Ekonomické mýty uvedené na pravou míru: Tištění peněz, dluhový kolaps USA nebo hazardující banky
|

Ekonomické mýty uvedené na pravou míru: Tištění peněz, dluhový kolaps USA nebo hazardující banky

Blíží se vlivem hazardní hry vlád a centrálních bank s ekonomikami armagedon, nebo není strach na místě? Zkuste se podívat na desítku v současnosti nejopakovanějších výroků ekonomů jinýma očima.

Inflace Ekonomie Dluhová krize

1. Vlády "tisknou peníze"

Americká vláda peníze de facto netiskne. Většina peněz v měnovém systému vzniká úvěrovou aktivitou bank. V reálu se tisknou (respektive razí) jen bankovky a mince. Tyto formy peněz tu jsou k usnadnění platebního styku. Nejsou emitovány přímo spotřebitelům, ale distribuovány skrze bankovní systém podle platebních potřeb klientů. Pokud vláda něco tiskne, jsou to vládní dluhopisy, tedy cenné papíry, ne peníze.

2. Banky "půjčují rezervy"

Mýtus odvozený z konceptu peněžního multiplikátoru, který vám je možná povědomý ze základů ekonomie. Podle něho banky každou peněžní jednotku rezerv znásobí na několikanásobek (podle hodnoty multiplikátoru). Z této teorie vycházela většina predikcí hyperinflace poté, co Fed začal provádět takzvané kvantitativní uvolňování a rezervy rostly vlivem nafukování rozvahy Fedu.

Háček je ale v tom, že banky o úvěrech nerozhodují jen na základě aktuální velikosti rezerv, ale podle toho, jaká je po úvěrech poptávka a zda jsou zájemci důvěryhodní. Když není adekvátní úvěrová poptávka, nemůže banka multiplikovat rezervy, i kdyby chtěla sebevíc.

3. Americké vládě docházejí peníze a musí splatit plnou výši svých dluhů

Může se země s dluhem denominovaným v měně, kterou emituje, stát insolventní? Americká vláda si může teoreticky natisknout tolik peněz, kolik potřebuje k financování svých aktivit. Přispěje tím samozřejmě k vzniku vysoké inflace nebo znehodnocení měny. Insolvence (zamezený přístup k penězům) ale není to samé co inflace (emise přehnaného množství peněz).

4. Veřejný dluh je břemeno, které zničí budoucnost dětí

Se státním dluhem to není tak úplně jako s půjčkou pro jednotlivce, který ji buď během života splatí, nebo přejde na jeho potomky. Americký dluh je tu od počátků USA a celou dobu rostl spolu se zvětšujícími se potřebami obyvatel země. Nebude ho nutné do posledního dolaru splatit, dokud bude existovat americká vláda.

Nikdo netvrdí, že jsou všechny dluhy přínosné. Vláda může utrácet neefektivně nebo špatně alokovat zdroje způsobem, který povede k vysoké inflaci a nižší životní úrovni. Neefektivita ale nejde na úkor životní úrovně budoucích generací, ale z úspor soukromého sektoru. Všechny vládní výdaje navíc nemusejí být špatné, stejně jako ty soukromé nemusejí být všechny automaticky dobré. Na makroúrovni dluh nemusí být splacen (v monetárním systému založeném na úvěrové aktivitě může dluh expandovat, nebo naopak kontrahovat). Roste obvykle ve chvíli, kdy vykazuje růst ekonomika a nafukuje se bilance.

5. QE je inflačním tištěním peněz a monetizací dluhu

Kvantitativní uvolňování (QE) je formou monetární politiky, která spočívá v expanzi bilance centrální banky. Tento proces má vést ke změně struktury rozvah soukromého sektoru. Fed vytváří nové peníze a nakupuje aktiva soukromého sektoru (jako hypotéční aktiva) nebo státní dluhopisy. Když Fed tato aktiva nakupuje, technicky vzato tiskne nové peníze, ale zároveň stahuje státní dluhopisy a hypotéční aktiva ze soukromého sektoru. Když lidé nazývají QE tištěním peněz, vyvozují z toho, že teče více peněz do soukromého sektoru, který za ně více nakupuje, což vede k vyšší inflaci. Avšak protože QE nemění hodnotu čistého bohatství soukromého sektoru (je to jen pouhý swap), jde spíše o operaci měnící spořicí účet na účet běžný.

6. Hyperinflace způsobená tištěním peněz

Hyperinflace je v posledních letech hodně skloňovanou obavou v souvislosti s QE a rozpočtovými deficity USA. Mnozí mají tendenci USA přirovnávat k Výmarské republice nebo Zimbabwe. To je ale jako srovnávat jablka a hrušky. Když se podíváte na historické případy hyperinflace, poznáte, že příčiny byly většinou specifické:

  • kolaps výroby;
  • masivní vládní korupce;
  • válečné ztráty;
  • pád nebo změna režimu;
  • ztráta měnové suverenity vlivem navázané měny;
  • dluh denominovaný v zahraniční měně.

7. Vládní výdaje navyšují úrokové sazby, které kontroluje dluhopisový trh

Posledních 5 let tento koncept zpochybňuje. V USA rostly vládní výdaje a deficity, ale úroky padaly. Fed by mohl teoreticky kontrolovat celou výnosovou křivku vládních dluhopisů pouhým cílováním sazeb. Jen by oznamoval sazbu a vyzýval dluhopisové tradery, ať soutěží při vyšších sazbách s bezedným barelem rezerv Fedu. V určení ceny by vyhrál Fed, protože má monopol na rezervy. Vláda by mohla utrácet biliony dolarů a stanovovat permanentně sazby na 0 % (pravděpodobně by to ale způsobilo vysokou inflaci).

8. Fed vznikl tajnou dohodou bankéřů, aby zničil americkou ekonomiku

Na Fed se často snáší kritika, protože ne vždy provádí měnovou politiku efektivně. Měnová politika ale není důvodem, proč byl Fed vytvořen. Vznikl za účelem stabilizace amerického platebního systému, aby fungoval jako clearingové centrum, kde banky vyrovnávají mezibankovní platby, a pomáhal poskytovat likviditu na denní bázi. Fed je tu pro podporu bank. Často dělá chyby v implementaci svých politik, ale jeho postavení a struktura jsou vcelku logické. Není na nich nic konspiračního nebo zlého.

9. Extrapolace na makroúroveň

Největších chyb se v makroekonomii dopouštíme například tím, že vezmeme koncept vhodný pro situaci jednotlivce a aplikujeme ho na celek. Například pokud někdo více šetří, musí někdo jiný úspory utrácet. Kdybychom všichni více šetřili, jako celek si nepolepšíme. Aby se mohlo více šetřit, je potřeba více spotřebovávat (respektive investovat). Je potřeba uvažovat v makroekonomickém smyslu, ne pouze mikroekonomicky. Nelze extrapolovat osobní zkušenosti na agregátní ekonomiku.

10. Ekonomie je věda

Ekonomie je často viděna jako věda, je to ale spíše politika. Keynesiánci vám řeknou, že vláda potřebuje více utrácet, aby dosáhla lepších výsledků. Monetaristé chtějí nezávislejší Fed a podle Rakouské školy je koncept vlády a centrálních bank úplně chybný, takže je potřeba se jich zbavit, nebo je alespoň omezit. Všechny tyto školy svět vidí skrze vykonstruované modely, takže na něj nahlížejí z politicky zkreslené perspektivy. Proto vzniká tolik chybných koncepcí.

Zdroj: Pragmatic Capitalism
před 42 minutami

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
před hodinou

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
před hodinou

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod
Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
10:50

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
10:30

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
10:14

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
10:05

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
09:46

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl