Co musíte ráno vědět (21. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak se v Evropě obchodovalo v úvodu týdne, jak si Radovan Vítek vybojoval třetinový podíl v Orco Germany a co si myslí Barack Obama o marihuaně? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Burzy ve Spojených státech zůstaly zavřené

Spojené státy si v pondělí připomněly státním svátkem Martina Luthera Kinga, který se narodil 15. ledna 1929. Burzy proto zůstaly zavřené.

2. Evropské akcie v úvodu týdne neudržely šestiletá maxima a uzavřely smíšeně

Nedařilo se především bankovnímu sektoru, který ztratil přes procento po překvapivě oznámených špatných výsledcích hospodaření Deutsche Bank. Britský FTSE 100 dokázal uzavřít v mírném plusu 0,11 % na 6 836,73 bodu, německý DAX odepsal 0,28 % na 9 715,90 bodu a francouzský CAC 40 mírně ztratil na 4 322,86 bodu (-0,11 %). Celoevropský DJ EuroStoxx 50 odepsal mírných 0,03 %, širší index 600 velkých firem odmazal desetinu procenta. Trh tlačily dolů především banky po nedělním překvapivém prohlášení německé Deutsche Bank. Nedařilo se ani francouzské automobilce PSA Peugeot Citroën, jejíž celosvětové prodeje klesly kvůli slabé evropské poptávce o pět procent.

"Je povzbuzující vidět evropské akcie kolem nuly po růstu z předchozích dvou týdnů, když vezmeme navíc v úvahu ranní pokles trhů v Asii a velice špatná čísla od Deutsche Bank," říká Alex Neil, šéf akciových a derivátových obchodů v EFG Bank v Ženevě. "Pokud investoři budou mít odvahu a uvěří v pokles korelace na světových trzích, najdou v Evropě řadu akcií s růstovým potenciálem. To by mohlo vyvážit některá rizika letošního roku, například nízkou inflaci v eurozóně nebo zpomalující růst čínské ekonomiky."

Akcie pohledem technické analýzy: Mírný růst, nebo konsolidace zisků?

3. Pražská burza v pondělí kolísala a uzavřela v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,11 % na 1 025,96 bodu. Nedařilo se především akciím Unipetrolu, které zlevnily bezmála o 3 %, a likérky Stock (-2,06 %). Cenné papíry Telefóniky C.R. odepsaly 0,27 % po zprávě Hospodářských novin o tom, že Telefónica a Vodafone plánují propouštění zaměstnanců. Přes půl procenta ztratily Erste Group Bank i developerská společnost Orco. Lucemburský soud v pondělí rozhodl ve sporu Radovana Vítka a firem Kingstown a Alchemy ve Vítkův prospěch. Podnikatel má tak volnou cestu k navýšení svého podílu v Orco Germany na 33,3 %. Dařilo se naopak akciím tabákové společnosti Philip Morris ČR (+1,78 %) a Komerční banky (+1,02 %).

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities

4. Očekávané události

Institut ZEW zveřejní index podnikatelské nálady v Německu a eurozóně a maďarská centrální banka rozhodne o úrokových sazbách. Obecně se očekává, že hlavní sazbu, která se v současnosti nachází na 3 %, mírně sníží na 2,9 %. O monetární politice bude jednat také Bank of Japan, její rozhodnutí však padne až ve středu. Co dalšího čeká trhy v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Po pondělním státním svátku se znovu o slovo přihlásí výsledková sezóna a americké obchodování. Čísla za čtvrtý kvartál budou reportovat například společnosti Verizon Communications, Halliburton, IBM nebo Johnson & Johnson. Očekávané úterní výsledky si prohlédněte ZDE.

NWR by v nejbližších dnech mohla zveřejnit údaje o prodejích a cenách uhlí. Oproti takzvané guidance samotné firmy čeká Erste za 4Q2013 menší podíl koksovatelného uhlí na celkové produkci. Mírně pesimističtější je i ohledně zrealizovaných cen. Pro první kvartál navíc čeká jejich další mírný pokles. Přehledné tabulky odhadů najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lucemburský soud rozhodl: Vítek získal svolení k navýšení svého podílu v Orco Germany

Lucemburský soud v pondělí rozhodl ve sporu mezi českým miliardářem Radovanem Vítkem a americkými fondy Alchemy a Kingstown o ovládnutí realitní společnosti Orco Germany ve Vítkův prospěch. Soud tímto verdiktem zrušil předběžné opatření z počátku prosince, kterým bylo zmrazeno navýšení kapitálu v Orco Germany. Druhá strana, tedy americké fondy, se proti rozhodnutí může odvolat.

6. Společnost Lenovo jedná s IBM o možném převzetí divize na výrobu serverů. Zájem údajně projevil také Dell

Společnost Lenovo údajně znovu jedná s IBM o akvizici divize na výrobu serverů. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, by k podpisu smlouvy mohlo dojít v průběhu několika týdnů. The Wall Street Journal však také přišel s nejmenovaným zdrojem, který pro změnu tvrdí, že jednání probíhá mezi IBM a společností Dell.

7. Proč je nyní ta správná chvíle kupovat akcie těžařských firem?

Po čtyřech letech, kdy sektor základních materiálů nepodával nejlepší výkon kvůli přesahu nabídky nad poptávkou, začínají podle analytiků těžaři představovat výhodnou nákupní příležitost. "Rizika se při pohledu do budoucna zmenšují a obecně si myslíme, že velké šoky, které jsme viděli v předchozích dvou, třech letech, jsou pryč a nastává stabilní období, jež bude cenám komodit prospívat," říká Marc Elliott z Investec.

8. Irsko po zlepšení ratingu plánuje sérii aukcí dluhopisů

Irská agentura pro správu dluhu předpokládá, že v brzké době spustí první ze série aukcí státních dluhopisů, která má do konce roku vynést celkem čtyři miliardy eur. Reaguje tak na pokles úroků u dluhopisů po nedávnému zlepšení úvěrového hodnocení země od ratingové agentury Moody's Investors Service.

9. Finsko neuznává bitcoin jako měnu, zařadilo jej mezi komodity

Finská centrální banka zařadila virtuální měnu bitcoin mezi komodity. Bitcoin coby kybernetická měna totiž podle Finů nesplňuje podmínky pro oběživo či formu elektronické platby. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg. Finsko je tak další zemí, jež se snaží vypořádat se s nástupem virtuálních měn, které nekontrolují vlády ani centrální banky.

10. Proč ještě neodepisovat Nintendo? Pro firmu to nemusí být "game over", tvrdí analytici

Akcie výrobce herních konzolí Wii Nintendo v pondělním obchodování na burze v Tokiu ztrácely přes 18 %, poté, co firma v pátek oznámila, že očekává větší ztrátu za fiskální rok, než původně predikovala. Analytici však nad společností ještě nelámou hůl, prý by ji mohl potkat výrazný obrat k lepšímu.

11. Nezaměstnaných je na světě přes 200 milionů. A bude jich více

Počet nezaměstnaných na celém světě se loni zvýšil o pět milionů na rekordních téměř 202 milionů lidí. Míra nezaměstnanosti dosáhla 6 %. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní organizace práce a varovala, že počet nezaměstnaných v nejbližších pěti letech dále poroste.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Obama nepovažuje marihuanu za větší nebezpečí než alkohol

Americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro magazín The New Yorker prohlásil, že dle jeho názoru není kouření marihuany nebezpečnější než pití alkoholu. A co se týče vlivu na jednotlivce, je prý marihuana dokonce bezpečnější než alkohol. "Jak je dobře známo, jako kluk jsem trávu kouřil. Považuji to za zlozvyk a neřest, která se příliš neliší od cigaret, které jsem kouřil jako mladý člověk a velkou část svého dospělého života. Nemyslím si, že je marihuana nebezpečnější než alkohol," řekl Obama. Na otázku, zda se domnívá, že je marihuana méně nebezpečná než alkohol, prezident prohlásil, že co se týče vlivu na jednotlivce, s tímto tvrzením souhlasí. "Není to něco, co bych doporučoval, svým dcerám jsem řekl, že je to špatný nápad, ztráta času a ne příliš zdravé," dodal Obama.

Barack Obama kouřící marihuanu
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
před 40 minutami

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
před 43 minutami

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
před hodinou

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
před hodinou

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
před hodinou

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu
14:51

Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk před zdaněním (EBIT) o 15...
Auta Evropské akcie Výsledková sezóna
USA: Schodek obchodní bilance v červnu mírně poklesl
14:47

USA: Schodek obchodní bilance v červnu mírně poklesl

Deficit obchodní bilance Spojených států v červnu poklesl na 63,86 miliardy USD z květnových 65,9 miliardy USD. Trh...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 244…
14:36

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 244 tisíc

V týdnu do 22. července registrovaly americké úřady práce 244 tisíc žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 234...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Twitter prohloubil ve čtvrtletí ztrátu na 116,5 milionu USD
14:08

Twitter prohloubil ve čtvrtletí ztrátu na 116,5 milionu USD

Sociální síť Twitter prohloubila ve druhém čtvrtletí ztrátu na 116,5 milionu USD ze 107,2 milionu USD loni. Ke ztrátě...
Twitter Americké akcie Sociální sítě
FCA: Mezibankovní sazba Libor skončí do roku 2021
14:06

FCA: Mezibankovní sazba Libor skončí do roku 2021

Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) bude do roku 2021 postupně zrušena a nahrazena spolehlivější...
Evropské banky LIBOR