listopadovém poklesu znovu rostly. V prosinci se však opět zvýšila nezaměstnanost a klesla kupní síla Španělů.

Sektor služeb ve Španělsku v prosinci expandoval mnohem více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,2 bodu, ačkoli se očekávalo mírnějších 51,6 bodu z listopadových 51,5 bodu. Sektor služeb tak díky výraznému zpomalení propadu v oblasti zaměstnanosti (nejpomalejší pokles od března 2008) rostl nejrychleji od července 2007.

Španělsko: Index nákupních manažerů ve službách (prosinec 2013)

Česká republika

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prosinci mírně zhoršily. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle společnosti HSBC klesl na 54,7 bodu z 55,4 bodu v listopadu.

K výslednému indexu již popáté v řadě pozitivně přispělo všech pět jeho složek. Objem nových zakázek přijatých českými výrobci v prosinci dále prudce rostl. O nárůst nových zakázek se opět zasloužil hlavně export, přičemž tempo růstu bylo druhé nejvyšší od dubna 2011. Také růst výroby byl v prosinci druhý nejsilnější od dubna 2011, ve srovnání s listopadem však bylo tempo pomalejší, index jako celek proto mírně klesl.

Čeští výrobci v prosinci díky zvyšujícímu se objemu práce rovněž najímali další pracovníky. Zaměstnanost tak nepřetržitě stoupá již osm měsíců.

"Index PMI nadále ukazuje na zlepšující se podmínky ve zpracovatelském sektoru. Tempo zlepšování podmínek se mírně snížilo ve srovnání s listopadem, nadále ovšem zůstává druhé nejsilnější v roce 2013," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanská-Ginerová.

Česká republika - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Itálie

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 53,3 bodu z 51,4 bodu v listopadu. Italský index se tak nachází nejvýše od dubna 2011. Růst podpořily nové objednávky i výroba.

Itálie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Sektor služeb v Itálii v prosinci pokračoval v propadu, byť pomalejším tempem než v listopadu. Index nákupních manažerů mírně vzrostl na 47,9 bodu z listopadových 47,2 bodu, stále je však hluboko pod 50,5 body, kterých dosáhl v říjnu. Pokles již druhý měsíc v řadě způsobila nedostatečná poptávka po službách, kvůli níž pokračuje propouštění v sektoru a pokles cen výstupů.

Francie

Francouzský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na sedmiměsíční minimum 47 bodů z listopadových 48,4 bodu. Index dolů stáhly klesající výroba, slabší objednávky, růst nezaměstnanosti a pokles zásob.

Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Sektor služeb se ve Francii v prosinci dále propadal - index nákupních manažerů klesl na 47,8 bodu z listopadových 48 bodů, což představuje půlroční minimum. Finální kompozitní index dokonce klesl na sedmiměsíční minimum 47,3 bodu z listopadových 48 bodů.

Francie: Kompozitní index nákupních manažerů (prosinec 2013)

Řecko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Řecku v prosinci vzrostl na 49,6 bodu z listopadových 49,2 bodu. Řecko však stále trápí nepříznivý vývoj nezaměstnanosti. Prosinec byl druhým měsícem v řadě, kdy rostla řecká výroba.

Německo

Německý index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 54,3 bodu z 52,7 bodu v listopadu. Nad neutrální hranicí 50 bodů se index pohybuje již šest měsíců v řadě.

Německo - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Sektor služeb v Německu v prosinci zpomalil expanzi. Index nákupních manažerů klesl na 53,5 bodu z 55,7 bodu v listopadu, což představuje dvouměsíční minimum, avšak tempo tvorby nových pracovních míst bylo nejrychlejší od konce roku 2011. Na dvouměsíční minimum klesl i kompozitní index nákupních manažerů, který se snížil na 55 bodů z 55,4 bodu.

Německo: Kompozitní index nákupních manažerů (prosinec 2013)

Eurozóna

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně vzrostl na 31měsíční maximum 52,7 bodu (flash: 52, 7 bodu, listopad: 51,6 bodu), a dokládá tak pokračující ekonomické oživení. Za poslední čtvrtletí roku 2013 index rostl nejvíce za posledních dva a půl roku. Prosincový růst podpořily dobré dilčí výsledky Nizozemska, Německa, Irska, Itálie a Rakouska. Růst indexu v eurozóně podpořila expanze objednávek i výroby.

"Výrobci hlásí další růst nových zakázek, vývozních a nevyřízených zakázek, což signalizuje příznivý začátek roku 2014," řekl k údajům hlavní ekonom Markit Chris Williamson. "Je pravděpodobné, že zpracovatelský sektor podpoří zřetelné, i když stále jen mírné oživení celé ekonomiky," dodal.

Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013) Eurozóna - přehled indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Mírné zpomalení aktivity v sektoru služeb potkalo v prosinci celou eurozónu, jak předvídala předběžná data. Index nákupních manažerů spadl na 51 bodů z 51,2 bodu v listopadu. Na druhou stranu kompozitní PMI vyskočil výše na 52,1 bodu z listopadových 51,7 bodu, což představuje tříměsíční maximum. Zaměstnanost ve službách v prosinci stagnovala, oproti původním odhadů, které počítaly s mírným propouštěním, tedy dopadla lépe, a pokles zaměstnanosti se poprvé za 23 měsíců zastavil.

Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů (prosinec 2013)

"Průzkum PMI naznačuje, že ozdravení eurozóny na konci loňského roku zrychlilo. Prosinec pro region znamenal druhý největší nárůst aktivity od června 2011 a završil tak nejlepší kvartál za dva a půl roku," říká Chris Williamson, hlavní ekonom Markit. "Nejdůležitější je, že se stabilizoval trh práce a skončilo období klesající zaměstnanosti, které eurozónu provázelo téměř dva roky. V roce 2014 bychom tak měli vidět rychlejší přísun nové pracovní síly a přibývání pracovních míst. Z oživení trhu práce by měla postupně vyplynout i silnější důvěra spotřebitelů, což by mělo v roce 2014 ekonomiku výrazně nakopnout," dodává.

Velká Británie

Index nákupních manažerů ve Velké Británii v prosinci mírně klesl na 57,3 bodu z 33měsíčního maxima 58,1 bodu v listopadu. Britský PMI navzdory prosincovému poklesu nadále svědčí o zlepšující se situaci v britském zpracovatelském sektoru. Index v posledním čtvrtletí 2013 dosáhl průměrné hodnoty 57,2 bodu, což je nejlepší výsledek od prvního čtvrtletí 2011. Výroba v prosinci rostla devátým měsícem v řadě, a to díky novým objednávkám. Devátým měsícem v řadě rostly také nové exportní zakázky, prosincové tempo je však nejslabší od září 2013.

Velká Británie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Index nákupních manažerů ve službách ve Spojeném království klesl v prosinci na 58,8 bodu z listopadových 60 bodů. Aktivita odvětví tedy mírně zpomalila, stále se však index nachází vysoko nad padesátibodovou hranicí. Zároveň důvěra vyskočila na nejvyšší hladinu od března 2010 a silně roste i zaměstnanost.

Brazílie

Brazilský index nákupních manažerů v prosinci vzrostl na 50,5 bodu z listopadových 49,7 bodu, a vrátil se tak zpět nad neutrální hranici 50 bodů. Index rostl díky posilování výroby a také díky růstu nových objednávek, které poprvé po šesti měsících akcelerovaly také meziměsíčně.

Spojené státy americké

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 11měsíční maximum 55 bodů z 54,7 bodu v listopadu. Výrobu podpořil silný růst nových objednávek a také růst zaměstnanosti na 9měsíční maximum. Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl index PMI průměrné hodnoty 53,8 bodu.

"Pozitivní vývoj indexu nákupních manažerů v posledním čtvrtletí minulého roku je jedním z nejlepších v pokrizovém období," řekl k údajům hlavní ekonom Markit Chris Williamson. "Očekáváme, že rostoucí výroba přispěje k dalšímu oživování amerického hospodářství, které by ve čtvrtém čtvrtletí 2013 mohlo meziročně dosáhnout i více než 3 %," dodal. "Podle Williamsona je také důležité, že americký zpracovatelský sektor táhnou nové objednávky strojních a výrobních zařízení. "Rostoucí objednávky investičního zboží svědčí o rostoucí důvěře firem v udržitelný ekonomický růst," vysvětlil.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

ISM index nákupních manažerů v průmyslu v prosinci klesl v souladu s odhady na 57 bodů z 57,3 bodu v listopadu.

USA - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM (prosinec 2013)

Aktivita v sektoru služeb podle agentury Markit mírně zpomalila z listopadových 55,9 bodu na 55,7 bodu v prosinci, předběžná data přitom počítala s růstem na 56 bodů. Kompozitní index se také mírně snížil, a to na 56,1 bodu z 56,2 bodu v listopadu. I institut ISM přinesl horší data, než trh očekával, přestože i podle jeho zprávy se sektor služeb stále drží nad hranicí 50 bodů - v prosinci však spadl na 53 bodů z listopadových 53,9 bodu, ačkoliv se očekávalo, že by mohl vyskočit na 54,5 bodu.

USA - kompozitní index nákupních manažerů (prosinec 2013)

Kanada

Kanadský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na 4měsíční minimum 53,5 bodu z 55,3 bodu v listopadu. "Kanadský výrobní sektor v prosinci navzdory poklesu nových objednávek i výroby rostl. Tempo však bylo pomalejší než v listopadu," uvedl po zveřejnění prosincového PMI ekonom Paul Ferley z RBC. "Pro rok 2014 lze očekávat, že se kanadským firmám dostane mimo jiné podpory od amerického hospodářství, které by mělo pokračovat v oživování," dodal.

Mexiko

Index nákupních manažerů v prosinci rostl třetím měsícem v řadě. Z listopadových 51,9 bodu vzrostl na 52,6 bodu.

Celosvětový index PMI ve zpracovatelském sektoru

Celosvětový index PMI ve zpracovatelském sektoru v prosinci rostl dvanáctým měsícem v řadě a posunul se na 53,3 bodu z 53,1 bodu v listopadu. Světová výroba rostla čtrnáctým měsícem v řadě a nové objednávky se udržovaly na 33měsíčních maximech, kam se vyšplhaly již v listopadu.

"Výrobní sektor zakončil rok 2013 ve velmi dobré kondici," poznamenal ekonom David Hensley z JPMorgan Chase. "Výroba na konci roku rostla dokonce nejrychleji od února 2011, což svědčí o pokračujícím růstu globální ekonomiky," doplnil.

Celosvětový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Zdroj: Markit, HSBC, Bloomberg, ČTK

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika