Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?
|

Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?

Bankovní akcie vstoupily do roku 2014 úspěšně. Dosud zveřejněné výsledky velkých bank spíše překonaly očekávání (upřímnou soustrast akcionářům Deutsche Bank) a ceny akcií na burzách se vydaly vzhůru. Podle některých názorů se cenné papíry finančních domů mohou stát pro letošek černým koněm trhů. Příležitosti přitom nabízí i dvojice z pražské burzy - Erste Group Bank a Komerční banka.

Banky Komerční banka Akcie ČR Erste Group Bank Výhled na rok 2014

Podle Beata Wittmanna, šéfa investiční společnosti TCMG Asset Management, mohou letos akcie evropských bank posílit o 35 %. "Zvýšení kvality úvěrového portfolia, pokrok ohledně bankovní unie a lepší perspektiva růstu půjček a fúzí a akvizic dělají z evropských bank dobrou investici," tvrdí.

V loňském roce se lépe dařilo americkým bankám. Za posledních 12 měsíců přidal index KBW, který sleduje ceny akcií 24 amerických bank, více než 30 %. Evropský bankovní index STOXX Europe 600 Banks za stejnou dobu vzrostl o 15 %. I to by mělo hovořit pro evropské banky, které jsou proti těm americkým oceněny atraktivněji.

Akcie evropských bank za poslední rok nezdražily tolik jako akcie bank v USA

Wittman není v pozitivním názoru na banky výjimkou. "Obecně očekávám pro banky dobrý rok. Díky oživenému růstu globální ekonomiky a poklesu nákladů kapitálu by banky měly na burze patřit k sektorům s nadprůměrnou výkonností. Rozdíly v jednotlivých regionech ale mohou být značné," přidává se s pozitivním hodnocením sektoru analytik Marek Hatlapatka ze společnosti CYRRUS.

Rok pravdy

Rok 2014 bude pro bankovní akcie v Evropě především rokem pravdy. ECB totiž bude evropský bankovní sektor testovat. Očekává se přitom, že by tentokrát nemělo jít o pouhou formalitu, šéf ECB Mario Draghi chce zvýšit důvěru v evropský bankovní sektor. Testy budou probíhat průběžně během roku a mají mít interaktivní charakter. Kritické výhrady ECB by měla banka ihned napravit a regulátor zkontrolovat. Na trh tedy bude přicházet asi větší množství dílčích zpráv o dění v té které bance, což by mohlo přispívat k větší volatilitě.

"Mělo by se také ukázat, co bude mít navrch, zda preciznější testy, důkladnější regulace a transparentnost hospodaření, nebo lobbing, který se může opírat o křehké oživení ekonomiky. Investoři tedy mohou být na straně jedné při důkladném provádění testů vystaveni zprávám o nutnosti dalšího zlepšení kapitálové vybavenosti, odkrývání horší kvality úvěrového portfolia a ztrátám z prodeje špatných úvěrů, nebo na straně druhé mohou tonout v obavách, že jim není řečeno vše, když se například parametry testů a regulace budou změkčovat," varuje analytik z BH Securities Petr Hlinomaz.

Jak upozorňuje makléř David Brzek z Fio banky, akcie bank bude naopak podporovat změkčení podmínek regulace Basel III, o kterém se hovoří.

Co se čeká od dvou bank, s jejichž akciemi se obchoduje na burze v Praze?

Erste Group Bank

Klady:

 • Dle vlastních kalkulací banky již nyní splňuje kapitálové požadavky standardu BASEL III.

 • Minimální expozice na jihu eurozóny.

 • Stále určitý prostor k expanzi.

Zápory:

 • Maďarsko – přenášení ztrát cizoměnových hypoték na banky a dodatečné náklady spojené s bankovní daní.

 • Rumunsko - horší podíl špatných úvěrů.

 • Obecně čelí určitému poklesu poptávky po úvěrech.

Rakouská matka České spořitelny má dle analytiků větší růstový potenciál než Komerční banka, je ale spojený s větším rizikem. "Jsou to dvě různé investice. Rizikovému investorovi doporučuji Erste, konzervativnímu jako stabilitu do portfolia Komerční banku," říká analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Největším rizikem je situace v Maďarsku a Rumunsku. V Maďarsku se konají volby a premiér Orbán se netají tím, že by rád přenesl náklady ze ztrát z půjček Maďarů v cizích měnách na banky. Problémové země však mohou být paradoxně i výhodou. "Problémy jsou stále ještě výrazně reflektovány v poměrně nízké valuaci akcií banky, a případné zlepšování problémových faktorů tedy skýtá solidní potenciál zvýšení ocenění akcií Erste," myslí si Hatlapatka.

Jen problémové státy navíc byznys Erste nedělají. "Především zlepšující se situace v rumunské BCR a mírně oživující úvěrový trh v Rakousku a ČR by mohly pomoci k vyšším ziskům Erste v roce 2014," dodává Hatlapatka. Podle Lávičky může být v regionu díky zátěžovým testům, které by Erste neměly nijak výrazně zasáhnout, protože má dostatek kapitálu, příležitost pro akvizice. Té se může Erste chopit a dále expandovat, což naznačil už při prezentaci loňských pololetních výsledků její šéf Andreas Treichl.

Doporučení analytiků z letošního roku zní většinou "koupit" nebo "držet. Průměrná cílová cena z těchto letošních doporučení je 832 Kč.

Erste Group Bank - přehled doporučení

Komerční banka

Klady:

 • Stabilní ekonomické prostředí.

 • Solidní kvalita úvěrového portfolia a jeho krytí ze strany vkladů.

 • Solidní ziskovost.

Zápory

 • Obecně čelí určitému poklesu poptávky po úvěrech.

 • S poklesem úrokových sazeb a s restrukturalizací finančních investic (portfolia dluhopisů) se snižují marže a zhoršuje poměr nákladů a příjmů (cost/income ratio).

 • Hrozba zavedení sektorové daně.

Ve srovnání s Erste vypadají vyhlídky Komerční banky poněkud mdle. Největší překážkou většího růstu zisku a ceny akcií Komerční banky je naprosto nedostatečný růst úvěrového trhu v ČR a stlačené úrokové marže.

"Banka je již na úrovni velmi vysoké efektivity z pohledu nákladovosti a v loňském roce měla velmi nízké náklady rizika, což znamená, že jediným skutečně významným potenciálním zdrojem nárůstu zisku je top-line, tedy růst výnosů, hlavně těch úrokových. Rizikem pro banku je stále nepochybně i to, že nelze vyloučit zavedení sektorové bankovní daně," říká Hatlapatka.

Jenže co není teď, může přijít později. Banka má silnou kapitálovou pozici. Nijak se jí nebudou týkat ani zátěžové testy, kterými by i tak bez problémů prošla, a bude těžit z oživení domácí ekonomiky. Podle Lávičky bude letošek pro Komerční banku rokem stabilizace. "Úrokové marže se stabilizují, bude to nadechnutí před růstem v roce 2015," říká Lávička.

Komerční banka navíc může být zajímavá kvůli dividendě. Tu by měla oproti předchozímu roku zvýšit. "Banka má vysokou ziskovost, nové úvěry postupně narůstají a na českém trhu je jen málo příležitostí pro akvizice. Nevidíme proto jiné využití pro přebytečný kapitál, než je zvýšení dividendy," řekl už před časem analytik z JPMorgan Paul Formanko.

Komerční banka tak může dodat do portfolia stabilitu a nabídnout potenciál v delším horizontu.

Doporučení analytiků z letošního roku zní většinou "držet". Průměrná cílová cena z těchto letošních doporučení je 4 485 Kč Kč.

Komerční banka - přehled doporučení
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika