Co musíte ráno vědět (15. října)
|

Co musíte ráno vědět (15. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i Spojených státech, co čeká Venezuelu a kdo se po několika týdnech objevil na veřejnosti?

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zastavily prudký propad, index Dow ale uzavřel na červené nule

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance po třech dnech ztrát zastavily prudký pokles a slušně posilovaly. Indexy S&P 500 a Nasdaq v jednu chvíli přidávaly dokonce více než procento. Ve druhé polovině obchodování ale investoři při absenci významných kurzotvorných zpráv začali prodávat a všechny tři nejsledovanější indexy se sesunuly zpět k nule. Dow v úterý klesl o 0,04 % na 16 315,19 bodu, širší S&P 500 ale přidal 0,16 % na 1 877,70 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,32 % na 4 227,17 bodu. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, průmyslové tituly a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickým titulům a akciím z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o více než 4 % na 23,65 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o 9 bazických bodů na 2,19 %.

Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků

Co dělat během korekce trhu: Rady pro vás, ať jste kdokoli

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

2. Evropské akcie v úterý kolísaly, uzavřely mírně v plusu

Evropské akcie v úterý kolísaly kolem nuly a ke konci obchodování mazaly předchozí ztráty. Investoři zvažují výhled evropské ekonomiky a spekulují, zda politika Evropské centrální banky bude stačit na ekonomické oživení regionu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,42 % navzdory zprávě o nečekaném ochlazení inflace, francouzský CAC 40 připsal 0,23 % a německý DAX 0,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na nule s mírnou ztrátou 0,01 %. Dařilo se automobilkám a stavebnímu sektoru, ztrácely naopak ropný a realitní sektor.

Euro vs. dolar: Oslabení evropské měny potěší na obou březích Atlantiku (anketa)

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovní tituly

Index PX v úterý odepsal 1,08 % na 939,49 bodu. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 1,32 %. Polostátní energetický kolos zvažuje, že se zbaví části větrných projektů v Polsku, které vlastní přes polskou firmu Eco-Wind Construction. V ní má ČEZ podíl 75 %. "Portfolio společnosti Eco-Wind, které představují projekty o výkonu téměř 800 megawattů, projde optimalizací. Vybrané projekty budou prodány," uvádí ČEZ ve své nejnovější zprávě pro investory. Nedařilo se ani bankovním titulům - Komerční banka odevzdala 1,96 % a Erste Group Bank 1,52 %. Výraznějšího objemu dosáhla i O2 C.R., která oslabila o 3,60 %.

Přes dvě procenta ztratily akcie společnosti Fortuna poté, co firma oznámila další změny v managementu. Po generálním řediteli Radimu Haluzovi ve funkcích končí také finanční ředitel skupiny Michal Vepřek a marketingový ředitel Zdeněk Lang. Ze společnosti oba odejdou ke konci letošního roku. Výrazné personální změny ve vedení sázkového holdingu Fortuna Entertainment Group, kde kromě generálního ředitele končí finanční ředitel a marketingový ředitel, by měla skupina podrobně vysvětlit. Tak rozsáhlá personální změna podle analytiků bude mít negativní dopad na cenu akcií firmy. Rizikem je nejistota ohledně dalšího směřování společnosti. Dařilo se naopak akciím mediální společnosti CME, které zpevnily o 3,54 %, a přes procento připsaly i pojišťovna VIG a Pivovary Lobkowicz.

Zadluží Kellner O2? PPF žádá po O2 úvěr 24,8 miliardy Kč, dividenda je v ohrožení. Akcie O2 prudce klesají

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách (odhad září: meziměsíčně -0,1 %, srpen: +0,6 %), index průmyslové aktivity pro oblast New Yorku (odhad říjen: 20 bodů, září: 27,54 bodu), index výrobních cen (odhad září: meziročně +1,8 % a meziměsíčně +0,1 %, srpen: meziročně +1,8 % a meziměsíčně 0,0 %) a údaje o podnikových zásobách (odhad srpen: meziměsíčně +0,4 %, červenec: +0,4 %). Fed navíc vydá Béžovou knihu. Pokračuje výsledková sezóna, čísla zveřejní například Charles Schwab, BlackRock, Netflix, Bank of America, American Express nebo eBay. Očekávané výsledky firem najdete ZDE.

Investoři v Evropě budou sledovat projev Maria Draghiho, zajímat je bude německá inflace (odhad září: meziročně 0,8 %, srpen: 0,8 %) a míru nezaměstnanosti ve Spojeném království (odhad srpen: 6,1 %, červenec: 6,2 %). V noci na středu navíc zjistíme, jak rostou spotřebitelské ceny v Číně (odhad září: meziročně 1,7 %, srpen: 2 %), stejně jako vývoj výrobních cen (odhad září: meziročně -1,5 %, srpen: -1,2 %). Japonsko zveřejní data o průmyslové výrobě (odhad srpen: meziměsíčně -1,5 %). Na pražské burze se naposledy s nárokem na dividendu obchodují akcie společnosti Pegas Nonwovens. Vše podstatné, co se děje ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v říjnu klesla nejníže za téměř dva roky

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v říjnu opět výrazně snížila. Index očekávání klesl na -3,6 bodu ze zářijových +6,9 bodu, očekával se pokles jen na nulu. Zápornou hodnotu index zaznamenal poprvé od listopadu 2012. Hodnocení současné situace se propadlo na 3,2 bodu ze zářijových 25,4 bodu, čekal se pokles na 15 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zhoršilo, když index klesl na 4,1 bodu z 14,2 bodu.

6. IEA: Poptávka po ropě bude v roce 2014 nejslabší od roku 2009

Poptávka po ropě bude podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) v letošním roce nejslabší od roku 2009. V roce 2015 by se však měla díky globálnímu ekonomickému oživení opět začít zvedat. Ceny ropy v uplynulých měsících kvůli nadměrné nabídce a poklesu objednávek ze Spojených států, Číny a Evropy dramaticky klesly, IEA nicméně věří, že se poptávka nyní dotkla dna a měla by začít opět posilovat.

7. Venezuela se s největší pravděpodobností dostane do platební neschopnosti

Venezuela pravděpodobně bude muset vyhlásit platební neschopnost spolu s tím, jak vláda kvůli nedostatku dolarů nedokáže zabezpečit základní potřeby obyvatel. Tvrdí to ekonomové z Harvardovy univerzity Carmen Reinhartová a Kenneth Rogoff. Ekonomika Venezuely je tak špatně spravovaná, že HDP na obyvatele je dnes 2 % pod úrovní z roku 1970, tvrdí profesoři. Dekáda měnových kontrol učinila v zemi s největšími světovými ropnými rezervami z dolaru vzácné zboží, což způsobuje vážný nedostatek veškerého zboží od deodorantů po letenky.

8. Systémově důležitým bankám chybí stovky miliard kapitálu

Regulátoři požadují u velkých systémově důležitých bank masivní navýšení kapitálu v podobě odepsatelných dluhopisových instrumentů ke krytí potenciálních ztrát z případného kolapsu instituce. Suma kapitálu, který je potřeba doplnit v bankách jako JPMorgan Chase a HSBC Holdings, se možná vyšplhá až na 870 miliard USD (podle odhadů AllianceBernstein). Naproti tomu Barclays odhaduje "jen" 237 miliard USD.

9. Jsou Draghiho programy nelegální? Evropský soud to právě začíná prověřovat

Nejvyšší evropský soud zahájil právní revizi programu nákupů dluhopisů Evropské centrální banky. Konečně se tak dozvíme, zda není nekonvenční schéma záchrany eurozóny tištěním peněz v rozporu s evropskou legislativou. Soud bude rozhodovat, zda Draghiho programy kvantitativního uvolňování náhodou neporušují zákaz monetárního financování vyplývající ze smluv Evropské unie. Využívání peněz centrální banky pro půjčky vládám je podle smluv ilegální politikou, což je opakovaně zdůrazňováno v německých ekonomických kruzích. V Německu všeobecně stále sílí nebezpečný sentiment proti politice ECB.

10. Dluhopisový trh je přesvědčen o tom, že Fed svého inflačního cíle tuto dekádu nedosáhne

Dluhopisový trh je podle všeho stále více přesvědčen o tom, že Fed svého inflačního cíle v této dekádě nedosáhne. V posledních třech měsících inflační očekávání prudce klesla a výnosy dluhopisů naznačují, že spotřebitelské ceny porostou průměrně o 1,5 % meziročně do třetího kvartálu 2019. Ačkoli Fed od roku 2008 trhy zaplavil 3,5 bilionu dolarů, obchodníci na dluhopisových trzích se očividně inflace nebojí. To by mohlo ovlivnit monetární politiku Fedu a ztížit mu pokusy o zvyšování sazeb z rekordního minima v prostředí slábnoucího ekonomického růstu a dezinflace, která je nyní podle Mezinárodního měnového fondu nejvážnější hrozbou.

11. Kde bydlí nejbohatší lidé světa?

Podle průzkumu banky Credit Suisse celkový počet ultra bohatých lidí na světě (těch, jejichž čisté jmění přesahuje 50 milionů dolarů) letos dosáhl 128 200, což představuje výrazný nárůst oproti 98 700 v loňském roce. "Počet bohatých a ultra bohatých jedinců v posledních letech výrazně narostl, což ukazuje, že ze současného ekonomického prostředí těží nejvíce právě bohatí lidé," konstatují analytici z Credit Suisse. "Mezi rokem 2008 a polovinou roku 2014 průměrné bohatství na dospělého vzrostlo o 26 %, zatímco počet milionářů se za stejnou dobu zvýšil o 54 %, počet jedinců se jměním vyšším než 100 milionů dolarů dokonce vzrostl o 106 % a počet miliardářů se více než zdvojnásobil," píše se ve zprávě.

12. Inflace ve Spojeném království v září zpomalila na pětileté minimum

Inflace ve Spojeném království v září zpomalila na 1,2 % meziročně z 1,5 % v srpnu. Analytici očekávali mírnější zpomalení na 1,4 %. Meziměsíčně se ceny nezvýšily, očekával se 0,2% nárůst po +0,4 % v srpnu. Jádrová inflace také výrazně zpomalila, a to na 1,5 % meziročně z 1,9 % v srpnu, ačkoli se očekávalo zpomalení jen na 1,8 %. Index cen výrobců se v září meziročně snížil o 7,4 %, očekával se 6,7% pokles.

Bonus

Kim Čong-un se objevil po 40 dnech na veřejnosti s holí

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se po 40 dnech v ústraní podle všeho objevil na veřejnosti. Na snímcích, které zveřejnila severokorejská média, je zachycen Kim s vycházkovou holí během inspekce bytového komplexu. Jednatřicetiletý Kim Čong-un se naposledy objevil na veřejnosti 3. září a spekuluje se, že podstoupil operaci kotníků. Zprávy z médií KLDR nicméně nezmiňují termín Kimovy inspekce a časový údaj není možné ověřit.

Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci
18:18

Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci

Bývalý řecký ministr dopravy Tasos Mantelis byl v pátek odsouzen za praní špinavých peněz. Justice jej shledala...
Řecko Politika Doprava
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
18:00

Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden odepsaly zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
17:43

Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny

Krymský poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014, v pátek zůstal více než hodinu bez elektřiny. Poruchu...
Rusko Ukrajina Energetika
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
17:28

EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice

Evropská unie poskytne Libyi podporu za 46 milionů eur na posílení schopností země chránit si hranice. V pátek to...
Libye Evropská unie Afrika
Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu
17:05

Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu

Starostka Říma Virginia Raggiová v pátek vyzvala italskou vládu, aby zabránila zavedení přídělového systému na vodu v...
Itálie Voda
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 0,65 % na 1 008,33 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno
V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno
16:20

V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno

Požár v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku, kde dopoledne začala hořela vnitřní vestavba rekonstruovaného absorbéru,...
Energetika ČEZ Akcie ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle finálních dat klesl na 93,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,4 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %

Index Dow Jones Industrial Average po otevření vytvořil nové historické maximum 21 798,77 bodu, následně však klesl...
Americké akcie
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc
15:33

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc

Český pojistný trh v prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 62,9 miliardy Kč, což je o 3,6...
Česká republika Pojišťovny Pojištění
Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014
Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014
15:18

Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014

Španělská ekonomika vykázala za druhé čtvrtletí růst o 0,9 procenta, a dostala se tak na předkrizovou úroveň. Motorem...
Španělsko HDP Hospodářský růst
Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur
Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur
14:43

Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur

Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly 8 miliard eur, tržby automobilky v tomto období stouply o pětinu,...
Volkswagen Auta Česká republika
Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen
Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen
14:40

Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen

Americký ropný koncern Chevron je zpět v zisku, ve druhém čtvrtletí vydělal 1,45 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve...
Chevron Americké akcie Výsledková sezóna
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
14:30

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,6 %

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 2,6 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí, a...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
14:15

Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano

Americká společnost Apple ukončí prodej svých přehrávačů hudby iPod Shuffle a iPod Nano. Jsou to poslední dva...
Apple Americké akcie Technologie
ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk
ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk
14:10

ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk

Americký ropný koncern ExxonMobil ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobil čistý zisk, vydělal 3,35 miliardy dolarů ve...
ExxonMobil Americké akcie Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (28. července)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta
13:48

Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta

Zisk největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber ve druhém čtvrtletí klesl o 27,2 procenta....
Americké akcie Výsledková sezóna