Co musíte ráno vědět (22. října)
|

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, jak se vyvíjí evropský vládní dluh a jak už nikdy nezmoknout? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zavzpomínaly na staré časy a prudce zdražily

Americké akciové trhy v úterý pokračovaly v silném vzestupu a jejich širší index S&P 500 vzrostl čtvrtým dnem v řadě. Wall Street podpořily zejména příznivé výsledky technologických společností Apple a Texas Instruments, které vytáhly vzhůru především trh Nasdaq. Dow posílil o 1,31 % na 16 614,81 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,96 % na 1 941,28 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 2,40 % na 4 419,48 bodu. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvyšší zisky si připsaly průmyslové tituly, akcie ze sektoru zdravotnictví a cenné papíry z energetického odvětví. Index volatility VIX spadl o více než 13 % na 16,08 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o 3 bazické body na 2,22 %.

Vydrží oživení na trhu? Názory z obou táborů

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně i centrální bance

Evropské akcie v úterý posilovaly poté, co Actelion a Swedbank zveřejnily lepší než očekávané výsledky a ECB nakoupila italské zajištěné dluhopisy. Britský FTSE 100 připsal 1,68 %, francouzský CAC 40 2,25 % a německý DAX 1,94 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidal 2 %, všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou a posílily nejméně o procento. Nejlépe si vedl ropný sektor a akcie bank a mediálních firem, které připsaly kolem 3 %.

Itálie na prodej: Číňané nakupují ve slevě

3. Pražská burza v úterý připsala více než procento. Nahoru ji táhly ČEZ i bankovní tituly

Index PX v úterý připsal 1,42 % na 939,12 bodu. Všechny emise na burze převážně posilovaly, kromě znojemského Pegasu Nonwovens, který odepsal 0,80 %. Největšího objemu dosáhly cenné papíry skupiny ČEZ, jež připsaly 0,92 %. Výrazně se ale dařilo i bankovním titulům, Komerční banka posílila o půl procenta poté, co na ni analytici Patria Finance vydali lepší doporučení "akumulovat" z původního "držet" a zvýšili cílovou cenu na 5 tisíc z původně očekávaných 4 700 Kč, a Erste Group Bank zaznamenala dokonce největší procentuální zisk na celé burze (+3,49 %). Přes procento připsaly cenné papíry pojišťovny VIG, telekomunikační společnosti O2 Czech Republic i likérky Stock.

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní index spotřebitelských cen (odhad září: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +1,6 %, srpen: -0,2 % a +1,7 %). Jinak bude středa na makrodata spíše slabá. V Evropě z významnějších zpráv čekáme jen zápis z jednání britské centrální banky. Trhy také napjatě sledují výsledkovou sezónu. Ve středu čísla odhalí Abbott Laboratories, Boeing, Dow Chemical, General Dynamics, US Bancorp, AT&T, Whirlpool, Yelp nebo například evropská GlaxoSmithKline. Očekávané výsledky firem najdete ZDE. Ani na asijské trhy v noci na středu nedoputuje mnoho makrodat. Jen Japonsko odhalí obchodní bilanci (odhad září: -773 miliard JPY, srpen: 948,5 miliardy JPY, očištěná: 924,2 miliardy JPY), vývoz (odhad září: meziročně +6,5, srpen: +1,3) a dovoz (odhad září: meziročně +2,7, srpen: -1,5, revize: -1,4). Investoři na pražské burze pak budou sledovat výsledky Unipetrolu. "Očekáváme, že by společnost měla představit sadu solidních čísel díky zlepšení marží v obou hlavních segmentech. Provozní zisk EBITA očekáváme 1,5 miliardy Kč (+100 % meziročně). Pokud se naše projekce potvrdí, mohlo by dojít k pozitivní reakci na trhu," míní Milan Vaníček z J&T Banky. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Politická nejistota v Řecku prý tlumí zahraniční investice

Politická nejistota v Řecku zpomaluje tok zahraničních investic, což ohrožuje zotavování tamní ekonomiky. Uvedlo to v úterý místní vlivné analytické středisko IOBE. Řecko v únoru čeká volba prezidenta, která by mohla vyústit v předčasné volby. Současná vládní koalice totiž zatím nemá potřebnou podporu poslanců, aby protlačila svého favorita. Řecký parlament musí být podle tamních zákonů rozpuštěn, pokud se mu nepodaří prezidenta zvolit.

6. Ukrajina požádala o novou půjčku ve výši dvou miliard eur

Ukrajina požádala o novou půjčku ve výši dvou miliard eur. Oznámila to v úterý Evropská komise s tím, že žádost o dodatečné finance zváží unijní úřady společně s Mezinárodním měnovým fondem. "Komise je pevně rozhodnuta podporovat Ukrajinu ve shodě s dřívějšími závazky," citovala agentura Reuters mluvčího komise Simona O'Connora.

7. Reuters: ECB zvažuje nákup podnikových dluhopisů

Evropská centrální banka zvažuje, že zahájí nákupy podnikových dluhopisů na sekundárním trhu. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Banka by tak rozšířila program nákupů cenných papírů v soukromém sektoru, který je součástí její snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení hrozby deflace v eurozóně. ECB ale žádné rozhodnutí v tomto směru neučinila, řekl její mluvčí. Je ale zajímavé, že je o podobném kroku mezi bankéři vůbec řeč. Případný dopad takového kroku by totiž mohl být významný. ECB by si výrazně rozšířila spektrum aktiv, která by mohla nakupovat. Firemních dluhopisů je v oběhu za zhruba 1,4 bilionu EUR, zajištěných dluhopisů a balíčků úvěrů (ABS), o jejichž nákupech ECB již rozhodla, je v oběhu téměř za 2,2 bilionu EUR. Šlo by tedy o navýšení potenciálního objemu programu odkupu o více než 60 %.

8. Vládní dluh v eurozóně v roce 2013 vzrostl na 90,9 % HDP z 89 % HDP v roce 2012

Vládní dluh zemí platících eurem podle revidovaných údajů statistického úřadu Eurostat vzrostl v loňském roce na 90,9 % HDP z 89 % HDP v předešlém roce. Deficit rozpočtu se naopak snížil na 2,9 % HDP z 3,6 % HDP. Eurostat v úterý poprvé zveřejnil výpočty podle nové metodiky, kvůli čemuž došlo i k revizím předchozích dat.

9. Evropská komise vyměří třem bankám pokuty kvůli manipulacím se sazbami

Evropská komise vyměří americké bance JPMorgan a švýcarským ústavům UBS a Credit Suisse pokuty v celkové výši přesahující 115 milionů dolarů za manipulace s klíčovou Londýnskou mezibankovní nabízenou úrokovou sazbou (LIBOR). Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj obeznámený se situací.

10. Šéf britské centrální banky čelí kontrole kvůli platebnímu systému

Mark Carney, šéf britské centrální banky, čelí kontrole spravování platebního systému poté, co došlo k jeho výpadku, největšímu za nejméně sedm let, který měl za následek opoždění převodů plateb. Carney v pondělí ohlásil, že dojde k "hloubkové a nezávislé" revizi poté, co centrální banka musela vypnout systém spravující kolem 575 miliard liber denních plateb. Devítihodinový výpadek ovlivnil převody plateb a některé odložil až do pozdního večera. Banka prodloužila kvůli výpadku provozní hodiny systému až do noci a všech 142 759 transakcí bylo nakonec úspěšně zpracováno.

Bonus

Deštníková revoluce

Na Kickstarteru se objevil nový projekt několika čínských šikulů, kteří s vtipem inovovali podobu klasického deštníku. Ochrana proti dešti v jejich podání vypadá jako fantasmagorická hůlka, která využívá proudu vzduchu, jenž je tak rychlý a silný, že zabrání kapkám vody, aby dopadly na vaši hlavu. K zahájení výroby "neviditelného" deštníku by prý mělo stačit pouhých 10 tisíc dolarů, přičemž skupina od 740 dárců již nyní získala téměř desetinásobek.

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
před 11 minutami

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
před 23 minutami

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
před 38 minutami

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
před hodinou

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla. Index podnikatelského klimatu Ifo se zvýšil na 116 bodů z...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
před hodinou

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
před hodinou

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy