Co musíte ráno vědět (2. října)
|

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak zahájily čtvrté čtvrtletí akcie v Evropě i zámoří, jak si vede zpracovatelský sektor napříč evropskými zeměmi a jak se výrobci kalhot vyrovnávají s velkými telefony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu kvůli obavám z eboly výrazně oslabily

První případ eboly v USA, pokračující geopolitické napětí a nepřesvědčivá čísla z ekonomiky způsobily prudký propad amerických akcií. Index Dow klesl o 1,40 % na 16 804,51 bodu, index S&P 500 se propadl o 1,32 % na 1 946,16 bodu a Nasdaq ztratil 1,59 % na 4 422,08 bodu. Posilovaly akcie farmaceutických firem, které vyvíjejí léky na ebolu, například Tekmira Pharmaceuticals (+18,2 %), Sarepta Therapeutics (+3,7 %) a BioCryst Pharmaceuticals (+3,83 %). Po zprávě, že texaské úřady žádné podezření na další případy nákazy nemají, ale akcie těchto firem sestoupily z počátečních maxim.

Z maxima na začátku července o plných 10 % klesl index menších firem Russell 2000, čímž potvrdil propad do korekce, a to krátce poté, co na jeho grafu došlo k takzvanému "kříži smrti", kdy 50denní klouzavý průměr klesl pod 200denní klouzavý průměr.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 nejlepších akcií současnosti

2. Evropské akcie vykročily do nového kvartálu se ztrátou kvůli neuspokojivým makrodatům

Evropské akcie ve středu ztrácely. Investoři neocenili horší finální data o indexech nákupních manažerů a na náladě jim nepřidal ani horší výhled italské ekonomiky. Italská vláda ve středu uvedla, že HDP v letošním roce klesne o 0,3 %, ačkoli ještě v dubnu odhadovala, že o 0,8 % vzroste. Zhoršila také výhled na růst HDP v roce 2015, a to na 0,6 % oproti původní predikci 1,3% růstu. Investory nepotěšila ani Francie, která potvrdila, že deficitu rozpočtu 3 % HDP dosáhne nejdříve v roce 2017 kvůli nízkému růstu a nízké inflaci. Britský FTSE 100 ztratil ve středu bezmála procento, francouzský CAC 40 1,15 % a německý DAX 0,97 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepisoval kolem 0,8 % a všechny jeho sektory se pohybovaly pod nulou. Jen mírnou ztrátu si připsaly banky a sektor zdravotní péče, téměř dvě procenta naopak odevzdal maloobchod.

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza zahájila čtvrtletí v červených číslech. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX ve středu odepsal 0,28 % na 988,64 bodu. Objem obchodů byl ve středu lehce utlumený, nedosáhl ani 500 milionů korun. Největšího objemu dosáhly akcie Komerční banky, které oslabily o 0,56 %. V těsném závěsu za ní se držela skupina ČEZ, jejíž cenné papíry rovněž oslabily, a to o 1,59 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, připsala 2,34 % na 502,90 Kč. Dařilo se i Unipetrolu, jehož akcie zpevnily o 3,25 %, naopak mediální CME odevzdala přes dvě procenta a o procento oslabila například i pojišťovna VIG. Dále také klesla cena akcií těžařské společnosti NWR, která zakončila den na 0,70 Kč.

NWR: V rámci opční nabídky bylo upsáno zhruba 75,12 % nově nabízených akcií

ČEZ by mohl propustit zhruba 6 % lidí, říká šéf firmy Daniel Beneš. Akvizice zvažuje

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se bude pozornost trhů upírat na Evropskou centrální banku, která rozhodne o dalším nastavení měnové politiky. Mimoto Eurostat zveřejní index cen výrobců v eurozóně (odhad srpen: -0,1 % meziměsíčně a -1,2 % meziročně, červenec -0,1 % meziměsíčně a -1,1 % meziročně) a Spojené státy jako každý čtvrtek odhalí týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 297 tisíc nových, předchozí: 293 tisíc nových) a přidají podnikové objednávky (odhad srpen: -9 %, červenec: +10,5 %). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září spadl na 50,3 bodu (flash: 50,5 bodu, srpen: 50,7 bodu)

Expanze zpracovatelského sektoru v eurozóně v září zpomalila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů spadl na 50,3 bodu ze srpnových 50,7 bodu, předběžná data přitom počítala s mírnějším poklesem na 50,5 bodu. Indexy pro Řecko, Německo a Rakousko se propadly pod padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze.

Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 52,6 bodu z 52,8 bodu v srpnu (odhad: 52,6 bodu)

Česká republika: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září vzrostl na 55,6 bodu z 54,3 bodu v srpnu (odhad: 53,8 bodu)

Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září vzrostl na 50,7 bodu z 49,8 bodu v srpnu (odhad: 49,5 bodu)

Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v září vyšplhal na 48,8 bodu (srpen: 46,9 bodu, flash: 48,8 bodu)

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v září propadl na 49,9 bodu (flash: 50,3 bodu, srpen: 51,4 bodu)

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září spadl na 50,3 bodu (flash: 50,5 bodu, srpen: 50,7 bodu)

Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 51,6 bodu z 52,2 bodu v srpnu (odhad: 52,7 bodu)

6. Tradeři se snaží vydělat na protestech v Hongkongu

Zatímco pátý den za sebou trvají protesty v Hongkongu za demokracii a svobodné volby, tradeři hledají způsoby, jak na politickém neklidu vydělat. "Protesty na Náměstí nebeského klidu vytvořily příležitosti pro lidi, kteří měli dost silný žaludek na to, aby hledali vhodné akcie," říká John Buckingham, investiční ředitel Al Frank Asset Management. "Investoři budou očekávat události, které by mohly nastat, a obecně řečeno budou reagovat přehnaně. Toho je možné využít."

7. Barma po půl století otevírá dveře zahraničním bankám

Barma ve středu udělila licence devíti zahraničním bankám, v zemi tak budou moci působit jako první zahraniční bankovní domy po půl století. Informovala o tom agentura Reuters. Pro barmskou vládu jde o zatím nejdůraznější krok, jak dostat do země s rychle rostoucí ekonomikou potřebný zahraniční kapitál.

8. MMF snížil na polovinu odhad růstu ruské ekonomiky v roce 2015

Mezinárodní měnový fond ve středu na polovinu snížil odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok. Hrubý domácí produkt se tak podle nové prognózy zvýší pouze o 0,5 %. MMF uvedl, že se na snížení podepsalo geopolitické napětí. Ruskou centrální banku zároveň vybídl k dalšímu zpřísnění měnové politiky, aby tak reagovala na zrychlující inflaci.

Rusko podle ministra financí do konce roku 2018 nezvýší daně

9. Německý exkancléř Schröder kritizoval protiruské sankce EU

Uvalení evropských sankcí na Rusko byla chyba a Německo by se mělo navzdory ukrajinské krizi snažit o posilování obchodních vztahů s Ruskem. Ve středu to na podnikatelském fóru v Rostocku řekl bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, jenž nyní působí jako šéf dozorčí rady ve firmě Nord Stream, která je dceřinou společností ruského Gazpromu.

10. Francouzské ministerstvo financí chce v roce 2015 snížit vládní výdaje o 21 miliard eur, deficit rozpočtu by měl dosáhnout 4,3 % HDP

Francie sníží rozpočtový schodek pod hranici tří procent hrubého domácího produkt, jak vyžadují pravidla Evropské unie, až v roce 2017. To je o dva roky později, než slibovala. Oznámila to ve středu francouzská vláda, která nutnost dalšího odkladu vysvětluje slabou domácí ekonomikou. Kabinet socialistického premiéra Manuela Vallse zároveň zveřejnil podrobnější plán úsporných opatření v objemu 21 miliard eur. Podle agentury AP jde o nejhlubší výdajové škrty v moderních dějinách země.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nové iPhony jsou již tak velké, že se kvůli nim možná budou přešívat kalhoty

Není novinkou, že mnoho lidí nosí mobilní telefony v kapse. Jak se však výrobci kalhot perou s tím, že chytré telefony jsou stále větší? Zvětšují přímo úměrně zadní kapsy. Na dotaz médií, jestli zadní kapsy pojmou nový iPhone 6 Plus, nedávno společnost Uniqlo odpověděla: "V současné době diskutujeme s týmem produktového vývoje, jak může naše oblečení nabídnout kompatibilitu z uživatelského hlediska. Kapsy u džínsů jsou součástí těchto diskuzí." Podobně jsou na tom i ostatní značky, které oslovil server Mashable.com s tím, zda budou přizpůsobovat design stále se zvětšující technice. American Eagle například tvrdí, že kapsy pánských kalhot u současné kolekce jsou dostatečně velké na to, aby pojaly i iPhone 6 Plus. O tom, zda přizpůsobí i velikost kapes u dámských kalhot, společnost stále debatuje. L.L Bean přímo testuje (převážně pánské) kalhoty před zahájením prodeje v tom, zda odpovídají požadavkům větších telefonů. Lee Jeans podle svého prohlášení vždy kombinují design s uživatelskou přijatelností tak, aby výrobky byly zároveň lichotivé i praktické, a Levi's dokonce citovala Steva Jobse: "Aniž bychom se vyjadřovali konkrétně k iPhonu 6, naše mantra, stejně jako Steva Jobse, je vždy vytvářet produkty, které činí lidské životy o něco lepšími." Takže se nebojte koupit si větší mobil, do kapsy ho určitě dáte. Jen pozor, abyste si na něj nesedli.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod