Co musíte ráno vědět (22. října)
|

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, jak se vyvíjí evropský vládní dluh a jak už nikdy nezmoknout? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zavzpomínaly na staré časy a prudce zdražily

Americké akciové trhy v úterý pokračovaly v silném vzestupu a jejich širší index S&P 500 vzrostl čtvrtým dnem v řadě. Wall Street podpořily zejména příznivé výsledky technologických společností Apple a Texas Instruments, které vytáhly vzhůru především trh Nasdaq. Dow posílil o 1,31 % na 16 614,81 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,96 % na 1 941,28 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 2,40 % na 4 419,48 bodu. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvyšší zisky si připsaly průmyslové tituly, akcie ze sektoru zdravotnictví a cenné papíry z energetického odvětví. Index volatility VIX spadl o více než 13 % na 16,08 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o 3 bazické body na 2,22 %.

Vydrží oživení na trhu? Názory z obou táborů

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně i centrální bance

Evropské akcie v úterý posilovaly poté, co Actelion a Swedbank zveřejnily lepší než očekávané výsledky a ECB nakoupila italské zajištěné dluhopisy. Britský FTSE 100 připsal 1,68 %, francouzský CAC 40 2,25 % a německý DAX 1,94 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidal 2 %, všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou a posílily nejméně o procento. Nejlépe si vedl ropný sektor a akcie bank a mediálních firem, které připsaly kolem 3 %.

Itálie na prodej: Číňané nakupují ve slevě

3. Pražská burza v úterý připsala více než procento. Nahoru ji táhly ČEZ i bankovní tituly

Index PX v úterý připsal 1,42 % na 939,12 bodu. Všechny emise na burze převážně posilovaly, kromě znojemského Pegasu Nonwovens, který odepsal 0,80 %. Největšího objemu dosáhly cenné papíry skupiny ČEZ, jež připsaly 0,92 %. Výrazně se ale dařilo i bankovním titulům, Komerční banka posílila o půl procenta poté, co na ni analytici Patria Finance vydali lepší doporučení "akumulovat" z původního "držet" a zvýšili cílovou cenu na 5 tisíc z původně očekávaných 4 700 Kč, a Erste Group Bank zaznamenala dokonce největší procentuální zisk na celé burze (+3,49 %). Přes procento připsaly cenné papíry pojišťovny VIG, telekomunikační společnosti O2 Czech Republic i likérky Stock.

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní index spotřebitelských cen (odhad září: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +1,6 %, srpen: -0,2 % a +1,7 %). Jinak bude středa na makrodata spíše slabá. V Evropě z významnějších zpráv čekáme jen zápis z jednání britské centrální banky. Trhy také napjatě sledují výsledkovou sezónu. Ve středu čísla odhalí Abbott Laboratories, Boeing, Dow Chemical, General Dynamics, US Bancorp, AT&T, Whirlpool, Yelp nebo například evropská GlaxoSmithKline. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Ani na asijské trhy v noci na středu nedoputuje mnoho makrodat. Jen Japonsko odhalí obchodní bilanci (odhad září: -773 miliard JPY, srpen: 948,5 miliardy JPY, očištěná: 924,2 miliardy JPY), vývoz (odhad září: meziročně +6,5, srpen: +1,3) a dovoz (odhad září: meziročně +2,7, srpen: -1,5, revize: -1,4). Investoři na pražské burze pak budou sledovat výsledky Unipetrolu. "Očekáváme, že by společnost měla představit sadu solidních čísel díky zlepšení marží v obou hlavních segmentech. Provozní zisk EBITA očekáváme 1,5 miliardy Kč (+100 % meziročně). Pokud se naše projekce potvrdí, mohlo by dojít k pozitivní reakci na trhu," míní Milan Vaníček z J&T Banky. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Politická nejistota v Řecku prý tlumí zahraniční investice

Politická nejistota v Řecku zpomaluje tok zahraničních investic, což ohrožuje zotavování tamní ekonomiky. Uvedlo to v úterý místní vlivné analytické středisko IOBE. Řecko v únoru čeká volba prezidenta, která by mohla vyústit v předčasné volby. Současná vládní koalice totiž zatím nemá potřebnou podporu poslanců, aby protlačila svého favorita. Řecký parlament musí být podle tamních zákonů rozpuštěn, pokud se mu nepodaří prezidenta zvolit.

6. Ukrajina požádala o novou půjčku ve výši dvou miliard eur

Ukrajina požádala o novou půjčku ve výši dvou miliard eur. Oznámila to v úterý Evropská komise s tím, že žádost o dodatečné finance zváží unijní úřady společně s Mezinárodním měnovým fondem. "Komise je pevně rozhodnuta podporovat Ukrajinu ve shodě s dřívějšími závazky," citovala agentura Reuters mluvčího komise Simona O'Connora.

7. Reuters: ECB zvažuje nákup podnikových dluhopisů

Evropská centrální banka zvažuje, že zahájí nákupy podnikových dluhopisů na sekundárním trhu. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Banka by tak rozšířila program nákupů cenných papírů v soukromém sektoru, který je součástí její snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení hrozby deflace v eurozóně. ECB ale žádné rozhodnutí v tomto směru neučinila, řekl její mluvčí. Je ale zajímavé, že je o podobném kroku mezi bankéři vůbec řeč. Případný dopad takového kroku by totiž mohl být významný. ECB by si výrazně rozšířila spektrum aktiv, která by mohla nakupovat. Firemních dluhopisů je v oběhu za zhruba 1,4 bilionu EUR, zajištěných dluhopisů a balíčků úvěrů (ABS), o jejichž nákupech ECB již rozhodla, je v oběhu téměř za 2,2 bilionu EUR. Šlo by tedy o navýšení potenciálního objemu programu odkupu o více než 60 %.

8. Vládní dluh v eurozóně v roce 2013 vzrostl na 90,9 % HDP z 89 % HDP v roce 2012

Vládní dluh zemí platících eurem podle revidovaných údajů statistického úřadu Eurostat vzrostl v loňském roce na 90,9 % HDP z 89 % HDP v předešlém roce. Deficit rozpočtu se naopak snížil na 2,9 % HDP z 3,6 % HDP. Eurostat v úterý poprvé zveřejnil výpočty podle nové metodiky, kvůli čemuž došlo i k revizím předchozích dat.

9. Evropská komise vyměří třem bankám pokuty kvůli manipulacím se sazbami

Evropská komise vyměří americké bance JPMorgan a švýcarským ústavům UBS a Credit Suisse pokuty v celkové výši přesahující 115 milionů dolarů za manipulace s klíčovou Londýnskou mezibankovní nabízenou úrokovou sazbou (LIBOR). Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj obeznámený se situací.

10. Šéf britské centrální banky čelí kontrole kvůli platebnímu systému

Mark Carney, šéf britské centrální banky, čelí kontrole spravování platebního systému poté, co došlo k jeho výpadku, největšímu za nejméně sedm let, který měl za následek opoždění převodů plateb. Carney v pondělí ohlásil, že dojde k "hloubkové a nezávislé" revizi poté, co centrální banka musela vypnout systém spravující kolem 575 miliard liber denních plateb. Devítihodinový výpadek ovlivnil převody plateb a některé odložil až do pozdního večera. Banka prodloužila kvůli výpadku provozní hodiny systému až do noci a všech 142 759 transakcí bylo nakonec úspěšně zpracováno.

Bonus

Deštníková revoluce

Na Kickstarteru se objevil nový projekt několika čínských šikulů, kteří s vtipem inovovali podobu klasického deštníku. Ochrana proti dešti v jejich podání vypadá jako fantasmagorická hůlka, která využívá proudu vzduchu, jenž je tak rychlý a silný, že zabrání kapkám vody, aby dopadly na vaši hlavu. K zahájení výroby "neviditelného" deštníku by prý mělo stačit pouhých 10 tisíc dolarů, přičemž skupina od 740 dárců již nyní získala téměř desetinásobek.

včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)