Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (1/2)
|

Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (1/2)

Druhý lednový týden se v pražském hotelu DAP sešla zajímavá společnost. Na historicky pátém Investičním fóru se setkali přední čeští ekonomové a investoři a svého zástupce vyslal i renomovaný evropský bankovní dům. Diskuze se točila okolo ekonomického a investičního výhledu na rok 2014 a opomenuty nezůstaly ani alternativní způsoby alokace investic. Jako tečku za celým fórem nabízíme souhrn všeho podstatného, co během pěti přednáškových a diskuzních bloků zaznělo.

Česká ekonomika Alokace investic Světová ekonomika Investiční strategie Výhled na rok 2014

Ekonomický a investiční výhled na rok 2014

  • William de Vijlder (hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners)
V. Investiční fórum (William de Vijlder)

Hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners William de Vijlder v úvodním bloku pátého Investičního fóra zdůraznil, že se rok 2014 ponese především ve znamení centrálních bank. Zejména americký Fed, ECB a Bank of Japan podle něj budou pokračovat v uvolněné měnové politice, v případě Evropy navíc není zcela vyloučené, že se monetární politika dočká dalšího uvolňování.

"Americká centrální banka tvrdí, že sazby nezačne zvyšovat dříve než na začátku roku 2015. Ani tak by ale neměly být zvýšeny o více než 100 bazických bodů. Jinými slovy, Fed bude politiku, která je pro trhy pozitivní, udržovat ještě velmi dlouho," poznamenal Vijlder. Držet hotovost je proto podle něj v současné situaci špatné rozhodnutí. "Na jedné straně je zde rostoucí a oživující globální ekonomika, na straně druhé tři nejvýznamnější centrální banky, které budou růst světového hospodářství nadále podporovat."

Poměrně rezervovaně proto Vijlder z pozice investora nahlíží na dluhopisový trh. "Výnosy z dluhopisů jsou velmi nízké, což reflektuje přesvědčení trhu, že politika centrálních bank bude nadále skutečně uvolněná," uvedl. Na druhou stranu ale upozornil, že výnosy dluhopisů s delší dobou splatnosti pomalu rostou, což lze interpretovat jako přesvědčení investorů, že se postoj centrálních bank v delším horizontu výrazně změní. Výnosy desetiletých amerických a německých vládních dluhopisů by podle něj letos mohly dosáhnout 5, respektive 4 %. Kapkou vody v poušti by se však mohly stát dluhopisy mladých trhů vydávané v dolarech nebo eurech. "Spready těchto bondů jsou podle nás atraktivní a nervozita, kterou jsme zaznamenali v loňském roce, byla přehnaná," řekl. Stejně tak by podle něj investoři měli brát v potaz i korporátní high yield dluhopisy.

Chování centrálních bank by letos mělo výrazně ovlivňovat také měnový trh. "Dolar podle nás bude v roce 2014 posilovat zejména vůči euru, přičemž by toto posilování mělo v okamžiku, kdy trhy začnou více očekávat utažení politiky Fedu, nabrat na síle," vysvětloval. Pokud se tedy investoři pro následujících dvanáct měsíců chtějí zajistit proti případnému negativnímu vlivu omezování QE na akciové trhy, měli by částí svých investičních prostředků spekulovat i na pokles kurzu eurodolaru. "Bude-li růst ekonomiky Spojených států příliš silný, budou v roce 2014 akciové trhy trpět, dolar ale naopak zažije silnou rally. Kombinace akcií a amerického dolaru tedy z našeho pohledu představuje velmi zajímavý mix."

Z pohledu jednotlivých regionů Vijlder pro letošní rok sází kromě Spojených států i na Evropu a mladé trhy, například Čínu nebo Rusko. "Ukazatel P/E je v USA nad dlouhodobým průměrem, americký trh jako takový je rozhodně dražší a Evropa levnější. Stejně tak zlevňují i mladé trhy," uvedl. Atraktivitu evropských akcií by navíc mohlo podpořit očekávání, že zisky zdejších firem letos vzrostou o 10 %, zatímco ve Spojených státech pouze o 7 %.

V závěru svého vystoupení se William de Vijlder věnoval potenciálním rizikům v roce 2014. Těmi jsou podle něj zejména hrozba návratu eurozóny do recese a na druhé straně Atlantského oceánu paradoxně již dříve zmíněný příliš silný růst amerického hospodářství, který by mohl urychlit utahování uvolněné měnové politiky Fedu. Jistá rizika s sebou nesou i obavy z cyklického vývoje čínské ekonomiky.

"Centrální banky trhy ujišťují, že pokud dojde k problémům v ekonomice, zasáhnou. Není tedy potřeba držet hotovost. Investorům radím, aby se soustředili na dluhopisy z mladých trhů s vysokými výnosy, možností jsou také konvertibilní dluhopisy. Co se týče akcií, přikláním se na stranu Evropy a mladých trhů. V tuto chvíli mohu doporučit Rusko a Čínu," shrnul Vijlder své postoje. "Japonsko představuje těžkou volbu, velmi záleží na tom, jak se bude vyvíjet japonská měna a otázka vlivu (ne)realizace strukturálních reforem, bez kterých se země do budoucna neobejde. Světové akciové trhy budou také reagovat na politický vývoj – v mnoha zemích se konají volby, které by se mohly promítnout do uvažování investorů," dodal Vijlder na závěr svého vystoupení.

Kompletní videozáznam prvního bloku V. Investičního fóra

Ekonomický výhled na rok 2014

  • Jaromír Šindel (hlavní ekonom Citibank)
  • Aleš Michl (analytik, Raiffeisenbank)
  • Jan Bureš (hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny)
V. Investiční fórum (zleva Aleš Michl, Jan Bureš, Jaromír Šindel)

Druhý blok Investičního fóra věnovaný ekonomickému výhledu na letošní rok se v úvodu nesl ve znamení periferních zemí eurozóny. Zatímco Jaromír Šindel a Jan Bureš zastávají spíše názor, že se země typu Španělska nebo Itálie s dluhovou krizí popraly relativně úspěšně, Aleš Michl tvrdí, že Řecko, Španělsko nebo Itálie své problémy ani zdaleka nevyřešily. "Největším problémem těchto zemí není jejich dluh. Největším problémem je vydělat peníze, aby export generoval další, aby lidé platili daně a aby vznikala nová pracovní místa. Takový pokrok bohužel nevidím," řekl Michl.

Na tento výrok okamžitě zareagovali jak Jan Bureš, který naopak uvedl, že španělský export roste v posledních dvou letech rychleji než německý vývoz, tak Jaromír Šindel, podle kterého je hlavní, že se tyto země, co se týče výdajů, vrátily nohama na zem a opustily ideu neustále rostoucích důchodů. Najít v otázce problémů periferních zemí eurozóny konsenzus se ukázalo být takřka nemožné.

Podle Bureše lze obecně říci, že se eurozóna jako celek úspěšně posunula za bod zlomu. "Velká krize se odehrála v roce 2011 a na začátku roku 2012. A ačkoli má eurozóna stále velké strukturální problémy, tak neočekávám, že se vrátíme do dob hluboké eurokrize, během níž se hrálo o osud samotného eura," uvedl. "Rok 2014 by měl být z pohledu Evropy konečně růstový, i když by tento růst měl být pouze mírný. Lze očekávat, že uvnitř eurozóny budou nadále velmi patrné rozdíly mezi jádrem a periferií. Například vyhlídky pro Irsko, bývalou periferii, jsou velmi dobré, na druhou stranu některé země bývalého jádra, například Nizozemsko nebo Finsko, tak rychle neporostou," nastínil možný vývoj. Příští měsíce se pak podle něj ponesou především ve znamení voleb do Evropského parlamentu a přechodu na bankovní unii, kterému budou předcházet zátěžové testy evropských finančních domů. "Domnívám se, že přes všechna rizika bude rok 2014 v eurozóně veselejší než rok 2013," shrnul své úvahy.

Optimisticky vyznělo také vyjádření Jaromíra Šindela, který tvrdí, že obavy ze scénáře, podle kterého by Řecko opustilo eurozónu, již dávno nejsou aktuální. "Pokrok určitě vidím. Řecku by případná devalvace nepomohla a státy nebudou riskovat rozpad eurozóny."

Pozornost diskutujících se posléze přesunula na domácí půdu, k nedávné intervenci ČNB. Aleš Michl prohlásil, že je zřejmě jediný, kdo se České národní banky zastal, a že se z jeho pohledu jednalo o krok správným směrem. "Zkrátka to znamená jen to, že exportu zvýšíme marži, a firmy tak nebudou muset propouštět," řekl a na otázku, zda intervence proti koruně nepřišla pozdě, uvedl, že kdyby se ČNB rozhodovala podle toho, co prognózují analytici, neodhodlala by se k tomuto kroku zřejmě nikdy, takže v tomto případě neexistuje jednoznačná odpověď.

Z hlediska konkrétních investičních instrumentů Jaromír Šindel věří německým dluhopisům, příliš naopak není nakloněn bondům Velké Británie. Na akciových trzích dává před Spojenými státy přednost Evropě, Japonsku a mladým trhům. "Co se týče forexu, sázíme na sílu eura," řekl.

Jan Bureš doplnil, že i pro rok 2014 věří americkým akciím, i když nedoporučuje výrazně agresivní investice, protože americké burzy jsou podle něj po táhlém býčím trendu poměrně drahé. Velmi opatrný je naopak vůči komoditám a na rozdíl od Jaromíra Šindela sází po boku Williama de Vijldera z BNP Paribas spíše na posilování dolaru vůči euru.

Aleš Michl je pro následujících dvanáct měsíců příznivcem sektorové analýzy. "Osobně velmi věřím trendu 'big data', jenž je doménou sektoru datových analýz." Z jednotlivých regionů Michl zaujímá poměrně rezervovaný postoj k Brazílii, Číně a Indii, věří naopak Mexiku, Indonésii, Turecku, Nigérii a částečně i Maroku. Na měnovém trhu sází na slabší korunu a slabší japonský jen.

Kompletní videozáznam druhého bloku V. Investičního fóra

Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu
před 3 minutami

Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu

Provozní zisk české automobilky Škoda Auto se v letošním prvním pololetí zvýšil na 860 milionů eur ze 685 milionů eur...
Volkswagen Evropské akcie Česká republika
Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk
před 13 minutami

Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk

Německá automobilová skupina Volkswagen ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila provozní zisk díky snížení nákladů...
Volkswagen Evropské akcie
Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů
před 25 minutami

Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů

Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, postaví v americkém státě Wisconsin...
Asijské akcie
Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled
před 33 minutami

Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled

Největší evropská pojišťovna Allianz ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk o 23 procent na 2,9 miliardy...
Allianz Evropské akcie Výsledková sezóna
ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky
před 37 minutami

ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil hrubý zisk EBITDA o 19 procent na...
Světové akcie Výsledková sezóna ArcelorMittal
Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk
před hodinou

Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 11,8 procenta na 5,35 miliardy dolarů...
Pivo Anheuser-Busch InBev Světové akcie
Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu
před hodinou

Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu

Spotřebitelská nálada v Německu dále vzrostla a udržuje se na nejvyšší úrovni za 16 let. Optimismus Němců nad...
Německo Spotřebitelská důvěra
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump