Co musíte ráno vědět (3. října)
|

Co musíte ráno vědět (3. října)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na evropských a amerických trzích, s čím před investory po zasedání Evropské centrální banky předstoupil její šéf Mario Draghi a jak vypadá japonská vynalézavost? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely poblíž nuly

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování bez větších změn, během první poloviny dne ale oslabovaly a zlevňování se zastavilo až po zhruba procentním poklesu hlavních indexů. Ve druhé polovině dne ale akcie zabraly, ztráty smazaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů dokázaly uzavřít nad nulou. Investoři vyčkávají, jaká bude klíčová páteční statistika z amerického trhu práce. Dow oslabil o 0,02 % na 16 801,05 bodu, širší S&P 500 uzavřel se ziskem jediné setiny bodu na 1 946,17 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,18 % na 4 430,19 bodu. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru telekomunikací a cenné papíry z odvětví zdravotnictví. Mírně naopak posílily akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží nebo technologické tituly. Index volaitlity VIX klesl o 3,29 % na 16,16 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stouply o 5 bazických bodů na 2,43 %.

Nejbezpečnější dividendové akcie na trhu

3 černé labutě podle Nouriela Roubiniho

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výsledek zasedání ECB výrazně zlevnily

Evropským akciím se ve čtvrtek nedařilo. Dopoledne investoři vyčkávali, jaký bude výsledek zasedání Evropské centrální banky, a akcie stagnovaly. Odpoledne ale zamířily prudce dolů. Šéf ECB Mario Draghi během své tiskové konference po konci zasedání banky představil dílčí podrobnosti programu odkupu cenných papírů v eurozóně, jímž chce rozhýbat ekonomiku, neuvedl však, jak objemné nákupy aktiv budou, což bylo pro trhy zklamáním. Britský FTSE 100 klesl o 1,69 %, německý DAX oslabil o 1,99 %, a francouzský CAC 40 odepsal dokonce 2,81 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 2,77 % na 3 106,42 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru ropy a zemního plynu, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru služeb.

Recept na problémy Itálie? Pryč s eurem!

Tři roky, ale jako by to bylo dnes: Pobaltská lekce evropského realismu aneb Jak je důležité míti unii

3. Pražská burza se ve čtvrtek pohybovala v červených číslech. Dolů ji tlačily akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,52 % na 973,65 bodu. Více než třetinu zobchodovaného objemu zastupovala ve čtvrtek Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 1,94 %. V závěsu za ní se držela skupina ČEZ, která ztratila 2,53 %. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, odepsal 2,62 %. Zbývající emise na burze se rovněž převážně pohybovaly pod nulou - Unipetrol odevzdal přes tři procenta, Tatry Mountain Resorts 2,5 % a přes procento oslabily i akcie mediální CME a Pivovarů Lobkowicz. Nad nulou se držela jen pojišťovna VIG s 0,5% ziskem a cena akcií těžařské NWR opět vyskočila na 0,75 Kč.

Komerční banka přemýšlí o vyšší dividendě

Anketa: Silné a slabé stánky české ekonomiky

4. Očekávané události

Čínská burza v Šanghaji zůstane v pátek kvůli státnímu svátku uzavřená. Z největší asijské ekonomiky přesto na trhy dorazí důležitý údaj, a sice index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (srpen: 54,4 bodu). V Japonsku a Evropě se konec týdne ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb (odhad září: eurozóna: 52,8 bodu, Německo: 55,4 bodu, Francie: 49,4 bodu, Spojené království 59,2 bodu, Itálie: 49,6 bodu, Španělsko: 57,1 bodu; srpen: eurozóna: 53,1 bodu, Německo: 54,9 bodu, Francie: 50,3 bodu, Spojené království: 60,5 bodu, Itálie: 49,8 bodu, Španělsko: 58,1 bodu). Eurozóna zveřejní i kompozitní index nákupních manažerů (odhad září: 52,3 bodu, srpen: 52,5 bodu) a údaje o maloobchodních tržbách (odhad srpen: +0,1 % meziměsíčně a -0,7 % meziročně, červenec -0,4 % meziměsíčně a +0,8 % meziročně). Ve Spojených státech se po měsíci bude opět vše točit kolem trhu práce. Zveřejněna bude aktuální celková míra nezaměstnanosti (odhad září: +6,1 %, srpen +6,1 %) a údaje o tvorbě nových pracovních míst (odhad září: +210 tisíc, červenec: +142 tisíc). Pozornost ale budou investoři věnovat také výsledku obchodní bilance USA (odhad srpen: -40,7 miliardy USD, červenec: -40,5 miliardy USD), indexu nákupních manažerů ve službách od společnosti Markit (FLASH září: 58,5 bodu, srpen: 59,5 bodu) a indexu nákupních manažerů v nevýrobním sektoru od institutu ISM (odhad září: 58,5 bodu, srpen: 59,6 bodu). Burzy zůstanou vedle Číny zavřené také v Německu, Turecku, Indii nebo Izraeli. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka začne nakupovat evropské dluhopisy v polovině října, program potrvá minimálně dva roky

ECB na říjnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Centrální banka představila některé detaily programu odkupu cenných papírů v eurozóně, jímž chce rozhýbat ekonomiku. Bude kupovat i řecké a kyperské dluhopisy a další aktiva. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

6. Banka Virgin Money chce v IPO získat 150 milionů liber

Britská banka Virgin Money, kterou financuje a částečně vlastní podnikatel Richard Branson, plánuje vydělat při vstupu na burzu 150 milionů liber. Bransonova Virgin Group spolu s WL Ross dohromady vlastní přes 90 % banky. Virgin Money ve čtvrtek oznámila, že tito dva největší akcionáři i další držitelé akcií a zaměstnanci při vstupu na burzu nabídnou část svých akcií tak, aby byl k prodeji alespoň 25% podíl.

7. Berkshire Hathaway koupí společnost Van Tuyl Group, podrobnosti obchodu neuvedla

Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta vstupuje na pole prodeje automobilů. Firma ve čtvrtek oznámila, že koupí soukromě vlastněného automobilového prodejce Van Tuyl Group a zakládá s ním novou automobilovou divizi. Cenu transakce ale společnost Berkshire Hathaway nezveřejnila. Van Tuyl Group se označuje za největšího soukromě vlastněného prodejce automobilů v USA. Podle agentury AP má 78 nezávisle fungujících dealerů a více než sto franšíz v deseti státech unie. Po převzetí se přejmenuje na Berkshire Hathaway Automotive a sídlit bude v Dallasu.

8. Šéfka MMF: Světový růst je nedostatečný, vlády musejí přidat

Proces zotavování globální ekonomiky je nedostatečný a hrozí, že svět ustrne v nynějším slabém tempu delší dobu. Řekla to ve čtvrtek výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Před pololetním zasedáním MMF a Světové banky šéfka fondu vyzvala vlády, jejichž zástupci se příští týden sejdou ve Washingtonu, aby pro posílení svých ekonomik dělaly více.

9. SB: Ukrajinská ekonomika klesne letos i v příštím roce

Ukrajinská ekonomika letos pravděpodobně klesne o osm procent. Předpověděla to ve čtvrtek Světová banka. Další pokles ekonomiky může nastat i v příštím roce, kdy SB dosud počítala s růstem. Nejnovější horší odhad instituce spojuje s důsledky bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na průmyslovém východě země. Konflikt ve čtvrtek podle ukrajinských sil navzdory příměří pokračoval bojem o letiště v Doněcku.

10. Putin: Ruská ekonomika bude dále otevřená, sankce zemi posílí

Ruská ekonomika bude dále otevřená, Moskva nehodlá omezit přeshraniční oběh peněz ani kapitálu. Na investičním fóru v Moskvě nazvaném Rusko volá! to ve čtvrtek prohlásil prezident Vladimir Putin. Rusko podle něj zachovává věrnost zásadám Světové obchodní organizace (WTO), na rozdíl od některých "otců zakladatelů". "Nemáme žádné plány zavést omezení cizích měn ani pohybu kapitálu," řekl mimo jiné ruský prezident na konferenci, která má povzbudit příliv zahraničních investic v období "sankční války" mezi Ruskem a západními zeměmi.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V Japonsku přišli s křeslem zmírňujícím pocity osamělosti

Řeklo by se, že na tak obyčejné věci, jakou je křeslo z ohýbaného dřeva, už není co vylepšovat. V Japonsku se ale společnost UniCare zamyslela a přišla s originálním nápadem. Opěradlo křesla nahradila napodobeninou horní poloviny lidského těla. Voilà, přivítejte křeslo, ve kterém si již nikdy nebudete připadat osaměle.

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
včera v 17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
včera v 17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
včera v 16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
včera v 16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
včera v 15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
včera v 15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
včera v 15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
včera v 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
včera v 14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
včera v 14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně