Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy
|

Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy

Silně býčí trend, který akciovým trhům dominoval prakticky celý rok 2013, mnohé investory přivedl k myšlence, že investovat do dluhopisů je v prostředí uvolněné měnové politiky zbytečné. Světoví i čeští dluhopisoví odborníci se však shodují, že interpretovat rostoucí ceny akcií jako signál k zatracení dluhopisů se investorům může brzy vymstít.

Státní dluhopisy Investiční portfolio Alokace investic Firemní dluhopisy

Zatímco akcie (měřeno indexem S&P 500) loni investorům zajistily více než 30% zisk, dluhopisy předvedly vůbec nejhorší výkonnost od roku 1994. To se ve Spojených státech mimo jiné projevilo i ve formě takzvané velké rotace, tedy výrazným odlivem financí z relativně bezpečného dluhopisového trhu a přechodem investorů k rizikovějším akciím. Američtí investoři loni z dluhopisových podílových fondů vybrali více než 80 miliard dolarů, do akciových fondů naopak poslali více než dvojnásobek této částky (168 miliard dolarů).

Podle místopředsedy představenstva Investiční společnosti České spořitelny Štěpána Mikoláška bylo možné podobný trend sledovat v druhé polovině roku 2013 i na domácím trhu. "V České republice jsme zastavení přílivu financí do dluhopisových fondů zaznamenali přibližně v polovině roku, přičemž v druhém pololetí již drobní investoři do svých portfolií začali přidávat výrazně větší podíl akcií. Z tohoto pohledu tedy lze hovořit o expanzi amerického trendu, byť expanzi částečně zpožděné," uvedl Mikolášek pro Investiční web.

Zajištění investičního portfolia

Analytici z americké společnosti LPL Financial nicméně upozorňují, že by investoři dluhopisy navzdory nevydařenému roku 2013 neměli zatracovat. Historické zkušenosti totiž ukazují, že lze bondy v investičním portfoliu využít jako jedinečný způsob zajištění proti neočekávaným poklesům akciových trhů.

Výkonnost akcií a dluhopisů při korekci amerických burz

Průměrná korekce akciových trhů podle LPL Financial mezi roky 2004 a 2013 dosahovala 12,3 %, zatímco dluhopisy investorům v době pádu trhů ve stejném období vydělaly přibližně 1 %. To sice na první pohled není oslnivý výkon, je ale potřeba si uvědomit, že se ve srovnání s klesajícími akciemi jedná o rozdíl přesahující třináct procentních bodů.

Na význam dluhopisů v portfoliu drobného investora upozorňuje také Lukáš Vácha ze společnosti Conseq. "Dluhopisy představují třídu aktiv, která v dlouhodobém srovnání za standardních okolností nabízí nižší výnosy než například akcie, ale jejich hodnota zároveň tolik nekolísá. Jsou tedy v přiměřeném rozsahu logickou volbou pro konzervativní investory," říká.

Současné ekonomické a investiční prostředí jim však podle Váchy příliš nepřeje. "Kvůli extrémně nízkým úrokovým sazbám nemají dluhopisy minimálně v krátkodobém horizontu výnosový potenciál, což znamená, že je potřeba jejich roli v portfoliu vnímat jako čistě stabilizační. Konzervativní investor by však na dluhopisy ani v prostředí uvolněné měnové politiky zcela rezignovat neměl," upozorňuje. V případě, že by se měly světové ekonomiky opět otřásat, což nikdy nelze zcela vyloučit, totiž podle Váchy lze bondy skutečně vnímat jako důležitý stabilizační prvek celého investičního portfolia.

Ruce pryč od bezpečných přístavů

Podle Štěpána Mikoláška je vzhledem k aktuálním nízkým úrovním výnosů ze státních dluhopisů velmi důležité, aby byla i tato část portfolia složena z různých segmentů dluhopisových trhů, ideálně prostřednictvím aktivní správy. Vyhnout se dluhopisům s delší dobou do splatnosti, aktivně řídit úrokovou citlivost a zakomponovat do portfolia korporátní dluhopisy investičního stupně, popřípadě také high yield bondy, je podle něj ideální strategie, kterou lze pro následující měsíce investorům doporučit.

"Od dluhopisového 'mainstreamu' může investor v roce 2014 očekávat v lepším případě stagnaci. V horším případě, pokud se centrální banky rozhodnou zvyšovat úrokové sazby, i pokles. To se týká i státních dluhopisů většiny takzvaně bezpečných zemí. Negativní výhled máme nejen na dluhopisy bezpečných přístavů, tedy Německa či USA, ale i na české státní dluhopisy," uvádí Vácha.

V případě Spojených států, které jsou dluhopisovým evergreenem, lze podle Váchy očekávat, že se omezování kvantitativního uvolňování promítne do snížení poptávky po státních bondech, což by mělo způsobit pokles jejich cen a růst výnosů do splatnosti. "V USA by měl pokračovat trend z roku 2013, a americké dluhopisy bych proto investorům k nákupu příliš nedoporučoval," říká.

Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů

Solidní výkonnost by podle něj naopak mohly nabídnout polské státní bondy. Tipem pro riskující fajnšmekry by mohlo být Turecko, kde lze v důsledku politické krize řadu jinak kvalitních dluhopisů nakoupit za "výprodejové" ceny.

Daniel Kukačka, portfoliomanažer ze společnosti Generali PPF Asset Management, předpokládá, že určujícím trendem letošního roku bude z pohledu dluhopisů pokračující oživování světových ekonomik v čele s USA. "Na dluhopisovém trhu bychom měli být svědky růstu dlouhodobých úrokových sazeb, tedy poklesu cen dluhopisů úměrně jejich době do splatnosti," říká.

Investoři, kteří nepatří mezi příznivce katastrofických scénářů v podobě výrazné korekce akciových trhů a kteří dluhopisy nevnímají pouze jako nástroj pasivního zajištění proti nečekanému vývoji trhů, by se proto podle něj měli soustředit zejména na high yield dluhopisy, jejichž atraktivitu by mělo nadále výrazně podporovat právě očekávané pokračující oživování světového hospodářství.

Srovnání výkonnosti high yield dluhopisů s indexem S&P 500 (2010-2013)

Kukačka připomíná, že high yield dluhopisy v minulém roce v průměru překonaly jak dluhopisy investičního stupně, tak "bezrizikové" americké státní dluhopisy. "Hlavní příčinou nadvýkonnosti high yield bondů byl v minulých měsících přebytek likvidity, jenž byl důsledkem uvolněné měnové politiky centrálních bank, vyšších úrokových výnosů a příznivého vývoje defaultních měr, tedy procentního podílu bankrotů, který je svou úrovní 2,6 % hluboko pod dlouhodobým průměrem 4,5 %," vysvětluje.

Tyto pozitivní faktory by podle něj měly působit i v roce 2014. "Investorům, kteří nevylučují korekci akciových trhů, lze pro několik příštích měsíců doporučit spíše dluhopisy s nízkým rizikem a high yield dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti (přibližně do 3 let), protože bondy s dlouhou dobou do splatnosti v době zvýšené rizikové averze zpravidla ztrácejí," uzavírá.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika