Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?
|

Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?

Pokud by se akcie chovaly přesně podle vývoje HDP, pak by byly ty čínské po mnoho let jasným vítězem. Tak jednoduše to ale na trzích nechodí. Příkladem je výkonnost šanghajského akciového trhu v roce 2013. Čínský HDP šel nahoru, akcie dolů. Index Shanghai Composite se měl loni dokonce nejhorší výkonnost v celé Asii.

Asijská ekonomika Čína Světové akcie

Absence korelace mezi čínským růstem a akciovým výkonem mate portfoliomanažery už řadu let a vede ke konstrukci řady teorií, které se tuto divergenci snaží objasnit.

1. Iracionální čínský investor

Tato teorie špatný výkon akcií klade za vinu generaci investorů-začátečníků, kteří následují spíše dav než vývoj zisků nebo růst ekonomiky. Jako by byl loni každý příliš zaneprázdněný hromaděným složitých rizikových produktů, než aby se díval na akcie.

2. Místní jsou lépe informovaní než zbytek světa

Druhá teorie tvrdí pravý opak. Zdejší investoři nejsou iracionální, naopak. Nejsou hloupí, takže vědí, že nelze důvěřovat oficiálním statistikám. Poučili se z těžkých lekcí po sérii slabých ziskových reportů. Oslnivý růst HDP se totiž stále ne a ne promítnout do zisků.

Obavy ohledně spolehlivosti statistik se už objevily v roce 2006, kdy současný čínský premiér Li Kche-čchiang poznamenal, že růst HDP je "umělý". On osobně se prý při měření výkonu ekonomiky spíše spoléhá na data týkající se spotřeby elektřiny, dopravy nebo úvěrové aktivity bank.

3. Ekonomika se nezvětšuje, každý jen platí více za to samé

Jiní zase argumentují, že čínské údaje o HDP nám sice říkají, že rostou ceny, ale nemusejí nutně signalizovat zvětšující se ekonomiku.

Skutečnost, že ceny rostou, nelze vyvracet. Růst je ale patrný i jinde. Zvyšuje se počet uživatelů internetu nebo poptávka po komoditách. V dalších oblastech už ale situace tak růžová není - mnohá odvětví trpí nadbytečnými kapacitami a v zemi jsou celá takzvaná města duchů.

Stará a nová Čína

V Číně je potřeba rozdělit celkový růst na ten "dobrý", reálný, a ten zbývající, "pochybný". Například analytici z Reorient Research vidí "dvě Číny" s dvěma hlavními agregáty HDP - starou Čínu s kouřícími komíny a exportní ekonomikou a novou "high-tech" Čínu se spotřebitelsky zaměřenou ekonomikou a silným sektorem služeb. Cílem je dostat do portfolia co nejvíce té nové Číny.

Slabý akciový výkon vysvětluje fakt, že v Číně docházelo k růstu mezd na úkor firemních zisků. Dalším důvodem je velké zatížení bank. Špatná výkonnost finančních titulů odráží strach investorů z dopadů probíhající restrukturalizace ekonomiky.

Naděje pro čínský trh

Morgan Stanley uvádí, že slibné nemusejí být pro čínský akciový trh pouze nové technologie. Sklízet úspěchy bude podle nich každá firma, která dokáže jakkoli těžit z technologického rozvoje a rychle se adaptovat na nové podmínky. To jí umožní snadno expandovat na zahraniční trhy a uvádět na trh nové produkty. Nezalekne se ani rostoucích mzdových nákladů. Díky technologiím půjde Čína cestou světové integrace pracovních trhů. Ta drží mzdy na uzdě v celé řadě odvětví, a to i v těch tradičně výše hodnocených.

Výnosy budou pramenit především z kapitálu (místo tradiční práce), což podpoří zisky. Tento trend "ziskového supercyklu" se podle Morgan Stanley může týkat například výrobce elektroniky Lenovo a internetových gigantů Baidu a Tencent.

Zda z toho bude benefitovat šanghajský akciový trh, ale není jisté. Baidu je listovaná v USA, zatímco Lenovo a Tencent v Hongkongu. Pokud chce šanghajská burza růst v souladu s čínským HDP, musí se vypořádat s novou várkou IPO. Je potřeba přivést na burzu více firem z oblasti nové, technologické ekonomiky.

Jsou čínské akcie levné?

Čínský akciový trh na první pohled láká lovce podhodnocených akcií. Když se mu ale "podíváte na zub", zjistíte, že možná není tak levný, jak se na první pohled zdá.

HSBC varuje, že je trh možná mnohem dražší, než naznačují P/E valuace. "Ocenění působí zprvu atraktivně, ale je zkresleno finančním sektorem, který indexu zajišťuje 40 % zisků," píše se v reportu banky. Čínské akciové valuace se pohybují lehce pod 12násobkem zisků. Valuační diferenciál se ještě zhorší, když oddělíte státem vlastněné podniky (SOE - state-owned enterprise) od firem v soukromých rukou (POE - private-owned enterprise). Soukromé se obchodují za více než 25násobek zisků ve srovnání s pouhým zhruba 10násobkem u státních.

Snížení doporučení na Čínu z "neutral" na "underweight" zdůvodnila HSBC slabým výhledem zisků. Konsensuální očekávání růstu zisků o 9,3 % pro rok 2014 jsou podle banky odůvodněná, nicméně riziko pro čínské zisky letos hodnotí jako mimořádně vysoké. HSBC sleduje odpisy špatných úvěrů čínských bank vlivem klesajícího cash flow firem. Další hrozbou je dopad plánovaných reforem, které by mohly výrazně ohrozit zisky v sektorech, jako jsou energetika, síťová odvětví a finance.

Pro Nomuru jsou valuace akcií v regionu stále příznivé. Čínu vidí dokonce jako trh s největším diskontem (akcie se zde obchodují na zhruba 8,6násobku 12měsíčních očekávaných zisků, tedy 28 % pod dlouhodobým průměrem P/E, který je 12).

Nicméně i Nomura má několik důvodů k pochybám a hodnotí index MSCI China pouze "neutrálně". U čínských akcií připouští do budoucna "mírné" zvýšení P/E za předpokladu stabilního makroekonomického výhledu v prvním čtvrtletí (k obratu může dojít podle Nomury do poloviny roku). Banka dále uvádí, že například u akcií z finančního sektoru jsou obavy promítnuty do valuací. Tyto akcie si přitom nemusejí "sáhnout až na dno", pokud se situace výrazně nezhorší.

Další růst valuací neočekává ani Standard Chartered. "Politické cíle z loňského pléna komunistické strany znamenají pro Čínu cestu zdravějšího střednědobého rozvoje. Pro pozitivní výhled je klíčovým rozhodnutím snaha omezit růst čínského veřejného sektoru," uvedla banka. "Plénum odstartovalo konec čtyřletého 'de-ratingu' čínských akcií. Opětovný růst valuací bude ale taktéž postupný."

Někteří z těch, kteří Číně dosud věřili, začínají od přehnaného optimismu upouštět. CIMB sice očekává 20% růst cen čínských akcií v roce 2014 tažený zisky finančních titulů a vybraných cyklických firem, přitom ale investiční doporučení snížila z "overweight" na "neutral".

"Čína by měla letos vykázat nejvyšší výnosy v regionu, ale obáváme se, že negativa plynoucí ze složitějších likviditních podmínek, situace v nemovitostním sektoru, slabších předstihových indikátorů (PMI) a stavu trhu s IPO povedou k tržnímu vývoji směrem do strany až dolů," doplňuje CIMB.

Shanghai Composite Index

Zdroj: CNBC, MarketWatch

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
před hodinou

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
před hodinou

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost Exxon Mobil pokutou dvou milionů...
ExxonMobil Rusko
USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od…
před hodinou

USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od listopadu

Index aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje filadelfský Fed, dosáhl v červenci hodnoty 19,5...
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna
před hodinou

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna

Červencový index důvěry spotřebitelů v zemích eurozóny v tamní ekonomiku dosáhl podle prvních odhadů hodnoty -1,7...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
před hodinou

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
17:13

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní
17:09

Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů v prvním pololetí 2017 dosáhl stovek milionů Kč. Meziročně klesl, ovšem loni byl...
Česká republika Pojištění
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
16:32

Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal minimální zisk 0,08 procenta, když zakončil seanci na...
Akcie ČR
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
16:09

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie
Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby
12:52

Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby

Německá softwarová společnost SAP ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby o více než deset procent na 5,78 miliardy eur,...
Evropské akcie SAP Výsledková sezóna