Investice v roce 2014: Úspěch bude o zvládání přechodů
|

Investice v roce 2014: Úspěch bude o zvládání přechodů

Jsme přesvědčeni, že v letošním roce bude pro ekonomiku a finanční trhy klíčové očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb. Americká ekonomika má vzhledem ke svému dlouhodobému potenciálu nakročeno k rychlému růstu. Role ECB se mění – poté, co odvrátila riziko kolapsu eura, se bude snažit odvrátit deflaci v nejslabších zemích. V rámci strategické alokace stále upřednostňujeme riziková aktiva, ale aktuální ocenění může snižovat potenciál dlouhodobých nominálních výnosů.

Světová ekonomika Investiční strategie Výhled na rok 2014

Klíčovým tématem letošních výhledů není jen vývoj globální ekonomiky v roce 2014. S ohledem na rozdíly v měnových politikách bude významnější to, zda letošní rok poskytne podmínky pro vyváženější a udržitelný růst. Právě to bude zásadní pro podporu finančních trhů, zejména rizikových aktiv, a pro zamezení vzniku nových bublin a nestability.

Ve výhledech na rok 2013 jsme uváděli, že společné úsilí hlavních centrálních bank o zachování křehkého oživení podpoří riziková aktiva a že řízení "ústupových strategií" z příliš uvolněné politiky by mělo být hlavním zdrojem volatility trhu. Věříme, že i v roce 2014 budou centrální banky stát v centru pozornosti, vzhledem k tomu, že udržují uvolněnou měnovou politiku podporující riziková aktiva. Nicméně jejich aktivita v tomto směru bude stále méně efektivní, v letošním roce voláme po výrazném zlepšení ekonomických podmínek, které potvrdí naši strategickou preferenci rizikových aktiv.

Mnohé rizikové faktory ještě nejsou ze hry venku. Množství likvidity pumpované centrálními bankami zaznamenalo nebývalý podíl na růstu HDP. Celková výše dluhu v ekonomice je stále vysoká a narůstající nerovnost v příjmech a demografický vývoj vyvolávají obavy o udržení sociální stability.

USA

Americká ekonomika má vzhledem ke svému dlouhodobému potenciálu nakročeno k rychlému růstu. Klíčovým tématem pro ni bude přechod z ekonomického modelu založeného na dluhu a likviditě na udržitelnější růst. Sektory domácností a firem budou opět motorem pro vytváření nových pracovních míst. Snižování zadlužení soukromého sektoru je v pokročilé fázi, cyklické segmenty ekonomiky vykazují zlepšení a s odkazem na silnější růst by brzda fiskální konsolidace měla být ve srovnání s rokem 2013 letos výrazně slabší.

Fed začal v prosinci s přechodem k normální měnové politice zmírňováním svého stěžejního stimulačního programu známého jako kvantitativní uvolňování (QE). Nicméně ve stejné době zároveň určil další směr jasným oddělením konce QE od dalšího cyklu zvyšování úrokových sazeb. Jsme přesvědčeni, že v letošním roce bude pro ekonomiku a finanční trhy klíčový právě vývoj úrokových sazeb, v jehož důsledku může dojít k prudkému nárůstu výnosů dluhopisů a podlomení reálné ekonomiky.

Evropa

V Evropě se zdá být u konce většina fiskálních konsolidací v jednotlivých zemích, ekonomický výhled se tak zlepšuje. Důraz na obnovení konvergence mezi zeměmi eurozóny, zejména v oblasti obchodu a zůstatků běžného účtu, je očividný. Na druhou stranu, rozdíly v trendech růstu HDP stále existují, doprovázené několika citlivými oblastmi. Sociální dopady vysoké míry nezaměstnanosti v periferních zemích jsou toho nejlepším příkladem. Myslíme si však, že v cenách aktiv se tyto oblasti plně neodrážejí. Rozdělení (fragmentace) úvěrových trhů, které nejvíce zasahuje téměř všechny banky poskytující úvěry malým a středním podnikům, vykazuje jen malé zlepšení, neboť poptávka po úvěrech je prakticky zmrazena.

V této souvislosti se domníváme, že se mění role ECB. Poté, co odvrátila riziko kolapsu eura, bude se snažit odvrátit deflaci v nejslabších zemích. To je podstatou listopadového snížení úrokových sazeb a jednání o nových netradičních programech na podporu ekonomiky. V roce 2014 může být přechod k bankovní unii brán jako cesta k překonání fragmentace na úvěrových trzích. Prvním důležitým kontrolním bodem bude zátěžový test rozvah bank, jehož výsledky přispějí k posouzení síly oživení v eurozóně.

Japonsko

Ekonomické oživení je patrné také v Japonsku. Jak se zdá, opatření s cílem vyvést hospodářství z dlouhodobě trvající deflace se vyplácejí. Očekáváme, že expanzivní postoj Bank of Japan bude pokračovat, hlavním (požadovaným) efektem bude nadále slabší japonský jen. Pochybnosti o účinnosti balíčku známého jako Abenomika ve střednědobém až dlouhodobém horizontu zůstávají, strukturální reformy mají před sebou ještě dlouhou cestu.

Mladé trhy

Zatímco cyklický výhled pro hlavní rozvinuté země je stále silnější, rozvíjející se ekonomiky ke globálnímu růstu v roce 2014 pravděpodobně přispějí méně, ačkoli trend by měl zůstat pozitivní.

Často jsme zdůrazňovali, že rozvíjející se trhy nejsou homogenní skupinou a nemůžeme přehlížet význam selektivního přístupu v rámci jednotlivých zemí, s odolností vůči vnějším šokům a rizikům jako jedním z hlavních investičních kritérií. Většina rozvíjejících se ekonomik čelí náročnému přechodu z ekonomického modelu řízeného exportem a investicemi k modelu ekonomiky postavené na růstu vnitřní poptávky. Úspěch tohoto přechodu bude podle našeho názoru záviset na plnění strukturálních reforem. Jsme přesvědčeni, že Čína je nyní v postavení, které jí umožňuje v tomto přechodu uspět, což potvrzuje rozhodující impulz pro konkurenceschopnější ekonomiku, který v listopadu vyšel z pléna komunistické strany.

Strategie na rok 2014

Pokud jde o investičních strategie, vycházíme ze základního předpokladu, že globální ekonomický růst bude postupně zrychlovat a že víceré přechody, které jsme zmiňovali, proběhnou hladce a bez velkých překvapení v průběhu procesu. Tento scénář by znamenal negativní vývoj pro jádrové státní dluhopisy, které by vykázaly záporné reálné dlouhodobé výnosy, a naopak by pozitivně podpořil riziková aktiva, zejména akcie.

Velká rotace týkající se akcií vstoupila do své počáteční fáze v souvislosti s květnovým výprodejem dluhopisů. V roce 2014 dojde pravděpodobně k dalšímu posunu směrem k akciím. Stále upřednostňujeme evropské akcie. Jsme přesvědčeni, že jejich ocenění je ve srovnání s americkými akciemi příznivější. Pokud jde o rozvíjející se trhy, stále zůstáváme "overweight" v Číně.

V souvislosti se současným oceněním akcií a úrokovým rozpětím bychom neměli zapomínat na to, že dlouhodobé vyhlídky nominálních výnosů jsou výrazně nižší než historické normy. To znamená, že výnosy mohou být jednociferné. Selektivnější přístup, pokud jde o země, sektory a expozice do jednotlivých akcií či dluhopisů, bude klíčem k identifikaci přidané hodnoty na trzích řízených likviditou.

Hlavní rizika tohoto scénáře se podle našeho názoru týkají neuspokojivého ekonomického růstu a dramatického a neočekávaného růstu úrokových sazeb v důsledku chybné politiky. Kromě toho je volatilita na historických minimech, a to jak v případě akciových, tak dluhopisových trhů. Negativní překvapení by tak mohlo působit jako katalyzátor pro náhlé prudké pohyby trhu.

Zdroj: Pioneer Investments
Audi svolává do servisů 850 000 vozidel
před 33 minutami

Audi svolává do servisů 850 000 vozidel

Německá automobilka Audi v pátek oznámila, že do servisů svolá 850 000 vozidel s naftovým motorem, aby aktualizovala...
Německo Auta Životní prostředí
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů
před hodinou

MMF půjčku Řecku podmiňuje úlevami od evropských věřitelů

Mezinárodní měnový fond své zapojení do finanční pomoci Řecku podmiňuje tím, že evropští věřitelé podniknou kroky ke...
Řecko Zadlužení Mezinárodní měnový fond
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína
před hodinou

Výrobce hodinek Swatch zvýšil zisk, pomohla mu Čína

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 7,2 % na 269 milionů švýcarských franků ...
Švýcarsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD
11:05

Goldman Sachs: Bitcoin by mohl stoupnout až na 3 700 USD

Šéfka technické strategie americké investiční banky Goldman Sachs Sheba Jafariová v analytické poznámce z tohoto...
Bitcoin Měny
Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu
10:40

Jaguar Land Rover otevřel v Číně první zahraniční motorárnu

Britský výrobce luxusních aut Jaguar Land Rover otevřel v Číně svůj první zahraniční závod na výrobu motorů....
Spojené království Auta Čína
Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho…
Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho…
10:30

Ranní analytická poznámka (21. července): Reakce eura na Draghiho slova investory překvapila

Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky z pohledu rétoriky nic zásadního nepřineslo. Vyjádření Maria Draghiho, že...
Euro EUR/USD Forex
Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku
Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku
10:20

Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku

Německý průmyslový koncern Siemens odejde z ruského společného podniku Interautomatika a prozatím pozastaví dodávky...
Německo Rusko Průmysl
Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem
Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem
10:05

Vyšetřovatel Mueller zkoumá Trumpovy kontrakty s Ruskem

Robert Mueller, zvláštní vyšetřovatel pověřený zkoumáním vlivu Moskvy na americké prezidentské volby, se zajímá o...
Spojené státy americké (USA) Rusko Prezidentské volby
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj…
09:45

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, investory překvapil vývoj eura po zasedání ECB

Obchodování na hlavních asijských burzách skončilo smíšeně, většina trhů ale týden uzavřela pod nulou. Investoři se...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Tabáková firma Philip Morris ČR na českém trhu začala nabízet…
Tabáková firma Philip Morris ČR na českém trhu začala nabízet…
09:26

Tabáková firma Philip Morris ČR na českém trhu začala nabízet zařízení iQOS

Společnost Philip Morris ČR začala na českém trhu nabízet zařízení iQOS, v němž tabáková náplň nehoří, ale jen se...
Philip Morris ČR Tabák a cigarety Akcie ČR
Temelín úspěšně dokončil test ochranného obalu reaktoru
09:03

Temelín úspěšně dokončil test ochranného obalu reaktoru

Jaderná elektrárna Temelín dokončila v noci na pátek třídenní bezpečnostní test ochranného obalu kolem reaktoru na...
Jaderná energetika Energetika ČEZ
Čtvrtletní zisk polské rafinérské firmy PKN Orlen překvapivě klesl
08:48

Čtvrtletní zisk polské rafinérské firmy PKN Orlen překvapivě klesl

Čistý zisk největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtyři procenta na 1...
Petrochemie Rafinérie Evropské akcie
Banka TSB nabídne klientům připojení k účtu přes duhovku
07:35

Banka TSB nabídne klientům připojení k účtu přes duhovku

Britská banka TSB plánuje od září nabídnout svým klientům možnost připojit se ke svému účtu pouze pohledem na mobilní...
Technologie Finanční sektor
MMF dal zelenou finanční pomoci Řecku
07:30

MMF dal zelenou finanční pomoci Řecku

Vedení Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve čtvrtek v zásadě schválilo spuštění finanční pomoci Řecku v podobě...
Řecko PIIGS Mezinárodní měnový fond
Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6…
Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6…
07:15

Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč

Petrochemické skupině Unipetrol ve druhém čtvrtletí vzrostly tržby v meziročním srovnání o 52 % na 31,2 miliardy Kč....
Unipetrol Petrochemie Rafinérie
Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více…
včera v 22:44

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více než zdvojnásobil

Čistý zisk softwarového vývojáře Microsoft se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí více než zdvojnásobil na 6,51 miliardy...
Microsoft Software Americké akcie
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
včera v 22:30

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar výrazně oslabil

Americké akcie ve čtvrtek stagnovaly. Na vývoj na trhu měly vliv pokles maloobchodních firem a vlažné výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA