Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?
|

Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?

Čtvrtým tématem lednového Investičního fóra byly aktivní investiční strategie pro letošní rok. To hlavní z probíhající diskuze jsme samozžejmě nabídli v živé reportáži.

Investiční strategie Výhled na rok 2014

Diskutující:

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Kateřina Zychová (zakladatelka Verdi Capital)

Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)

Zychová: Rozvojové trhy zůstávají problematické. Například Turecko je a bylo problematické, takže je zde spousta zajímavých možností k shortování. Podobně je na tom Polsko, například GTC, nebo v Rakousku Telekom Austria, nebo uměle nadhodnocené firmy, jako je Tesla Motors. Důležité je načasování, například když shortujete firmu, která oznámí zpětný odkup akcií, tak vám to může zlomit vaz.

Plojhar: U amerických a německých dluhopisů je nejvyšší likvidita, centrální banky dlouho tlačí na to, aby vytvořily inflaci, ale dlouho se jim to nedaří. Tyto dlouhé dluhopisy mají ale velkou citlivost. Z hlediska čistě sázek trh rostl čtyři roky, poslední rok bez korekcí, všichni jsou velmi býčí, už dlouho jsem neslyšel názor, že by trh mohl zahučet dolů.

Piovarcsy: Příležitostí pro medvědy budou již zmíněné mladé trhy. Větší korekce o více než 50 % by ale mohla potkat i evropské tituly, například francouzský Louis Vuitton. Poptávka z mladých trhů by mohla být oslabená, což bude mít vliv na měny, které jsou navázané na komoditní sektor, například australský a kanadský dolar.

Piovarcsy: Nacházíme se v takové virtuální realitě - trhy netlačí fundamenty, ale peníze. Tato realita bude ještě nějakou dobu trvat, neskončí v prvním kvartále, proto americké akcie jsou stále ještě příležitostí.

Zychová: Konec QE bude mít vliv na dlouhé bondy, radíme proto klientům, aby se přesouvali například do high yield korporátních dluhopisů.

Plojhar: Krátkodobě se domnívám, že je česká koruna spíše pro range trading. Nemám moc rád trhy, na nichž se nic neděje - pro range tradera, který obchoduje v určitém rozmezí, může být ale česká koruna ideální. Souhlasím s analytiky, kteří tvrdí, že česká koruna je podhodnocená a znovu se rozběhne. Opce na českou korunu jsou výrazně levnější.

Piovarcsy: Co se týká měnových párů, je delší období bez výrazných změn kvůli zásahům centrálních bank. Až toto období přejde, rozběhne se podle nás americký dolar. Postavili bychom ho potom proti australskému dolaru (australský dolar short, americký long), nebo třeba novozélandský dolar, proti kterému bychom postavili britskou libru.

Zychová: Náš fond je denominovaný v eurech, což nám zjednodušuje situaci. Jediné, co hýbe výkonností, je to, zda máme partikulární názor na měny mladých trhů - tureckou liru, polský zlotý. Tam jsme víceméně byli negativní a víceméně jsme shortovali. Co se týče roku 2014, máme největší expozici na americký dolar, asi 5 %.

Piovarcsy: Vidíme příležitosti na aktivech, která byla dlouhou dobu nadhodnocována, mohou projít korekcí. Podobně jsme to loni viděli se zlatem. Vidíme možnost návratu deflačního tlaku, nejen v Evropě, například Německu, ale také v USA, až skončí podpora Fedu. Na druhé straně vidíme úpadek na straně rozvojových trhů, který by se mohl dotknout luxusního zboží, již jsem zmiňoval francouzské akcie, sledoval bych CAC 40. Očekáváme také, že se přehřejí energetické akcie. Ropa by se mohla dostat pod devadesát nebo i na 80 dolarů za barel.

Plojhar: Intervence ČNB byla i nebyla černou labutí. Když se podíváme do minulosti, černé labutě nikdy nebyly bleskem z čistého nebe. Ano, když se hroutily nemovitostní trhy po celém světě, zdálo se to náhlé, ale přitom měsíce a roky předtím se všichni divili, proč pořád rostou. S ČNB to bylo stejné. Černá labuť tedy není nepředstavitelná událost, jako když přiletí mimozemšťani, ale spíše jde o to, jak moc je na takovou situaci trh připraven. V roce 2014 se bude všechno asi točit kolem důvěry centrálním bankéřům. Černou labutí by mohlo být to, jak se politici a lidé budou dívat na centrální banky a jak se začnou ptát třeba na to, jak centrální banky hospodaří - například Fed má páku 75 ku 1, mnohem více než Lehman Brothers před krachem. Jako centrální banku ji to nemusí zajímat pouze do chvíle, kdy to začne zajímat někoho jiného.

Piovarcsy: Ano, centrální banky jsou zapákované, ale mají na rozdíl od všech ostatních jednu významnou páku - můžou tisknout peníze. Ale jinak s tím souhlasím. Od roku 2009 jsou to právě centrální banky, které manipulují trhy, dostaly je tam, kde jsou nyní.

Zychová: Očekávám, že volatilita na selektivních trzích, například Rusko a Turecko, půjde nahoru.

Piovarcsy: Je těžké obchodovat v časech vyšší volatility, protože neexistuje žádný trend a shortovat v takovém období je obtížné.

Plojhar: Čekám, že volatilita poroste, protože dlouho byla nízká a všichni čekají, že bude dole. Největší sázky se vyplatí, když se s centrální bankou bojuje, protože než banka přijde s nějakým řešením, je možné slušně vydělat.

Piovarcsy: Finanční sektor je prvním a přímým příjemcem výhod z jednání centrálních bank. Banky byly relativně stabilizované, Draghi dokázal stabilizovat evropský bankovní trh i přes tragickou situaci, v jaké se v roce 2008 a 2009 nacházel. Když padají akciové indexy, pak jsou to právě bankovní akcie, které je táhnou. Pokud tedy doje ke korekci, bude na bankovních titulech o to silnější.

Zychová: My se soustřeďujeme na akcie, můžeme nabídnout stock picking.

Plojhar: Nabízíme zajištění na měny a úroky. V minulém roce jsme řešili, jak udržet pricing pro derivátové obchody.

Piovarcsy: Doporučujeme koupi opcí na CAC 40 s aspoň šestiměsíční expirací, long na americký dolar, na straně technologií jako Twitter, Facebook a Amazon očekáváme propad, na straně druhé, například u Googlu, čekáme růst.

Plojhar: Počasí je produkt, který se dá obchodovat na derivátovém trhu. V tomto případě (výrazná zima na SV země) je na to už pozdě, protože tato situace už nastala, ale může to mít vliv na zemědělské komodity.

Piovarcsy: Já bych to rozšířil i o stavební průmysl. Každá přírodní katastrofa smete infrastrukturu, a proto má krátkodobý vliv na ekonomický růst.

Zychová: Já bych se podívala na pojišťovny a ty bych shortovala.

Piovarcsy: Facebook, Amazon nebo Twitter byly do velké míry hnány popularitou namísto fundamentů. U těch ostatních očekáváme 5-10% růst.

Zychová: My v současnosti úspěšně obchodujeme s IMMOFINANZ, kterou máme postavenou do páru proti GTC, a funguje to velmi dobře.

IMMOFINANZ vs. Globe Trade Centre

Piovarcsy: Pokud Fed upustí od nákupu dluhopisů více, bude se podle nás muset více zaměřit na trh s nemovitostmi, respektive na stavebnictví. V tomto sektoru (REIT) bude podle nás volatilita výrazně vyšší než v průměru.

Čtvrtý blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
před hodinou

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
včera v 15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
včera v 14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
včera v 14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie