Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?
|

Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?

Čtvrtým tématem lednového Investičního fóra byly aktivní investiční strategie pro letošní rok. To hlavní z probíhající diskuze jsme samozžejmě nabídli v živé reportáži.

Investiční strategie Výhled na rok 2014

Diskutující:

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Kateřina Zychová (zakladatelka Verdi Capital)

Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)

Zychová: Rozvojové trhy zůstávají problematické. Například Turecko je a bylo problematické, takže je zde spousta zajímavých možností k shortování. Podobně je na tom Polsko, například GTC, nebo v Rakousku Telekom Austria, nebo uměle nadhodnocené firmy, jako je Tesla Motors. Důležité je načasování, například když shortujete firmu, která oznámí zpětný odkup akcií, tak vám to může zlomit vaz.

Plojhar: U amerických a německých dluhopisů je nejvyšší likvidita, centrální banky dlouho tlačí na to, aby vytvořily inflaci, ale dlouho se jim to nedaří. Tyto dlouhé dluhopisy mají ale velkou citlivost. Z hlediska čistě sázek trh rostl čtyři roky, poslední rok bez korekcí, všichni jsou velmi býčí, už dlouho jsem neslyšel názor, že by trh mohl zahučet dolů.

Piovarcsy: Příležitostí pro medvědy budou již zmíněné mladé trhy. Větší korekce o více než 50 % by ale mohla potkat i evropské tituly, například francouzský Louis Vuitton. Poptávka z mladých trhů by mohla být oslabená, což bude mít vliv na měny, které jsou navázané na komoditní sektor, například australský a kanadský dolar.

Piovarcsy: Nacházíme se v takové virtuální realitě - trhy netlačí fundamenty, ale peníze. Tato realita bude ještě nějakou dobu trvat, neskončí v prvním kvartále, proto americké akcie jsou stále ještě příležitostí.

Zychová: Konec QE bude mít vliv na dlouhé bondy, radíme proto klientům, aby se přesouvali například do high yield korporátních dluhopisů.

Plojhar: Krátkodobě se domnívám, že je česká koruna spíše pro range trading. Nemám moc rád trhy, na nichž se nic neděje - pro range tradera, který obchoduje v určitém rozmezí, může být ale česká koruna ideální. Souhlasím s analytiky, kteří tvrdí, že česká koruna je podhodnocená a znovu se rozběhne. Opce na českou korunu jsou výrazně levnější.

Piovarcsy: Co se týká měnových párů, je delší období bez výrazných změn kvůli zásahům centrálních bank. Až toto období přejde, rozběhne se podle nás americký dolar. Postavili bychom ho potom proti australskému dolaru (australský dolar short, americký long), nebo třeba novozélandský dolar, proti kterému bychom postavili britskou libru.

Zychová: Náš fond je denominovaný v eurech, což nám zjednodušuje situaci. Jediné, co hýbe výkonností, je to, zda máme partikulární názor na měny mladých trhů - tureckou liru, polský zlotý. Tam jsme víceméně byli negativní a víceméně jsme shortovali. Co se týče roku 2014, máme největší expozici na americký dolar, asi 5 %.

Piovarcsy: Vidíme příležitosti na aktivech, která byla dlouhou dobu nadhodnocována, mohou projít korekcí. Podobně jsme to loni viděli se zlatem. Vidíme možnost návratu deflačního tlaku, nejen v Evropě, například Německu, ale také v USA, až skončí podpora Fedu. Na druhé straně vidíme úpadek na straně rozvojových trhů, který by se mohl dotknout luxusního zboží, již jsem zmiňoval francouzské akcie, sledoval bych CAC 40. Očekáváme také, že se přehřejí energetické akcie. Ropa by se mohla dostat pod devadesát nebo i na 80 dolarů za barel.

Plojhar: Intervence ČNB byla i nebyla černou labutí. Když se podíváme do minulosti, černé labutě nikdy nebyly bleskem z čistého nebe. Ano, když se hroutily nemovitostní trhy po celém světě, zdálo se to náhlé, ale přitom měsíce a roky předtím se všichni divili, proč pořád rostou. S ČNB to bylo stejné. Černá labuť tedy není nepředstavitelná událost, jako když přiletí mimozemšťani, ale spíše jde o to, jak moc je na takovou situaci trh připraven. V roce 2014 se bude všechno asi točit kolem důvěry centrálním bankéřům. Černou labutí by mohlo být to, jak se politici a lidé budou dívat na centrální banky a jak se začnou ptát třeba na to, jak centrální banky hospodaří - například Fed má páku 75 ku 1, mnohem více než Lehman Brothers před krachem. Jako centrální banku ji to nemusí zajímat pouze do chvíle, kdy to začne zajímat někoho jiného.

Piovarcsy: Ano, centrální banky jsou zapákované, ale mají na rozdíl od všech ostatních jednu významnou páku - můžou tisknout peníze. Ale jinak s tím souhlasím. Od roku 2009 jsou to právě centrální banky, které manipulují trhy, dostaly je tam, kde jsou nyní.

Zychová: Očekávám, že volatilita na selektivních trzích, například Rusko a Turecko, půjde nahoru.

Piovarcsy: Je těžké obchodovat v časech vyšší volatility, protože neexistuje žádný trend a shortovat v takovém období je obtížné.

Plojhar: Čekám, že volatilita poroste, protože dlouho byla nízká a všichni čekají, že bude dole. Největší sázky se vyplatí, když se s centrální bankou bojuje, protože než banka přijde s nějakým řešením, je možné slušně vydělat.

Piovarcsy: Finanční sektor je prvním a přímým příjemcem výhod z jednání centrálních bank. Banky byly relativně stabilizované, Draghi dokázal stabilizovat evropský bankovní trh i přes tragickou situaci, v jaké se v roce 2008 a 2009 nacházel. Když padají akciové indexy, pak jsou to právě bankovní akcie, které je táhnou. Pokud tedy doje ke korekci, bude na bankovních titulech o to silnější.

Zychová: My se soustřeďujeme na akcie, můžeme nabídnout stock picking.

Plojhar: Nabízíme zajištění na měny a úroky. V minulém roce jsme řešili, jak udržet pricing pro derivátové obchody.

Piovarcsy: Doporučujeme koupi opcí na CAC 40 s aspoň šestiměsíční expirací, long na americký dolar, na straně technologií jako Twitter, Facebook a Amazon očekáváme propad, na straně druhé, například u Googlu, čekáme růst.

Plojhar: Počasí je produkt, který se dá obchodovat na derivátovém trhu. V tomto případě (výrazná zima na SV země) je na to už pozdě, protože tato situace už nastala, ale může to mít vliv na zemědělské komodity.

Piovarcsy: Já bych to rozšířil i o stavební průmysl. Každá přírodní katastrofa smete infrastrukturu, a proto má krátkodobý vliv na ekonomický růst.

Zychová: Já bych se podívala na pojišťovny a ty bych shortovala.

Piovarcsy: Facebook, Amazon nebo Twitter byly do velké míry hnány popularitou namísto fundamentů. U těch ostatních očekáváme 5-10% růst.

Zychová: My v současnosti úspěšně obchodujeme s IMMOFINANZ, kterou máme postavenou do páru proti GTC, a funguje to velmi dobře.

IMMOFINANZ vs. Globe Trade Centre

Piovarcsy: Pokud Fed upustí od nákupu dluhopisů více, bude se podle nás muset více zaměřit na trh s nemovitostmi, respektive na stavebnictví. V tomto sektoru (REIT) bude podle nás volatilita výrazně vyšší než v průměru.

Čtvrtý blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč
před 17 minutami

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR
06:43

Čínská firma HNA prý jedná o získání kontroly nad listem Forbes

Čínský konglomerát HNA Group jedná o koupi kontrolního podílu v majiteli vydavatele amerického ekonomického časopisu...
Fúze a akvizice Média Čína
04:57

American Airlines koupí podíl v aerolinkách China Southern

Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern...
Asijské akcie Čína Doprava
03:13

Premiéři V4 budou ve Varšavě jednat o inovacích a digitalizaci

Spolupráci v inovacích a digitalizaci má být věnováno úterní varšavské jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4),...
Technologie Inovace Politika
02:04

Ruská banka Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi

Největší ruská bankovní společnost Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky...
Banky Evropské banky Rusko
00:53

Uber obnovil provoz svých samořízených automobilů

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v pondělí obnovil provoz svých samořízených...
Uber Doprava Technologie
včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice