Co musíte ráno vědět (3. října)
|

Co musíte ráno vědět (3. října)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na evropských a amerických trzích, s čím před investory po zasedání Evropské centrální banky předstoupil její šéf Mario Draghi a jak vypadá japonská vynalézavost? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely poblíž nuly

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování bez větších změn, během první poloviny dne ale oslabovaly a zlevňování se zastavilo až po zhruba procentním poklesu hlavních indexů. Ve druhé polovině dne ale akcie zabraly, ztráty smazaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů dokázaly uzavřít nad nulou. Investoři vyčkávají, jaká bude klíčová páteční statistika z amerického trhu práce. Dow oslabil o 0,02 % na 16 801,05 bodu, širší S&P 500 uzavřel se ziskem jediné setiny bodu na 1 946,17 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,18 % na 4 430,19 bodu. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru telekomunikací a cenné papíry z odvětví zdravotnictví. Mírně naopak posílily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží nebo technologické tituly. Index volaitlity VIX klesl o 3,29 % na 16,16 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stouply o 5 bazických bodů na 2,43 %.

Nejbezpečnější dividendové akcie na trhu

3 černé labutě podle Nouriela Roubiniho

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výsledek zasedání ECB výrazně zlevnily

Evropským akciím se ve čtvrtek nedařilo. Dopoledne investoři vyčkávali, jaký bude výsledek zasedání Evropské centrální banky, a akcie stagnovaly. Odpoledne ale zamířily prudce dolů. Šéf ECB Mario Draghi během své tiskové konference po konci zasedání banky představil dílčí podrobnosti programu odkupu cenných papírů v eurozóně, jímž chce rozhýbat ekonomiku, neuvedl však, jak objemné nákupy aktiv budou, což bylo pro trhy zklamáním. Britský FTSE 100 klesl o 1,69 %, německý DAX oslabil o 1,99 %, a francouzský CAC 40 odepsal dokonce 2,81 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 2,77 % na 3 106,42 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru ropy a zemního plynu, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru služeb.

Recept na problémy Itálie? Pryč s eurem!

Tři roky, ale jako by to bylo dnes: Pobaltská lekce evropského realismu aneb Jak je důležité míti unii

3. Pražská burza se ve čtvrtek pohybovala v červených číslech. Dolů ji tlačily akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,52 % na 973,65 bodu. Více než třetinu zobchodovaného objemu zastupovala ve čtvrtek Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 1,94 %. V závěsu za ní se držela skupina ČEZ, která ztratila 2,53 %. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, odepsal 2,62 %. Zbývající emise na burze se rovněž převážně pohybovaly pod nulou - Unipetrol odevzdal přes tři procenta, Tatry Mountain Resorts 2,5 % a přes procento oslabily i akcie mediální CME a Pivovarů Lobkowicz. Nad nulou se držela jen pojišťovna VIG s 0,5% ziskem a cena akcií těžařské NWR opět vyskočila na 0,75 Kč.

Komerční banka přemýšlí o vyšší dividendě

Anketa: Silné a slabé stánky české ekonomiky

4. Očekávané události

Čínská burza v Šanghaji zůstane v pátek kvůli státnímu svátku uzavřená. Z největší asijské ekonomiky přesto na trhy dorazí důležitý údaj, a sice index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (srpen: 54,4 bodu). V Japonsku a Evropě se konec týdne ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb (odhad září: eurozóna: 52,8 bodu, Německo: 55,4 bodu, Francie: 49,4 bodu, Spojené království 59,2 bodu, Itálie: 49,6 bodu, Španělsko: 57,1 bodu; srpen: eurozóna: 53,1 bodu, Německo: 54,9 bodu, Francie: 50,3 bodu, Spojené království: 60,5 bodu, Itálie: 49,8 bodu, Španělsko: 58,1 bodu). Eurozóna zveřejní i kompozitní index nákupních manažerů (odhad září: 52,3 bodu, srpen: 52,5 bodu) a údaje o maloobchodních tržbách (odhad srpen: +0,1 % meziměsíčně a -0,7 % meziročně, červenec -0,4 % meziměsíčně a +0,8 % meziročně). Ve Spojených státech se po měsíci bude opět vše točit kolem trhu práce. Zveřejněna bude aktuální celková míra nezaměstnanosti (odhad září: +6,1 %, srpen +6,1 %) a údaje o tvorbě nových pracovních míst (odhad září: +210 tisíc, červenec: +142 tisíc). Pozornost ale budou investoři věnovat také výsledku obchodní bilance USA (odhad srpen: -40,7 miliardy USD, červenec: -40,5 miliardy USD), indexu nákupních manažerů ve službách od společnosti Markit (FLASH září: 58,5 bodu, srpen: 59,5 bodu) a indexu nákupních manažerů v nevýrobním sektoru od institutu ISM (odhad září: 58,5 bodu, srpen: 59,6 bodu). Burzy zůstanou vedle Číny zavřené také v Německu, Turecku, Indii nebo Izraeli. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka začne nakupovat evropské dluhopisy v polovině října, program potrvá minimálně dva roky

ECB na říjnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Centrální banka představila některé detaily programu odkupu cenných papírů v eurozóně, jímž chce rozhýbat ekonomiku. Bude kupovat i řecké a kyperské dluhopisy a další aktiva. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

6. Banka Virgin Money chce v IPO získat 150 milionů liber

Britská banka Virgin Money, kterou financuje a částečně vlastní podnikatel Richard Branson, plánuje vydělat při vstupu na burzu 150 milionů liber. Bransonova Virgin Group spolu s WL Ross dohromady vlastní přes 90 % banky. Virgin Money ve čtvrtek oznámila, že tito dva největší akcionáři i další držitelé akcií a zaměstnanci při vstupu na burzu nabídnou část svých akcií tak, aby byl k prodeji alespoň 25% podíl.

7. Berkshire Hathaway koupí společnost Van Tuyl Group, podrobnosti obchodu neuvedla

Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta vstupuje na pole prodeje automobilů. Firma ve čtvrtek oznámila, že koupí soukromě vlastněného automobilového prodejce Van Tuyl Group a zakládá s ním novou automobilovou divizi. Cenu transakce ale společnost Berkshire Hathaway nezveřejnila. Van Tuyl Group se označuje za největšího soukromě vlastněného prodejce automobilů v USA. Podle agentury AP má 78 nezávisle fungujících dealerů a více než sto franšíz v deseti státech unie. Po převzetí se přejmenuje na Berkshire Hathaway Automotive a sídlit bude v Dallasu.

8. Šéfka MMF: Světový růst je nedostatečný, vlády musejí přidat

Proces zotavování globální ekonomiky je nedostatečný a hrozí, že svět ustrne v nynějším slabém tempu delší dobu. Řekla to ve čtvrtek výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Před pololetním zasedáním MMF a Světové banky šéfka fondu vyzvala vlády, jejichž zástupci se příští týden sejdou ve Washingtonu, aby pro posílení svých ekonomik dělaly více.

9. SB: Ukrajinská ekonomika klesne letos i v příštím roce

Ukrajinská ekonomika letos pravděpodobně klesne o osm procent. Předpověděla to ve čtvrtek Světová banka. Další pokles ekonomiky může nastat i v příštím roce, kdy SB dosud počítala s růstem. Nejnovější horší odhad instituce spojuje s důsledky bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na průmyslovém východě země. Konflikt ve čtvrtek podle ukrajinských sil navzdory příměří pokračoval bojem o letiště v Doněcku.

10. Putin: Ruská ekonomika bude dále otevřená, sankce zemi posílí

Ruská ekonomika bude dále otevřená, Moskva nehodlá omezit přeshraniční oběh peněz ani kapitálu. Na investičním fóru v Moskvě nazvaném Rusko volá! to ve čtvrtek prohlásil prezident Vladimir Putin. Rusko podle něj zachovává věrnost zásadám Světové obchodní organizace (WTO), na rozdíl od některých "otců zakladatelů". "Nemáme žádné plány zavést omezení cizích měn ani pohybu kapitálu," řekl mimo jiné ruský prezident na konferenci, která má povzbudit příliv zahraničních investic v období "sankční války" mezi Ruskem a západními zeměmi.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V Japonsku přišli s křeslem zmírňujícím pocity osamělosti

Řeklo by se, že na tak obyčejné věci, jakou je křeslo z ohýbaného dřeva, už není co vylepšovat. V Japonsku se ale společnost UniCare zamyslela a přišla s originálním nápadem. Opěradlo křesla nahradila napodobeninou horní poloviny lidského těla. Voilà, přivítejte křeslo, ve kterém si již nikdy nebudete připadat osaměle.

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby