Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?
|

Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?

Pokud by se akcie chovaly přesně podle vývoje HDP, pak by byly ty čínské po mnoho let jasným vítězem. Tak jednoduše to ale na trzích nechodí. Příkladem je výkonnost šanghajského akciového trhu v roce 2013. Čínský HDP šel nahoru, akcie dolů. Index Shanghai Composite se měl loni dokonce nejhorší výkonnost v celé Asii.

Asijská ekonomika Čína Světové akcie

Absence korelace mezi čínským růstem a akciovým výkonem mate portfoliomanažery už řadu let a vede ke konstrukci řady teorií, které se tuto divergenci snaží objasnit.

1. Iracionální čínský investor

Tato teorie špatný výkon akcií klade za vinu generaci investorů-začátečníků, kteří následují spíše dav než vývoj zisků nebo růst ekonomiky. Jako by byl loni každý příliš zaneprázdněný hromaděným složitých rizikových produktů, než aby se díval na akcie.

2. Místní jsou lépe informovaní než zbytek světa

Druhá teorie tvrdí pravý opak. Zdejší investoři nejsou iracionální, naopak. Nejsou hloupí, takže vědí, že nelze důvěřovat oficiálním statistikám. Poučili se z těžkých lekcí po sérii slabých ziskových reportů. Oslnivý růst HDP se totiž stále ne a ne promítnout do zisků.

Obavy ohledně spolehlivosti statistik se už objevily v roce 2006, kdy současný čínský premiér Li Kche-čchiang poznamenal, že růst HDP je "umělý". On osobně se prý při měření výkonu ekonomiky spíše spoléhá na data týkající se spotřeby elektřiny, dopravy nebo úvěrové aktivity bank.

3. Ekonomika se nezvětšuje, každý jen platí více za to samé

Jiní zase argumentují, že čínské údaje o HDP nám sice říkají, že rostou ceny, ale nemusejí nutně signalizovat zvětšující se ekonomiku.

Skutečnost, že ceny rostou, nelze vyvracet. Růst je ale patrný i jinde. Zvyšuje se počet uživatelů internetu nebo poptávka po komoditách. V dalších oblastech už ale situace tak růžová není - mnohá odvětví trpí nadbytečnými kapacitami a v zemi jsou celá takzvaná města duchů.

Stará a nová Čína

V Číně je potřeba rozdělit celkový růst na ten "dobrý", reálný, a ten zbývající, "pochybný". Například analytici z Reorient Research vidí "dvě Číny" s dvěma hlavními agregáty HDP - starou Čínu s kouřícími komíny a exportní ekonomikou a novou "high-tech" Čínu se spotřebitelsky zaměřenou ekonomikou a silným sektorem služeb. Cílem je dostat do portfolia co nejvíce té nové Číny.

Slabý akciový výkon vysvětluje fakt, že v Číně docházelo k růstu mezd na úkor firemních zisků. Dalším důvodem je velké zatížení bank. Špatná výkonnost finančních titulů odráží strach investorů z dopadů probíhající restrukturalizace ekonomiky.

Naděje pro čínský trh

Morgan Stanley uvádí, že slibné nemusejí být pro čínský akciový trh pouze nové technologie. Sklízet úspěchy bude podle nich každá firma, která dokáže jakkoli těžit z technologického rozvoje a rychle se adaptovat na nové podmínky. To jí umožní snadno expandovat na zahraniční trhy a uvádět na trh nové produkty. Nezalekne se ani rostoucích mzdových nákladů. Díky technologiím půjde Čína cestou světové integrace pracovních trhů. Ta drží mzdy na uzdě v celé řadě odvětví, a to i v těch tradičně výše hodnocených.

Výnosy budou pramenit především z kapitálu (místo tradiční práce), což podpoří zisky. Tento trend "ziskového supercyklu" se podle Morgan Stanley může týkat například výrobce elektroniky Lenovo a internetových gigantů Baidu a Tencent.

Zda z toho bude benefitovat šanghajský akciový trh, ale není jisté. Baidu je listovaná v USA, zatímco Lenovo a Tencent v Hongkongu. Pokud chce šanghajská burza růst v souladu s čínským HDP, musí se vypořádat s novou várkou IPO. Je potřeba přivést na burzu více firem z oblasti nové, technologické ekonomiky.

Jsou čínské akcie levné?

Čínský akciový trh na první pohled láká lovce podhodnocených akcií. Když se mu ale "podíváte na zub", zjistíte, že možná není tak levný, jak se na první pohled zdá.

HSBC varuje, že je trh možná mnohem dražší, než naznačují P/E valuace. "Ocenění působí zprvu atraktivně, ale je zkresleno finančním sektorem, který indexu zajišťuje 40 % zisků," píše se v reportu banky. Čínské akciové valuace se pohybují lehce pod 12násobkem zisků. Valuační diferenciál se ještě zhorší, když oddělíte státem vlastněné podniky (SOE - state-owned enterprise) od firem v soukromých rukou (POE - private-owned enterprise). Soukromé se obchodují za více než 25násobek zisků ve srovnání s pouhým zhruba 10násobkem u státních.

Snížení doporučení na Čínu z "neutral" na "underweight" zdůvodnila HSBC slabým výhledem zisků. Konsensuální očekávání růstu zisků o 9,3 % pro rok 2014 jsou podle banky odůvodněná, nicméně riziko pro čínské zisky letos hodnotí jako mimořádně vysoké. HSBC sleduje odpisy špatných úvěrů čínských bank vlivem klesajícího cash flow firem. Další hrozbou je dopad plánovaných reforem, které by mohly výrazně ohrozit zisky v sektorech, jako jsou energetika, síťová odvětví a finance.

Pro Nomuru jsou valuace akcií v regionu stále příznivé. Čínu vidí dokonce jako trh s největším diskontem (akcie se zde obchodují na zhruba 8,6násobku 12měsíčních očekávaných zisků, tedy 28 % pod dlouhodobým průměrem P/E, který je 12).

Nicméně i Nomura má několik důvodů k pochybám a hodnotí index MSCI China pouze "neutrálně". U čínských akcií připouští do budoucna "mírné" zvýšení P/E za předpokladu stabilního makroekonomického výhledu v prvním čtvrtletí (k obratu může dojít podle Nomury do poloviny roku). Banka dále uvádí, že například u akcií z finančního sektoru jsou obavy promítnuty do valuací. Tyto akcie si přitom nemusejí "sáhnout až na dno", pokud se situace výrazně nezhorší.

Další růst valuací neočekává ani Standard Chartered. "Politické cíle z loňského pléna komunistické strany znamenají pro Čínu cestu zdravějšího střednědobého rozvoje. Pro pozitivní výhled je klíčovým rozhodnutím snaha omezit růst čínského veřejného sektoru," uvedla banka. "Plénum odstartovalo konec čtyřletého 'de-ratingu' čínských akcií. Opětovný růst valuací bude ale taktéž postupný."

Někteří z těch, kteří Číně dosud věřili, začínají od přehnaného optimismu upouštět. CIMB sice očekává 20% růst cen čínských akcií v roce 2014 tažený zisky finančních titulů a vybraných cyklických firem, přitom ale investiční doporučení snížila z "overweight" na "neutral".

"Čína by měla letos vykázat nejvyšší výnosy v regionu, ale obáváme se, že negativa plynoucí ze složitějších likviditních podmínek, situace v nemovitostním sektoru, slabších předstihových indikátorů (PMI) a stavu trhu s IPO povedou k tržnímu vývoji směrem do strany až dolů," doplňuje CIMB.

Shanghai Composite Index

Zdroj: CNBC, MarketWatch

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu

Americké akciové indexy ve čtvrtek mírně vzrostly a technologický trh Nasdaq vystoupil na nové rekordní maximum....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:19

Prezident Zeman věří, že intervence ČNB brzy skončí a vývozci přestanou lenošit

Prezident Miloš Zeman je rád, že "snad v nejbližší době" skončí intervence České národní banky proti silné koruně. Za...
ČNB Česká ekonomika Česká koruna
včera v 20:03

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
včera v 18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
včera v 18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
včera v 18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
včera v 18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
včera v 16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
včera v 15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
včera v 15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
včera v 14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
včera v 14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
včera v 14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
včera v 14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
včera v 14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
včera v 14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace