Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy
|

Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy

Silně býčí trend, který akciovým trhům dominoval prakticky celý rok 2013, mnohé investory přivedl k myšlence, že investovat do dluhopisů je v prostředí uvolněné měnové politiky zbytečné. Světoví i čeští dluhopisoví odborníci se však shodují, že interpretovat rostoucí ceny akcií jako signál k zatracení dluhopisů se investorům může brzy vymstít.

Státní dluhopisy Investiční portfolio Alokace investic Firemní dluhopisy

Zatímco akcie (měřeno indexem S&P 500) loni investorům zajistily více než 30% zisk, dluhopisy předvedly vůbec nejhorší výkonnost od roku 1994. To se ve Spojených státech mimo jiné projevilo i ve formě takzvané velké rotace, tedy výrazným odlivem financí z relativně bezpečného dluhopisového trhu a přechodem investorů k rizikovějším akciím. Američtí investoři loni z dluhopisových podílových fondů vybrali více než 80 miliard dolarů, do akciových fondů naopak poslali více než dvojnásobek této částky (168 miliard dolarů).

Podle místopředsedy představenstva Investiční společnosti České spořitelny Štěpána Mikoláška bylo možné podobný trend sledovat v druhé polovině roku 2013 i na domácím trhu. "V České republice jsme zastavení přílivu financí do dluhopisových fondů zaznamenali přibližně v polovině roku, přičemž v druhém pololetí již drobní investoři do svých portfolií začali přidávat výrazně větší podíl akcií. Z tohoto pohledu tedy lze hovořit o expanzi amerického trendu, byť expanzi částečně zpožděné," uvedl Mikolášek pro Investiční web.

Zajištění investičního portfolia

Analytici z americké společnosti LPL Financial nicméně upozorňují, že by investoři dluhopisy navzdory nevydařenému roku 2013 neměli zatracovat. Historické zkušenosti totiž ukazují, že lze bondy v investičním portfoliu využít jako jedinečný způsob zajištění proti neočekávaným poklesům akciových trhů.

Výkonnost akcií a dluhopisů při korekci amerických burz

Průměrná korekce akciových trhů podle LPL Financial mezi roky 2004 a 2013 dosahovala 12,3 %, zatímco dluhopisy investorům v době pádu trhů ve stejném období vydělaly přibližně 1 %. To sice na první pohled není oslnivý výkon, je ale potřeba si uvědomit, že se ve srovnání s klesajícími akciemi jedná o rozdíl přesahující třináct procentních bodů.

Na význam dluhopisů v portfoliu drobného investora upozorňuje také Lukáš Vácha ze společnosti Conseq. "Dluhopisy představují třídu aktiv, která v dlouhodobém srovnání za standardních okolností nabízí nižší výnosy než například akcie, ale jejich hodnota zároveň tolik nekolísá. Jsou tedy v přiměřeném rozsahu logickou volbou pro konzervativní investory," říká.

Současné ekonomické a investiční prostředí jim však podle Váchy příliš nepřeje. "Kvůli extrémně nízkým úrokovým sazbám nemají dluhopisy minimálně v krátkodobém horizontu výnosový potenciál, což znamená, že je potřeba jejich roli v portfoliu vnímat jako čistě stabilizační. Konzervativní investor by však na dluhopisy ani v prostředí uvolněné měnové politiky zcela rezignovat neměl," upozorňuje. V případě, že by se měly světové ekonomiky opět otřásat, což nikdy nelze zcela vyloučit, totiž podle Váchy lze bondy skutečně vnímat jako důležitý stabilizační prvek celého investičního portfolia.

Ruce pryč od bezpečných přístavů

Podle Štěpána Mikoláška je vzhledem k aktuálním nízkým úrovním výnosů ze státních dluhopisů velmi důležité, aby byla i tato část portfolia složena z různých segmentů dluhopisových trhů, ideálně prostřednictvím aktivní správy. Vyhnout se dluhopisům s delší dobou do splatnosti, aktivně řídit úrokovou citlivost a zakomponovat do portfolia korporátní dluhopisy investičního stupně, popřípadě také high yield bondy, je podle něj ideální strategie, kterou lze pro následující měsíce investorům doporučit.

"Od dluhopisového 'mainstreamu' může investor v roce 2014 očekávat v lepším případě stagnaci. V horším případě, pokud se centrální banky rozhodnou zvyšovat úrokové sazby, i pokles. To se týká i státních dluhopisů většiny takzvaně bezpečných zemí. Negativní výhled máme nejen na dluhopisy bezpečných přístavů, tedy Německa či USA, ale i na české státní dluhopisy," uvádí Vácha.

V případě Spojených států, které jsou dluhopisovým evergreenem, lze podle Váchy očekávat, že se omezování kvantitativního uvolňování promítne do snížení poptávky po státních bondech, což by mělo způsobit pokles jejich cen a růst výnosů do splatnosti. "V USA by měl pokračovat trend z roku 2013, a americké dluhopisy bych proto investorům k nákupu příliš nedoporučoval," říká.

Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů

Solidní výkonnost by podle něj naopak mohly nabídnout polské státní bondy. Tipem pro riskující fajnšmekry by mohlo být Turecko, kde lze v důsledku politické krize řadu jinak kvalitních dluhopisů nakoupit za "výprodejové" ceny.

Daniel Kukačka, portfoliomanažer ze společnosti Generali PPF Asset Management, předpokládá, že určujícím trendem letošního roku bude z pohledu dluhopisů pokračující oživování světových ekonomik v čele s USA. "Na dluhopisovém trhu bychom měli být svědky růstu dlouhodobých úrokových sazeb, tedy poklesu cen dluhopisů úměrně jejich době do splatnosti," říká.

Investoři, kteří nepatří mezi příznivce katastrofických scénářů v podobě výrazné korekce akciových trhů a kteří dluhopisy nevnímají pouze jako nástroj pasivního zajištění proti nečekanému vývoji trhů, by se proto podle něj měli soustředit zejména na high yield dluhopisy, jejichž atraktivitu by mělo nadále výrazně podporovat právě očekávané pokračující oživování světového hospodářství.

Srovnání výkonnosti high yield dluhopisů s indexem S&P 500 (2010-2013)

Kukačka připomíná, že high yield dluhopisy v minulém roce v průměru překonaly jak dluhopisy investičního stupně, tak "bezrizikové" americké státní dluhopisy. "Hlavní příčinou nadvýkonnosti high yield bondů byl v minulých měsících přebytek likvidity, jenž byl důsledkem uvolněné měnové politiky centrálních bank, vyšších úrokových výnosů a příznivého vývoje defaultních měr, tedy procentního podílu bankrotů, který je svou úrovní 2,6 % hluboko pod dlouhodobým průměrem 4,5 %," vysvětluje.

Tyto pozitivní faktory by podle něj měly působit i v roce 2014. "Investorům, kteří nevylučují korekci akciových trhů, lze pro několik příštích měsíců doporučit spíše dluhopisy s nízkým rizikem a high yield dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti (přibližně do 3 let), protože bondy s dlouhou dobou do splatnosti v době zvýšené rizikové averze zpravidla ztrácejí," uzavírá.

Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
před 27 minutami

Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma

Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab uvádí na trh verzi antivirového programu, kterou si budou moci uživatelé po...
Rusko Internet
Průměrná cena nových bytů v Praze v 1. pololetí vzrostla o 15 %
před hodinou

Průměrná cena nových bytů v Praze v 1. pololetí vzrostla o 15 %

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci prvního pololetí meziročně vzrostla o 15 procent na 75 791 korun...
Česká republika Nemovitosti Realitní trh
Zisk Peugeotu se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %
před hodinou

Zisk Peugeotu se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %

Francouzská automobilka Peugeot ve středu oznámila, že v prvním pololetí letošního roku zaznamenala o 4,1 % vyšší...
Francie Auta Evropské akcie
Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem
Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem
11:20

Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem

Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s dalším německým výrobcem aut Daimler. Důvodem je to, že...
BMW Daimler Německo
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil
11:01

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil

Německý automobilový koncern Daimler ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o dvě procenta na 2,51 miliardy eur....
Daimler Německo Auta
Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu
Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu
10:43

Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o polovinu na 816,9 miliardy wonů (16,3...
Jižní Korea Asijské akcie Výsledková sezóna
Britská ekonomika ve druhém kvartálu podle předběžných dat vzrostla o…
10:30

Britská ekonomika ve druhém kvartálu podle předběžných dat vzrostla o 0,3 %

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 0,3 % mezikvartálně. Analytici hodnotu...
Spojené království HDP Hospodářský růst
Ranní analytická poznámka (26. července): Výsledková sezóna v…
10:30

Ranní analytická poznámka (26. července): Výsledková sezóna v technologickém sektoru vrcholí, reakce investorů jsou zatím smíšené

FANG. Zprofanovaný akronym odvozený od jmen technologických obrů Facebook, Amazon, Netflix a Google (Alphabet), na...
Americké akcie Technologie Facebook
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek…
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek…
10:15

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly, čeká se na výsledek zasedání Fedu

Asijské akciové trhy v polovině pracovního týdne uzavřely smíšeně. Investoři sledovali růst cen ropy, výsledkovou...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Itálie: Spotřebitelská důvěra v červenci stoupla na 106,7 bodu ze 106…
10:00

Itálie: Spotřebitelská důvěra v červenci stoupla na 106,7 bodu ze 106,4 bodu v červnu

Italská spotřebitelská důvěra v červenci vzrostla na 106,7 bodu z červnových 106,4 bodu (odhad: 106,2 bodu). Stoupl i...
Itálie Spotřebitelská důvěra
Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro
Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro
09:48

Vitásková: Základní místo v energetickém mixu ČR má mít jádro

Základní místo v energetickém mixu Česka by do budoucna měla mít jaderná energetika. Instalované kapacity...
Česká republika Energetika Jaderná energetika
Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %
Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %
09:33

Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 %

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,2 procenta z...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Španělské maloobchodní tržby v červnu stouply více, než se čekalo
09:05

Španělské maloobchodní tržby v červnu stouply více, než se čekalo

Tržby španělských maloobchodníků v červnu zaznamenaly meziroční růst o 2,5 %. Po květnovém růstu o 2,8 % (revidováno...
Španělsko Maloobchod Tržby
Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti
Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti
09:00

Čína převede velké státní podniky na akciové společnosti

Čína hodlá převést všechny velké státní podniky na společnosti s ručením omezeným anebo na akciové firmy ještě do...
Čína